ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

ΣΥΣΚΕΥΑΣΤΗΡΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤ

Είπαμε, όταν το φτιάχνεις μόνος έχει άλλη χάρη!
Δείξτε μας τα μαστορέματα σας.
cosmic
Admin
Has thanked: 284 times
Been thanked: 212 times
Status: Offline

Re: ΣΥΣΚΕΥΑΣΤΗΡΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤ

Postby cosmic » 30 Aug 2015, 18:30

Ναι για όλο μιλάω. Για το κόστος, τι να σου πω, δεν το ξερω. Φαντάζομαι όμως ότι με προσεχτική αγορά των ηλεκτρονικών και με μάστορα και όχι εταιρία θα μπορέσεις να το έχεις στα μισά χρήματα απ ότι ζητάνε τα έτοιμα . Εχεις εικόνα το πόσο ζητάνε για τα έτοιμα? πχ http://www.pantelidis.com/default.asp?contentID=82 το πρώτο σου κάνει πιστεύω.

Υγ. Μια ερώτηση καθώς δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα προιοντα σας, τα οσπρια μεταφερονται με κοχλια ετσι? Αν ναι, σκέφτηκα ένα πολύ πιο απλό και φθηνό τρόπο. Εναν κοχλία με ινβέρτερ να σου ρίχνει στην σακούλα που είναι πανω στην ζυγαριά και να το σταματάς οταν φτάσεις το βάρος που θέλεις. Αυτός ο τρόπος γινεται και με πολυ λιγα χρήματα.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

nikoskonto
Νέος και ωραίος

Postby nikoskonto » 30 Aug 2015, 18:34

ναι κάτι σαν το πρώτο λέω.
μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό που λες για τον κοχλία και το ινβέρτερ?
δεν θα χάνει στο βάρος όταν πέφτει το προϊόν και δεν θα είναι σταθερό στη ζυγαριά? δεν θα ανεβοκατεβαίνει το βάρος στη ζυγαριά?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 30 Aug 2015, 21:42

Καποια γραμμαρια σίγουρα θα χάνει, αλλα ειπαμε ειναι μια σχεδον τζαμπα κατασκευή!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις καποιον στην Λάρισα να μπορέσει να αντιγράψει μια τέτοια ζυγιστική και αντίστοιχα να ψωνίσεις τα ηλεκτρονικά από τις εταιρίες που σου παράθεσα.

nikoskonto
Νέος και ωραίος

Postby nikoskonto » 30 Aug 2015, 21:49

οκ!
το μόνο που θέλω να μου πεις είναι για τα ηλεκτρονικά, για να τα πάρω παίζει ρόλο τα κιλά που θέλω να γεμίζω? υπάρχουν κατηγορίες?

για το άλλο που λες με το ινβερτερ που μπορω να το βρω και πως δουλευει?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Aug 2015, 09:39

nikoskonto wrote:οκ!
το μόνο που θέλω να μου πεις είναι για τα ηλεκτρονικά, για να τα πάρω παίζει ρόλο τα κιλά που θέλω να γεμίζω? υπάρχουν κατηγορίες?

για το άλλο που λες με το ινβερτερ που μπορω να το βρω και πως δουλευει?

Ναι φυσικά παίζει ρόλο το πόσα κιλά θα είναι το δοχειο που θα κρέμεται και τα κιλά που θα βάζεις μέσα. Δηλαδή αν το δοχειο ειναι 50 kg και θέλεις μέσα να βάζεις 200 kg τοτε θα πάρεις 3 δυναμοκυψέλες των 100 kg. Λέω 3 γιατί καλύτερα ζύγιση θα έχεις κρεμάμενος σε 3 σημεία απ ότι σε 2 .
Αντίστοιχα θα δείς το κοντρόλερ να έχεις τις διαβαθμίσεις κιλών που θέλεις. Μην πας και πάρεις κανεναν που να έχει μεγάλη κλίμακα και δεν σου μετράει μετά τα γραμμαρια... :D

ινβέρτερ για έλεγχο μοτέρ μπορεις να αγοράσεις από οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά πχ Τεχνοματ. Εκεί παίζει ρόλο το μοτέρ που έχεις, δηλαδή όσα Kw μοτέρ έχεις πάρε ελαφρώς μεγαλύτερο ινβέρτερ. (αν και στα ινβέρτερ που δεν ειναι no name ή Κινεζιες μπορείς να βάλεις και ακριβώς οσα Kw εχεις)

nikoskonto
Νέος και ωραίος

Postby nikoskonto » 31 Aug 2015, 16:57

βρηκα 3 ζυγιστικα, ενα του φιλου χρυσαφη και δύο ακόμα απο το ιντερνετ.
2ueseue.jpg
F61.jpg
F61.jpg (5.27 KiB) Viewed 446 times
img002.jpg
img002.jpg (10.87 KiB) Viewed 446 times

μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα που, πως θα βαλω τα ηλεκτροονικά εξαρτήματα για να δουλέψει το ζυγιστικο για να το καταλάβω?
αν θέλω να βαλω και πνευματική λειτουργία συγκράτησης σακιών (έμβολα αέρος) γίνεται?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Aug 2015, 18:42

Το θεμα φίλε Νίκο ειναι να κατανοησεις τις εικονες που βλεπεις και το τι ειναι και κανει το καθε ενα εξαρτημα... Ομως δεν εχει ιδιαιτερο νόημα κατασκευαστικά να σου εξηγησω τι και πως θα κάνεις, καθώς όπως καταλαβαίνω δεν έχεις γνώσεις πάνω στον μηχανολογικό εξοπλισμο. Τι θέλω να πω και ελπιζω να μην το παρεξηγεις : όσο και να σου εξηγησω εγω τι κανει το καθενα απο δαυτα, αν πας να το κατασκευάσεις ο ίδιος η αποτυχία θα είναι 100% και θα εχεις να λες για έναν τρελο που σε μπέρδεψε και πηγες να κάνεις δικό σου μηχάνημα που τελικά ήταν για τα σκουπίδια...

Θα σου κάνω επίσης 2-3 ερωτησεις :

1)Eνα έτοιμο σαν κι αυτό που παραθέτεις το 2ο ή 3ο πόσο κοστίζει, ξέρεις? Εχει νόημα να μπεις στην διαδικασία να κατασκευάσεις κάτι που δεν γνωρίζεις καθόλου αυτή την στιγμή?

2) To μηχάνημα που έχεις και που ήταν για ξηρους καρπούς, πώς δουλευει? Μήπως προτιμότερο θα ήταν να αντιγράψεις-μεγεθύνεις αυτό που έχεις ήδη και ξέρεις πως και τι?

Αν πάλι επιμένεις και θέλεις να κατασκευάσεις ένα τέτοιο μηχάνημα τότε με το που βρεις ενα μηχανουργείο ή άνθρωπο να στο φτιάξει πολύ ευχαριστως να έρθουμε σε επαφή και να του εξηγήσω πως και τι πρεπει να κάνει.

Υγ. Σου το ξαναλεω μην με παρεξηγεις, να σε προφυλαξω θέλω από το να χάσεις χρόνο και χρήματα.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Aug 2015, 18:46

και όσον αφορά τον κοχλία που σου είπα νωριτερα, είναι της μορφής :
1119165952936000_3f.jpg

nikoskonto
Νέος και ωραίος

Postby nikoskonto » 31 Aug 2015, 19:51

δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, αλίμονο!
δεν γνωρίζω καθόλου πάνω στον μηχανολογικό εξοπλισμό.
δεν θα το κάνω μόνος μου το μηχάνημα, εννοείται αυτό.
απλά ρωτάω, και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, για να καταλάβω γενικά περί τίνος πρόκειται, έτσι ώστε όταν πάω σε κάποιον μάστορα για να το φτιάξουμε, να ξέρω τί εξαρτήματα πρέπει να πάρω, όσον αφορά τα κιλά, την ποσότητα, κτλ, ότι χρειάζεται δηλαδή για τη δουλειά που το θέλω.
το κομμάτι του σιδερά πιστεύω είναι το απλό, ξέρει ο μάστορας να το φτιάξει.
το θέμα είναι τα ηλεκτρονικά συστήματα για να δουλέψει για το λόγο που το θέλω. γιαυτό ρωταω, για να έχω μια γενική εικόνα το τί πρέπει να αγοράσω, πόσο κοστίζουν, για να το ψάξω πολύ, ελλάδα και εξωτερικό, για να γλιτώσω χρήματα.

με τον κοχλία, ρίχνει το προϊόν, είναι η σακούλα πάνω σε ζυγαριά και όταν πάει στο βάρος που θες σταματάει? αυτό πόσο κοστίζει? υπάρχει περίπτωση στον κοχλία που μου έστειλες στη φωτογραφία να γίνει μετατροπή και το προϊόν που πέφτει να είναι ζυγισμένο?

θα ήθελα για ακόμα μια φορά να ζητήσω συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, όπως είπες και παραπάνω, για να μη χάσω χρόνο και χρήμα.

ευχαριστώ και πάλι!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Aug 2015, 21:58

δεν υπάρχει θέμα σε οτι αφορά τις ερωτήσεις - οσες απ αυτές γνωρίζω στις απαντάω, αλοιμονο.

Ο κοχλίας πολύ σωστά μπορεί να δουλέψει ετσι όπως το λες. ΟΜΩΣ, εσύ ξέρεις το κατα πόσο είναι εύκολο το υλικο που έχεις να του σταματησεις την ροή και ποσα γραμμαρια πιθανώς να χάσεις. για παραδειγμα, φανταζομαι οτι το φασολι είναι πολύ πιο εύκολο να το πετύχεις σε σχέση με την φακή - λόγω μεγέθους και βάρους. Το κόστος ενος κοχλία μαζί με το μοτέρ και το ινβέρτερ του μπορεί να είναι 700-800 Ε και αν βαλεις και κοντρολερ για να σταματάει αφού παρει εντολή απο μια ζυγαριά που θα έχεις τοτε θα θελεις κανα 300 Ε επιπλεον για το κοντρολερ. Χοντρικα στα λεω, μπορεί να σου βγει και πολύ λιγοτερα ο κοχλίας αν μπορείς να κολήσεις εσυ τα σιδερα ή βρεις μεταχειρισμενα μοτερ και ινβερτερ

Ο μόνος τρόπος το υλικό που πέφτει να είναι ζυγισμένο είναι να έχεις μετά τον κοχλία κάδο κρεμασμένο σε δυναμοκυψέλες. Με λίγα λόγια να έχεις ενα μηχάνημα οπως τα προηγούμενα, που να τα γεμιζεις με εναν κοχλία. Ο κοχλίας δηλαδή απλά θα είναι το μεσον για να γεμίσεις το συσκευαστηριο.

Ελπίζω να μην σε μπερδεύω.

Return to “To έφτιαξες μόνος σου? Δείξτο μας!”