ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αποφυγή γενικής θέρμανσης- τι να κάνω;

Τι να προσέξω πριν αγοράσω? Μήπως να πάρω κάτι άλλο? Μήπως δεν κάνει αυτό για μένα?
stellaT
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Αποφυγή γενικής θέρμανσης- τι να κάνω;

Postby stellaT » 27 Dec 2017, 12:56

Γεια σας

Ζω σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση πετρελαιου. Το διαμερισμα ειναι 80τμ.
Θελω να βαλω πελλετ ή αλλο οικονομικο τρόπο. Εχω μια 16αρα αεροθερμη σομπα πελλετ απο το βουνο που εμενα αλλα α) δεν εχω ενιαιο χωρο εδω και β) κανει θορυβο. Ειναι πολυπλοκο εδω να τη βαλω πρεπει να σπασω τοιχους μαλλον αλλα με το θορυβο τι να κανω;
Ειναι θηριο η σομπα ζεσταινε στο βουνο σπιτι 250τμ πανω κατω σταθερη θερμοκρασια 22 βαθμους ολη μερα καιγοντας ενα 5κιλο καθε 1.5 - 2 μερες και με τοιχους παραθυρα σε ολο το κατω μερος, παραθυρα σαν φυλλο χαρτι. Ειναι φοβερο μηχανηματακι και αν εμενα παλι επαρχια σε βουνο ουτε συζήτηση. Ομως Αθηνα σε 80τμ αλλαζει το πραγμα.
Τι προτεινετε να κανω;
Σκεφτηκα και αυτοθερμανση σωματων καλοριφερ αλλα θα καψει 200Ε το μηνα!

Ευχαριστω

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 75 times
Been thanked: 57 times

Re: Αποφυγή γενικής θέρμανσης- τι να κάνω;

Postby stergiosbik » 27 Dec 2017, 13:07

Καλως την!
Για να μην εχεις θορυβο μεσα στο σπιτι πρεπει να βαλεις την μοναδα θερμανσης (υδραυλικη σομπα πελλετ ή καυστηρα) εξω απο το σπιτι.
Αρα χρειαζεσαι καποιον χωρο (που φανταζομαι δεν υπαρχει σε πολυκατοικια) αλλα και θα χρειαστεις καποιο σεβαστο ποσο.
Αλλη λυση πολυ πιο οικονομικη ειναι να βαλεις θερμοπομπους.
Μηδενικος θορυβος,μικρο κοστος αγορας αλλα θα εισαι εξαρτημενη απο την ΔΕΗ με οτι αυτο μπορει να σημαινει.
Εγω θα ελεγα να χρησιμοποιησεις την ηδη υπαρχουσα σομπα.
Στια καταναλωσεις κατι δεν μας λες καλα γιατι τοσο χαμηλη καταναλωση απλα δεν παιζει.
Οποιαδηποτε σομπα για να μπορεσει να διατηρησει την φλογα χρειαζεται να καταναλωσει απο 800γραμ-1κιλο minimum/ωρα.

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Αποφυγή γενικής θέρμανσης- τι να κάνω;

Postby obelix » 27 Dec 2017, 19:49

Προφανώς εννοεί 15 κιλά αλλά και πάλι είναι πολύ λίγο
Εγώ Αθήνα σε 110 τετραγωνικά με 13 ώρες την ημέρα 7 το απόγευμα με 8 το πρωί καίω λίγο περισσότερο από τσουβάλι
Αντωνης

Return to “Ερωτήσεις πριν από την αγορά - τι να προσέξω ?!”