ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Θέρμανση

Τι να προσέξω πριν αγοράσω? Μήπως να πάρω κάτι άλλο? Μήπως δεν κάνει αυτό για μένα?
giannis99
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Θέρμανση

Postby giannis99 » 03 Nov 2017, 00:04

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να επιλέξω τη σωστή θέρμανση για το σπίτι.
Το σπίτι είναι κατασκευή του 2007 και βρίσκεται στην Κομοτηνή εκτός πόλεως,μονοκατοικία,μεζονέτα 100 τετραγωνικά ο κάτω όροφος (σαλόνι,κουζίνα,τραπεζαρία και wc) και 60 επάνω (υπνοδωμάτια και μπάνιο).
Υπάρχουν εγκατεστημένα καλοριφέρ με λέβητα πετρελαίου αλλά λόγο κόστους του πετρελαίου λέω να προχωρήσω στην αλλαγή του λέβητα σε πελλετ και ξύλο αλλά θέλω να μπορώ να χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί και το πετρέλαιο. Στο σαλόνι επίσης θέλω να βάλω ενεργειακό τζάκι (θα μπει γυψοσανίδα στο ταβάνι και λέω να το εκμεταλλευτώ να βάλω αεραγωγούς) και θα ήθελα να μου εξηγήσετε τι πρέπει να προσέξω και να μου δώσετε κάποιες ιδέες και τι εταιρίες να κοιτάξω γιατί είμαι εντελώς άσχετος.

Ευχαριστώ!!

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 103 times
Been thanked: 72 times

Re: Θέρμανση

Postby stergiosbik » 03 Nov 2017, 10:44

Καλως τον.
Λιγο δυσκολο να ζεστανεις ολο το σπιτι μονο με το τζακι.
Οποτε θα ελεγα μεν να βαλεις το τζακι αν σου αρεσει,αλλα να μην δωσεις πολλα λεφτα στην αγορα καποιου ακριβου και να ριξεις το μπατζετ στην αγορα ενος καλου λεβητα πελλετ.
To σπιτι ειναι καινουριο και λογικα θα εχεις μελετη μηχανολογου στα χερια σου.
Ποσες θερμιδες χρειαζεται το σπιτι συμφωνα με την μελετη;

giannis99
Νέος και ωραίος

Postby giannis99 » 03 Nov 2017, 12:44

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Το γνωρίζω πως δεν θα ζεστάνω όλο το σπίτι με το τζάκι αλλά θέλω να το βάλω και να το εκμεταλλευτώ όσο ποιο σωστά γίνετε. Τώρα για τη μελέτη που μου είπες έφαγα όλο το πρωί να τη βρω αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι. Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να δώσω τα στοιχεία που ψάχνουμε;

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 103 times
Been thanked: 72 times

Postby stergiosbik » 03 Nov 2017, 13:03

Σε σπιτι του 2007 ειναι αδυνατο να μην υπαρχει μελετη.
Αν δεν την εχεις απευθυνσου στον μηχανικο σου μηπως εχει αρχειο.
Αν παλι δεν την βρεις,να κανεις σε εναν μηχανολογο-οχι μηχανολογο εμπορο-μια νεα μελετη.Θα σε γλυτωσει στα σιγουρα απο περιττα εξοδα και τα χρηματα που θα δωσεις στον μηχανολογο θα τα παρεις πισω και με το παραπανω.
Εμεις εδω σιγουρα θα σε βοηθησουμε αλλα λιγο μπακαλιστικα γιατι δεν θα ξερουμε τις αναγκες του σπιτιου σου και θα κινουμαστε στο περιπου.

Return to “Ερωτήσεις πριν από την αγορά - τι να προσέξω ?!”