ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Υγραεριοκινηση.

Έχεις όρεξη για Offtopic?Σου αρέσει το κουτσομπολιό?
Εχεις ένα θέμα με την πλάκα? Μπές στο καφενέ κι ελεύθερα...
erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times
Status: Offline

Υγραεριοκινηση.

Postby erimitis » 16 Nov 2014, 09:14

Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο να ενημερωθουν οσοι εχουν εγκαταστησει εξοπλισμο υγραεριου στο αυτοκινητο τους.

Το 2009 εγινε εγκαταστασει υγραεριου σε ΤΟΥΟΤΑ AVENSIS 2007.Το αυτοκινητο ειχε 33.000 χλμ.Μετα απο περιπου 30,000 χλμ παρουσιαστηκε βλαβη στον 1 κυλινδρο.Η επισκευη εγινε στην αντιπροσωπεια.Συνολικο κοστος βλαβης 800 ευρω,αντικατασταση 4 βαλβιδων εξαγωγης ρεκτιφιε εργασια φλαντζες κτλ.
Απο τοτε το αυτοκινητο οχι απλως το προσεχα αλλα προσαρμοσα την οδηγηση μου ετσι ωστε το υγραεριο να μην επιβαρυνει παραπανω τον κινητηρα.Τοποθετηθηκε λαδιερα και καποιες φορες ενισχυτικο-καθαριστικο βαλβιδων.
Μετα λοιπον απο 100.000 χιλιομετρα ειμαστε παλι εκει που βρεθηκαμε στην αρχη με διαφορα οτι τωρα ειναι ο 3 κυλινδρος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

1. Κανεις εγκαταστατης δεν ειναι ικανος και γνωστης να κανει σωστες ρυθμισεις.

2. Τα αυτοκινητα που διαθετουν μηχανικες βαλβιδες ανα 20.000 χλμ χρειαζεται να ελεγχονται τα διακενα των βαλβιδων.

3. Λαδιερες και λοιποα χαζα ειναι βλακειες.

4.Αν εχετε λεφτα αγοραστε ενα diesel να ησυχασετε.

Κοστος ζημια αυτη την φορα 770 ευρω αλλα αλλαγη ολες τις βαλβιδες εξαγωγης με ενισχυμενες τα υπολοιπα οπως παραπανω.

Περαστικα μου!!!!!
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

cosmic
Admin
Has thanked: 281 times
Been thanked: 211 times

Re: Υγραεριοκινηση.

Postby cosmic » 16 Nov 2014, 09:20

περαστικα Μητσο! Και ποια η εξοικονομηση που εκανες με το αεριο? πηγαν ολα περιπατο, κριμα!

Εγω να πω την αληθεια το σκεφτομαι εδω καιρο για το σαξο, αλλα με σταματαει το οτι δεν το κουναω και πολυ και οτι απο καταναλωση ειναι πολυ οικονομικο (ποιο οικονομικο απο το yaris)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times

Postby erimitis » 16 Nov 2014, 12:55

Τεο η ζημια βγηκε στα 100.000 χλμ οποτε εξοικονομηση εκανα αλλα η ζημια δεν παυει να ειναι ζημια και μαλιστα στον κινητηρα του αυτοκινητου
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

mpoumpis

Postby mpoumpis » 02 Jan 2015, 13:05

Παιδιά γενικά για το υγραέριο στο αυτοκίνητο είναι αρνητικός μετά από ζημιές που έχω δει...
Την μεγαλύτερη οικονομία μπορείς να την το Πετρέλαιο κατά την άποψη μου

cosmic
Admin

Postby cosmic » 09 Jan 2015, 18:04

Αφού λοιπόν πέρασε η 1μιση μέρα για να γίνει η εγκατάσταση LPG TECH...εδώ και 1ωρα και κατι ή αν θελετε 15-20 km που έκανα ήδη εχω γίνει και εγω 'αεριο'θουμενος!

Το σαξακι απόκτησε νέα πλαινή τάπα καυσιμων! Ξεχασα να ρωτησω ομως, βγαίνει αραγε σε νικελ να δένει με την ταπα βενζινης? :D :D
Image

Μου άρεσε πολυ η δουλειά της εταιρίας, συμαζεμένη και σε σημείο που ειλικρινα δεν ενοχλει σε τίποτα και που κλεινει οπτικα κενο που ειχε το σαξακι και έβλεπα τον δρομο... Για την ιστορία το σύστημα φοράει μπεκ dragon και ειναι απουσίας λαδιερας, ο εγκέφαλος ειναι OBD!

Και ξέρετε στην ζωη οι λεπτομεριες κανουν την διαφορα! εξεπλαγην ευχαριστα όταν ειδα οτι τον δείκτη του αερίου το εβαλαν στο σημείο που ήθελα κι εγω - αλλα ειχα ξεχασει να τους το πω! Δεν ειναι εκει το πιο ευκολο σημειο, αλλα ειναι αυτό που βολευει πιο πολύ και που τρυπας καπακι που αλλαζει σε 1 δευτερολεπτο! ΑΚΟΜΗ πιο θετική εικόνα όταν το είδα ότι ο φωτισμος του δείκτη ταιριαζει με τα χρωματα του αυτοκινητου!
Image

Εν κατακλειδι.... Η ενημέρωση, η εξυπηρετηση (οι ανθρωποι εχουν αυτοκινητα αντικαταστασης και φευγεις κύριος και με αμαξακι απο εκει για την δουλεια σου και το κρατας μεχρι να παραλαβεις το δικο σου) καθώς και η φιλικοτητα όλων των παιδιών στο συνεργειο με κέρδισαν 100% !

Ευχαριστώ πολυ΄τον κ. Στάθη και όλους τους συνεργάτες του για όλα! :clap:

Η εταιρία για όποιον είναι Θεσσαλονικη είναι http://www.autorace.gr/main.html

cosmic
Admin

Postby cosmic » 16 Jan 2015, 21:05

Μεγαλο σοκ σήμερα!!! μετά από μια γεμάτη εβδομάδα με πηγαινε ελα στην δουλεια και λοιπες μετακινησεις μου αναψε το κοκκινο λαμπακι στον δείκτη του ρεζερβουαρ του αεριου! Δεν το αφησα να τελειώσει κι αυτό και επειδη ημουν στον δρομο εξω από το χωριο είπα να το φουλαρω παλι και να δω τι καναμε σαν πρωτες καταναλώσεις!!!

Ο χιλιομετρητης ειχε μηδενιστεί στο πρώτο γέμισμα και με το που αναψε το κοκκινο λαμπακι εδειχνε 325 χιλιομετρα! παω λοιπον για το πρατηριο και σκεφτομαι ε, κανα 25-30 Ε θα τα δωσω... Και ξεκιναει να γεμιζει και βλεπω τα λιτρα (0.71 το λιτρο παρακαλω!) να γυριζουν και να γυριζουν, ώσπου η αντλια να σταματαει στα 24.5 λιτρα! ΣΟΚ!!!! βλεπω απο κατω την αξια : 17,3 E ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΚ!!!

325 χιλιομετρα με 17,3 Ε!!! :lol: τι μαλ@κας που τοσο καιρο δεν ειχα αεριο???

Υπόψιν ότι με βενζίνη ήθελα 50αρικο την εβδομαδα! Γιατι αφενως ειναι πιο ακριβο το καυσιμο, αφετερου κι εγω το ανεβαζα περισσοτερες στροφες το αμαξι! Με το αεριο ξερω οτι εδωσα λεφτα για να εξοικονομισω λεφτα, οποτε και δεν το παταω (κι ετσι δικαιολογω εν μερει την τοσο μεγαλη διαφορά σε κόστος μετακίνησης).

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 70 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 14 Oct 2015, 17:27

Ωπα τωρα το ειδα το θεμα!Θεοδωρε κι εγω περσι τον σεπτεμβριο απο το ιδιο μαγαζι με σενα εβαλα το αεριο αλλα εγω εβαλα BRC οχι Lpg tech παρολο που οι πολωνοι εδιναν 5 χρονια εγγυηση.Ευχαριστημενος ειμαι μεχρι στιγμης,το χω βαλει σε ενα peugeot 306 1.4 του 2000.Προχθες αλλαξα μονος μου και τα 2 τα φιλτρακια που εχει το συστημα υστερα απο 23000 χιλιομετρα και ητα πεντακαθαρα οποτε τωρα θα τα ξανακοιταξω σε καμια 40αρια χιλιαδες.Παντως σε αλλο forum που απευθυνεται σε τετοια συστηματα διαβασα πολλους με προβληματα οποτε αν μαθαινουμε κατι καλο θα ειναι να το αναφερουμε εδω για να μαθαινουμε κι εμεις που δεν ξερουμε πχ διαβασα για προβλμα που δημιουργει στις βαλβιδες και χρειαζεται λεει ενα υγρο που το βαζεις μαζι με τη βενζινη στο ρεζερβουαρ κι αυτο τις προστατευει.Αν καποιος γνωριζει κατι ως μετρο προστασιας για τα υγραεριοκινητα ας πει να μαθαινουμε κι εμεις.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2015, 17:37

fenergy wrote:Ωπα τωρα το ειδα το θεμα!Θεοδωρε κι εγω περσι τον σεπτεμβριο απο το ιδιο μαγαζι με σενα εβαλα το αεριο αλλα εγω εβαλα BRC οχι Lpg tech παρολο που οι πολωνοι εδιναν 5 χρονια εγγυηση.Ευχαριστημενος ειμαι μεχρι στιγμης,το χω βαλει σε ενα peugeot 306 1.4 του 2000.Προχθες αλλαξα μονος μου και τα 2 τα φιλτρακια που εχει το συστημα υστερα απο 23000 χιλιομετρα και ητα πεντακαθαρα οποτε τωρα θα τα ξανακοιταξω σε καμια 40αρια χιλιαδες.Παντως σε αλλο forum που απευθυνεται σε τετοια συστηματα διαβασα πολλους με προβληματα οποτε αν μαθαινουμε κατι καλο θα ειναι να το αναφερουμε εδω για να μαθαινουμε κι εμεις που δεν ξερουμε πχ διαβασα για προβλμα που δημιουργει στις βαλβιδες και χρειαζεται λεει ενα υγρο που το βαζεις μαζι με τη βενζινη στο ρεζερβουαρ κι αυτο τις προστατευει.Αν καποιος γνωριζει κατι ως μετρο προστασιας για τα υγραεριοκινητα ας πει να μαθαινουμε κι εμεις.

Ο κινητηρας 8v 1.4 που φορας δεν μασαει μια - μην τον φοβασαι! Κανενα προβλημα ως τωρα και έχω γραψει κι εγω πολλα χλμ - καθε εβδομαδα 450-500

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 70 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 14 Oct 2015, 17:39

Θεοδωρε αυτο το χω ακουσει κι εγω ο κινητηρας λεγεται TU3JP κατι τετοιο αλλα να σου πω την αληθεια δεν ειμαι και εντελως σιγουρος οτι δε θα χω προβλημα στο μελλον.Μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι στιγμης παντως ευχαριστημενος ειμαι.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2015, 17:49

fenergy wrote:Θεοδωρε αυτο το χω ακουσει κι εγω ο κινητηρας λεγεται TU3JP κατι τετοιο αλλα να σου πω την αληθεια δεν ειμαι και εντελως σιγουρος οτι δε θα χω προβλημα στο μελλον.Μακαρι να πανε ολα καλα μεχρι στιγμης παντως ευχαριστημενος ειμαι.

κοιτα το χειροτερο σεναριο ειναι βαλβιδες - οπου το κεφαλαρι αυτου του μοτερ ειναι παμφθηνο πλεον (να φανταστεις ολοκληρο κινητηρα περνεις με 200-300 Ε)! Προσωπικα δεν με απασχολεί καθόλου και το αυτοκινητο το ζοριζω οσο και με την βενζινη σε καθημερινη χρηση!

Return to “Χαλαράααα”