ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τρίοδη βάνα

Από λαβίδες μέχρι σκούπες στάχτης!
και από θερμόμετρα μέχρι ακριβά όργανα μετρήσεων!
vasilis1234
Νέος και ωραίος
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Τρίοδη βάνα

Postby vasilis1234 » 03 Sep 2018, 21:51

Καλησπέρα έχω έναν λέβητα του θωκα 40αρη σε σπίτι 100 τετραγωνικον με πλάκα αμονοτο το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω 15 τόνους ξυλα τον χειμώνα εάν βάλω τρίοδη βάνα θα βοηθήσει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 101 times
Been thanked: 70 times

Re: Τρίοδη βάνα

Postby stergiosbik » 04 Sep 2018, 13:02

vasilis1234 wrote:Καλησπέρα έχω έναν λέβητα του θωκα 40αρη σε σπίτι 100 τετραγωνικον με πλάκα αμονοτο το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω 15 τόνους ξυλα τον χειμώνα εάν βάλω τρίοδη βάνα θα βοηθήσει?

Βασικα ο λογος που εχεις μεγαλη καταναλωση ειναι το αμονωτο σπιτι.
Το καταλαβαινεις κι εσυ φανταζομαι.
Απο κει και περα αν και δεν ειμαι ο πλεον ειδικος θα ελεγα οτι η τριοδη εχει να κανει περισσοτερο με το να μην πιανει πισσα ο λεβητας και οχι με την καταναλωση.
Ενα δοχειο αδρανειας θα βοηθουσε αρκετα αλλα σιγουρα δεν λυνει το προβλημα του αμονωτου σπιτιου.

cosmic
Admin
Has thanked: 281 times
Been thanked: 211 times

Re: Τρίοδη βάνα

Postby cosmic » 05 Sep 2018, 11:28

Η 3οδη δεν εχει να κανει με την κατανάλωση του ξύλου! Η 3οδη ειναι υπεύθυνη στο να αποφεύγει ο λέβητας τα θερμικά σοκ, απο τις μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές του νερού (εισαγωγής - εξαγωγής), κατ επεκταση βοηθάει να μην πιανει στα τοιχωματα ο λέβητας πίσσα, καθώς διατηρεί εντος των τοιχωμάτων την θερμοκρασια του νερού σε μια στανταρ θερμοκρασια (πχ 58-60 βαθμούς).

Για να κανεις οικονομία - λύσεις υπάρχουν... αλλα μην περιμενεις να ειναι της οικονομικης ταξης των 60-100 Ε!

Οπως προειπε ο Στέργιος αφενως μια μόνωση θα μειωσει τις απωλειες --> μειωσει την καταναλωση, αφετερου το να δουλευεις σε πλήρη φορτίο (αυτο σημαινει σε ξυλολεβητα να εχεις και δοχείο αδράνειας) θα βοηθήσει απλά να ανεβει η απόδοση του λέβητα σου κατά ενα ποσοστό. Το δοχείο εδώ βοηθάει στο να δουλευει φουλ ο λεβητας και να αποθηκεύει την ενέργεια, την οποία και θα χρησιμοποιησεις αργότερα οταν πχ σβησει. Εδω αν το συνεχισω στην αναλύση θα εχω καλυψει ενα μεγαλο κομματι της θερμανσης με βιομάζα..και δεν νομιζω να ειναι το ζητουμενο ;)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

vasilis1234
Νέος και ωραίος
Has thanked: 1 time

Re: RE: Re: Τρίοδη βάνα

Postby vasilis1234 » 06 Sep 2018, 00:37

cosmic wrote:Η 3οδη δεν εχει να κανει με την κατανάλωση του ξύλου! Η 3οδη ειναι υπεύθυνη στο να αποφεύγει ο λέβητας τα θερμικά σοκ, απο τις μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές του νερού (εισαγωγής - εξαγωγής), κατ επεκταση βοηθάει να μην πιανει στα τοιχωματα ο λέβητας πίσσα, καθώς διατηρεί εντος των τοιχωμάτων την θερμοκρασια του νερού σε μια στανταρ θερμοκρασια (πχ 58-60 βαθμούς).

Για να κανεις οικονομία - λύσεις υπάρχουν... αλλα μην περιμενεις να ειναι της οικονομικης ταξης των 60-100 Ε!

Οπως προειπε ο Στέργιος αφενως μια μόνωση θα μειωσει τις απωλειες --> μειωσει την καταναλωση, αφετερου το να δουλευεις σε πλήρη φορτίο (αυτο σημαινει σε ξυλολεβητα να εχεις και δοχείο αδράνειας) θα βοηθήσει απλά να ανεβει η απόδοση του λέβητα σου κατά ενα ποσοστό. Το δοχείο εδώ βοηθάει στο να δουλευει φουλ ο λεβητας και να αποθηκεύει την ενέργεια, την οποία και θα χρησιμοποιησεις αργότερα οταν πχ σβησει. Εδω αν το συνεχισω στην αναλύση θα εχω καλυψει ενα μεγαλο κομματι της θερμανσης με βιομάζα..και δεν νομιζω να ειναι το ζητουμενο ;)
Είναι ένα ζητούμενο αυτό.

Return to “Βοηθητικά εργαλεία και αξεσουάρ στο λεβητοστάσιο”