ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αυτονόμηση διαμερισματος με σόμπα πέλλετ

Τι να προσέξω πριν αγοράσω? Μήπως να πάρω κάτι άλλο? Μήπως δεν κάνει αυτό για μένα?
frank97
Νέος και ωραίος
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Postby frank97 » 15 Jan 2017, 12:48

Καλήμερα και Καλή Χρονιά.
Είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρομαι για αγορά σόμπας πέλλετ αερόθερμη για θέρμανση ενός διαμερίσματος 110 τ.μ. καλά μονωμένο με διπλά τζάμια γιατί με τα 3 κλιματιστικά (2 x18btu και 1x14 btu inverter) δεν το καταφέρνουν. Είμαι ενοικιαστής και ψάχνω για σόμπα 12kw σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω διαβασει .
Έχω καταλήξει σε ελληνική και είμαι μεταξύ του Μοσχάλη την ΗΡ60 και κάποια Werstahl 12kw από Πάτρα.
Βέβαια έχω κοιτάξει και τις canadian stove kai modelli ιταλικές από Αθήνα.
Θα ήθελα την γνώμη σας kai την βοήθεια σας λόγω εμπειρίας σας και με αυτά που έχω διαβάσει από το φόρουμ, γιατί είναι δύσκολοι καιροί και λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν.
Σας ευχαριστώ και περιμένω την γνώμη σας.
Φώτης

cosmic
Admin
Has thanked: 268 times
Been thanked: 199 times

Postby cosmic » 15 Jan 2017, 12:53

Καλημέρα και καλώς ήρθες Φώτη!

Εχοντας εμπειρία απο τον επαγγελματισμό του κ. Μοσχαλη όλα αυτά τα χρόνια, θα πρότεινα τα προιοντα που διαθετει!

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Σημαντικό να ξέρεις θα είναι και το πως θα την τοποθετήσεις και κυρίως το οτι θα πρέπει να ασχοληθείς για να μαθεις να αλλαζεις τις παραμετρους της - συμφωνα με το πελλετ που θα καψει!

Παντως το σίγουρο είναι ότι θα ζεστάνεις το σπιτι σας οικονομικά και καλύτερα απ΄οτι τα κλιματιστικά!

frank97
Νέος και ωραίος

Postby frank97 » 15 Jan 2017, 13:10

Βρίσκομαι στην Κεφαλλονιά, στο Αργοστόλι, τα χέρια μου πιάνουν από κατασκευές και εργαλεία έχω απλώς ίσως χρειαστώ βοήθεια στο πρώτο άναμμα και ότι άλλο ίσως χρειαστεί.
Και εμένα του Μοσχάλη μου αρέσει όχι μόνο πιστεύω λόγω κατασκευής αλλά και σαν εμφάνιση σαν τζάκι, αλλά και σε επικοινωνία μου με το τμήμα για πέλλετ μου άρεσε και ο τρόπος αντιμετώπισης .

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 75 times
Been thanked: 57 times

Postby stergiosbik » 15 Jan 2017, 15:07

Να παρεις του Μοσχαλη αλλα οχι την ΗP 60 αλλα την ΗP 22.Ειναι μικρη η διαφορα τιμης για να μην την προτιμησεις.Ολες οι σομπες του Μοσχαλη ειναι χιλιοδουλεμενες και τις ξερουμε απ'εξω και ανακατωτα.Απλες,αξιοπιστες και οχι ακριβες.
Οπως σου ειπε και ο Θοδωρης το service του Μοσχαλη ειναι εξαιρετικο με γνωση του αντικειμενου και υστερα .......................υπαρχουμε και εμεις!
Οτι θες εδω ειμαστε.
Εγω εχω την HP 22 εδω και χρονια και δεν εχω παραπονα.
Ο χωρος σου βολευει για τοποθετηση σομπας;Παιζει σημαντικο ρολο η σωστη τοποθετηση των μπουριων.
Αν καταληξεις στον Μοσχαλη να ζητησεις το κρυφο μενου.Αν το ξεχασεις,εδω ειμαστε εμεις να στο δωσουμε. :mrgreen:

frank97
Νέος και ωραίος

Postby frank97 » 16 Jan 2017, 14:56

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Αλλά σε συζήτηση που είχα με κάποιο φίλο υδραυλικό μου είπε ότι επειδή είμαι νοικάρης πρίν κάνω οτιδήποτε να πάρω την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη ( του είχε συμβεί με κάποιο πελάτη του). Μένω στον 1ο όροφο (είναι οροφοδιαμέρισμα) και έχει ενα οροφοδιαμέρισμα στο ισόγειο και άλλο ένα πάνω από εμένα ακριβώς το ίδιο που μένει η κόρη του ιδιοκτήτη . Μήπως ξέρετε τι γίνεται σ΄ αυτή την περίπτωση? Όπως είπα και πιο πάνω με τα κλιματιστικά δεν ζεσταίνομαι και κανένας δεν αγοράζει πετρέλαιο μόνο εγώ 200 λίτρα για να έχω για το μπόιλερ για ζεστό νερό. Ο λέβητας ειναι 80000 θερμίδες και καίει αρκετά. Τι να κάνω ?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 16 Jan 2017, 15:17

Πρέπει να τους ρωτήσεις για την όποια κίνηση, καθώς δεν θα ειναι ωραίο το να μαλώσετε και να μην λετε μετα ουτε καλημέρα! Αλλα να τους εξηγησεις τους λόγους, αλλά και οτι το μηχάνημα που θα πάρεις δεν θα έχει κανένα μα κανένα ρύπο και καπνό κτλ να τους ενοχλεί, καθώς θα πάρεις και το φίλτρο που δίνει ο κ. Μοσχαλης για τις σόμπες (ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ απο καπνους, μυρωδιές κτλ!)

frank97
Νέος και ωραίος

Postby frank97 » 16 Jan 2017, 16:20

Φίλε Θοδωρή εντάξει του το λέω και αν μου απαντήσει αρνητικά τι κάνω μετά?
Πώς θα ζεσταθούμε? Να αναφέρω ότι στο ένα δωμάτιο έχω την γιαγιά στο κρεβάτι με άνοια.
Υπάρχει κάτι που να με καλύπτει σε αυτή την περίπτωση?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 16 Jan 2017, 18:28

ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ

Ένα από τα πιο σύνηθη ερωτήματα των διαμενόντων σε πολυκατοικία είναι το κατά πόσο μπορούν να αυτονομήσουν τη θέρμανσή τους ατομικά. Ερωτήματα όπως: "Χρειάζομαι το 50+1;", "Μήπως χρειάζομαι πλήρη ομοφωνία;", "Τι είναι η μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης;" κτλ γίνονται σε καθημερινή βάση.

Ας αρχίσουμε με τα απλά. Συνήθως οι λόγοι αποκοπής ποικίλουν από αδυναμία πληρωμής μέχρι και ασυμφωνία στο ημερήσιο πρόγραμμα χρήσης της θέρμανσης, λόγοι που συνήθως είναι και αδιαμφισβήτητα λογικοί. Ζώντας μέσα σε πολυκατοικία, η αποκοπή από την κεντρική θέρμανση έχει ως συνέπεια και την αλλαγή των χιλιοστών θέρμανσης. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ο χρήστης που θέλει να αποκοπεί, χρειάζεται το 50+1 της πλειοψηφίας της πολυκατοικίας.

Το ΦΕΚ 631/Δ αναφέρει μεταξύ άλλων: "3.3. Κατανομή δαπανών σε ειδικές περιπτώσεις 3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης." Οι μόνιμες εγκαταστάσεις είναι οι ατομικοί λέβητες (αερίου, ηλεκτρικοί κτλ) και οι αντλίες θερμότητας. Δεν θεωρούνται μόνιμες εγκαταστάσεις τα ηλεκτρικά καλοριφέρ, τα κλιματιστικά και οι σόμπες. Επομένως, εάν κάποιος/α αποφασίσει να αποκοπεί από τη θέρμανση και τοποθετήσει μια μόνιμη εγκατάσταση εναλλακτικής θέρμανσης, τότε έχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην πληρώνει ΠΑΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ.

Ελάχιστα καταστατικά, αναφέρουν ότι απαγορεύεται να αποδεσμευτεί κάποιος από την κεντρική θέρμανση. Εάν λοιπόν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, το Π.Δ.420/87 δίνει και πάλι λύση στον συνιδιοκτήτη που θέλει να αποδεσμευτεί αναγράφοντας: "δύναται να λαµβάνεται απόφαση για τη µόνιµη αποσύνδεση από το δίκτυο κεντρικής θέρµανσης του κτιρίου µε χρήση υγρών καυσίµων και τη σύνδεση µε το δίκτυο φυσικού αερίου, όσων κυρίων µεµονωµένων ιδιοκτησιών προβαίνουν σε τοποθέτηση ανεξάρτητης µόνιµης εγκατάστασης θέρµανσης µε χρήση φυσικού αερίου, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισµό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδοµής.". Δηλαδή όσον αφορά τη χρήση φυσικού αερίου, ακόμα και εάν αναφέρεται στο καταστατικό ρητώς η απαγόρευση αποδέσμευσης, μέσω του ΠΔ 420/87, ο συνιδιοκτήτης μπορεί να προχωρήσει στην αποδέσμευση χωρίς φόβο. Δυστυχώς, αλλά η παραπάνω πρόβλεψη για το Φ.Αέριο δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα στους ηλεκτρικούς λέβητες και στις αντλίες θερμότητας. Ωστόσο, επαναλαμβάνουμε ότι τα καταστατικά τα οποία απαγορεύουν την αποδέσμευση από την κεντρική θέρμανση είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

Η συνηθισμένη περίπτωση είναι το καταστατικό να επιτρέπει την αποδέσμευση. Επομένως, τα βήματα είναι τα κάτωθι:
Περίπτωση Φυσικού Αερίου
1) Αποδεσμεύεται ο ιδιοκτήτης από την κεντρική θέρμανση αφού πάρει το 50+1 της πλειοψηφίας.
2) Μονώνει τις υπάρχουσες διερχόμενες σωληνώσεις στο διαμέρισμά του (εφόσον μιλάμε για παλαιά πολυκατοικία).
3) Εγκαθιστά το φυσικό αέριο
4) Παύει να πληρώνει οποιοδήποτε πάγιο.

Περίπτωση αντλίας θερμότητας ή ηλεκτρικού λέβητα
1) Αποδεσμεύεται ο ιδιοκτήτης από την κεντρική θέρμανση αφού πάρει το 50+1 της πλειοψηφίας.
2) Μονώνει τις υπάρχουσες διερχόμενες σωληνώσεις στο διαμέρισμά του (εφόσον μιλάμε για παλαιά πολυκατοικία).
3) Εγκαθιστά την αντλία ή τον ηλεκτρικό λέβητα
4) Παύει να πληρώνει οποιοδήποτε πάγιο.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 75 times
Been thanked: 57 times

Re: Αυτονόμηση διαμερισματος με σόμπα πέλλετ

Postby stergiosbik » 16 Jan 2017, 22:57

frank97 wrote:Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Αλλά σε συζήτηση που είχα με κάποιο φίλο υδραυλικό μου είπε ότι επειδή είμαι νοικάρης πρίν κάνω οτιδήποτε να πάρω την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη ( του είχε συμβεί με κάποιο πελάτη του). Μένω στον 1ο όροφο (είναι οροφοδιαμέρισμα) και έχει ενα οροφοδιαμέρισμα στο ισόγειο και άλλο ένα πάνω από εμένα ακριβώς το ίδιο που μένει η κόρη του ιδιοκτήτη . Μήπως ξέρετε τι γίνεται σ΄ αυτή την περίπτωση? Όπως είπα και πιο πάνω με τα κλιματιστικά δεν ζεσταίνομαι και κανένας δεν αγοράζει πετρέλαιο μόνο εγώ 200 λίτρα για να έχω για το μπόιλερ για ζεστό νερό. Ο λέβητας ειναι 80000 θερμίδες και καίει αρκετά. Τι να κάνω ?

Εσυ ξερεις καλυτερα τι ανθρωποι ειναι και πως θα το χειριστεις.Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να βρει καποια λυση γιατι ουσιαστικα δεν εχεις θερμανση.
Να τον θεσεις κατα καποιο τροπο προ τετελεσμενων.
-"Κοιτα Κυριε Ταδε εγω στο σπιτι εχω προβλημα με τη θερμανση και δε γινεται να χρησιμοποιω το φορτηγο (λεβητα) για να κινηθω στην πολη ενω χρειαζομαι αυτοκινητο.Αποφασισα να βαλω σομπα πελλετ γιατι υπαρχει κινδυνος για τη ζωη μας."
Αν σου πει μα μου τοτε πεσ' του να ριξει το ενοικιο και να δεις για ποτε στρωνει.
Αν εχεις και μικρα παιδια μη φοβασαι τιποτα.Ο νομος προστατευει τα ανηλικα τεκνα.
Στην πολυκατοικια μου στο ακριβως διπλανο διαμερισμα οταν ειχαμε ακριβως το ιδιο θεμα ο ενοικιαστης εκανε το εξης.
(Ουσιαστικα εγω και ο διπλανος ημασταν συνεπεις στις υποχρεωσεις αλλα θερμανση δεν ειχαμε γιατι οι αλλοι εκαναν τον Αλεκο και δε μας συνεφερε να καινε 2 μονο διαμερισματα τον λεβητα.Εγω αποφασισα να παω σε πελλετ,ο γειτονας αυτο που θα σου πω παρακατω)
Παιρνει τηλ. τον ιδιοκτητη και του λεει οτι δε γινεται να μην εχει θερμανση ενω εχει και μικρο παιδι και οτι ειναι υποχρεωμενος να του βρει λυση.'Η να του βαλει αεριο ή να του ριξει το ενοικιο.Ο ιδιοκτητης αρνηθηκε και τα δυο και ο γειτονας του λεει ενα "Σαλτα και πηδηξου" και οτι θα φυγει απο το διαμερισμα.
Ο ιδιοκτητης ζητουσε και τα ρεστα και του ειπε οτι θα του κανει μηνυση γιατι το συμβολαιο εληγε σε 8 μηνες και οτι θα διεκδικουσε τα υπολοιπα ενοικια!
Παει λοιπον ο γειτονας σε δικηγορο και του στελνει ενα ωραιοτατο εξωδικο που ελεγε οτι βαση του Νομου ταδε κινδυνευει η ζωη ανηλικου και σε τετοια περιπτωση τα δικαιωματα του ιδιοκτητη δεν ισχυουν λογω ακριβως του κινδυνου του παιδιου και να λεει και ευχαριστω που δε του ζηταει και αποζημιωση ο ενοικιαστης!
Για ποτε εστρωσε χαρακτηρα ο τυπος δε λεγεται.
Ο γειτονας εφυγε και τωρα υπαρχουν νεοι γειτονες αλλα με αεριο γιατι αλλιως το διαμερισμα δε νοικιαζονταν με τιποτα.

frank97
Νέος και ωραίος

Re: Αυτονόμηση διαμερισματος με σόμπα πέλλετ

Postby frank97 » 18 Jan 2017, 10:42

Καημέρα φίλοι μου ,
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες μίλησα με ενα φίλο δικηγόρο για το θέμα και μου είπε οτι αφου δεν μεταβαλω τα στατικα ή δεν κανω μεταβολες εντος ή εκτος του σπιτιου ή δεν μεταβαλω την εξωτερικη οψη εμπροσθια ( σε μπαλκονακι στον ακαλυπτο σκεπαστο θα βγει η καμιναδα θα σηκωθει 2 μετρα εντος του μπαλκονιου και θα μπει σε φιλτρο καπνου πελλετ ) και η τρυπα για να περασει η καμιναδα θα ειναι σαν αυτες που κανει ο ψυκτικος με ποτηρι 8εκ. για την εξοδο των σωληνων του κλιματιστικου , απλως θα ειμαι υποχρεωμενος να κλεισω τις τρυπες οπως θα εκανα και για τα κλιματιστικα . Επισης και που εβαλα τα κλιματιστικα δεν τον ρωτησα και δεν μου ειπε κατι .

Return to “Ερωτήσεις πριν από την αγορά - τι να προσέξω ?!”