ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Κατασκευή ψυγείου φελιζόλ με peltier

Το είδες και το γούσταρες στο ίντερνετ?
Ε, τι καθεσαι? Δειξτο μας!
vega
Moderator
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Status: Offline

Postby vega » 19 Jul 2015, 11:03

του Μπάμπης Καρδαράς

Τα περισσότερα υλικά τα είχα....το φελιζόλ πήρα 6,50€ και τα δύο peltier από το amazon 8,86 γιατί εδώ είχαν 42€ το ένα,... αν αγόραζα και τα υπόλοιπα, περίπου 40-45€ όλα μαζί.

Image

Ανάμεσα στις δυο ψύκτρες μπαίνει το peltier και η μία πλευρά απορροφά ζέστη και την μεταφέρει στην άλλη πλευρά, με αυτον τον τρόπο η πλευρά που απορροφά ζέστη, ψύχεται και με ένα blower από κάτω παίρνουμε την ψύξη και άλλο ένα από πάνω διώχνουμε την ζέστη ώστε να μπορεί να δουλεύει καλύτερα.

Image

Image

Μετά από πολλές δοκιμές και αλλαγές που έκανα, γιατί και η μικρή λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, κατάφερα και την κατέβασα μέσα σε 2,5 ώρες με 32 βαθμούς έξω στους 5-6 βαθμούς.

Image

12v είναι και ανάλογα την διαφορά θερμοκρασίας της πάνω με την κάτω πλευρά έως 40 έως60 w.
Εγώ έχω βάλει δύο στοιχεία και μαζί με τα blower τραβάει 8,6Α δηλαδή περίπου 100 watt

Image

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00K67XG5I/ref=s9_simh_gw_p23_d0_i4?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=desktop-1&pf_rd_r=1H8THMSQZDC923VCCX38&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=577048407&pf_rd_i=desktop
Για αγορά πλακες peltier

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 145 times
Been thanked: 90 times
Status: Offline

Re: Κατασκευή ψυγείου φελιζόλ με peltier

Postby Vagelis » 19 Jul 2015, 14:31

αυτο ακριβως ειχα φτιαξει κι εγω παλιοτερα, οταν μου χαλασε ενα ετοιμο που ειχα παρει απο Lidl.
ειναι μια κατασκευη που κραταει δροσερα τα ηδη κρυα ή παγωμενα προϊοντα, δεν ψυχει ομως τα ζεστα.
στην ουσια , το ψυκτικο/θερμαντικο υλικο δουθλευει ως εξης:
με την εφαρμογη τασης στα ακρα του, η μια πλευρα του υπερθεμενεται και η αλλη ψυχεται αμεσα.
αναλογα με το τι θελουμε να πετυχουμε, εφαρμοζουμε ανεμιστηρες ετσι ωστε να απαγουμε τη θερμοτητα
και να οδηγουμε καταλληλα την ψυξη.
να σημειωθει οτι οσο καλυτερα ''διωξουμε'' τη θερμοτητα, τοσο καλυτερα αποδιδει η ψυξη.

στο παραπανω σχεδιο απλα να πω οτι ο εσωτερικος ανεμιστηρας ειναι πολυ μικρος και η αποδοση ψυξης θα καθυστερει αρκετα.

συμβουλευτικά, αν τοποθετησουμε δυο παγοκυστες μεσα, τοτε εχουμε πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

τελικα ειναι μια κατασκευη που θα σας λυσει τα χερια σε ενα μεγαλο ταξιδι ή μια εκδρομη !!! ;)
Image

Return to “DIY videos & κατασκευές στο διαδίκτυο”