ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Εδώ μιλάμε για υλικά σύνδεσης λέβητα- σόμπας
Υδραυλικά-καμινάδες και ότι άλλο χρειαζόμαστε!
meletis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Postby meletis » 13 Feb 2018, 05:13

cosmic wrote:Και γιατι δεν βαζεις εδω τα ερωτηματα σου, μπας και βοηθηθει και κανας αλλος?

To σπίτι είναι 2 ορόφων, απο μόνωση προσεγμένο και με διπλά τζάμια.
Κύρια κατοικία 136 τ.μ. + 2ος οροφος 45 τ.μ.
Ο κάθε όροφος έχει το δικό του θερμοστάτη χώρου και την δική του ηλεκτροβάνα.
Οι θερμοστάτες χώρου είναι οι απλοί διμεταλλικοι της Siemens.
Υπάρχουν 2 κυκλοφορητές οχι Inverter.
Ο κυκλοφορητής ανοίγει στους 47 βαθμούς τώρα με το ξύλο
O 1ος είναι για κύρια κατοικία και γραφείο και ο 2ος πιο μικρός μόνο για το Boiler.Έτσι το είχα απο τότε που δούλευε το πετρέλαιο. Για να κυκλοφορήσει το νερό στο Boiler ανάβω και σβήνω εγώ όποτε θέλω.
Από δοχεία διαστολής υπάρχει 1 των 12 Lt για το Boiler, 1 υπήρχε για το πετρέλαιο (δέν ξέρω ποσα Lt) και 1 που προσθέσαμε 50λτ στο ξυλολέβητα. Δέν έχουν μετρηθεί τουλάχιστον μια 4ετια τα δοχεία διαστολής.
Οι θερμοστάτες χώρου τους έχω ρυθμισμένους στο 25. Ποτέ δεν πιάνουν τη θερμοκρασία χώρου ώστε να σταματήσουν αρά να κλείσει η μια απο τις 2 ηλεκτροβάνες, αρα κυκλοφορεί πάντα το νερό.
Τώρα εάν ανοίξω οποιοδήποτε απο τους 2 θερμοστάτες ή το διακόπτη του Boiler παίρνει μπροστά το βεντιλατέρ αέρα.
Το κύριο πρόβλημα μου είναι στο επάνω όροφο εχω ζέστη (με θερμομετρο που το εχω μετρησει στους 19-20 βαθμους) αλλά εάν ανάβω και το κάτω όροφο (γραφείο) , ο λέβητας δεν μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία νερού >62 βαθμούς. Όσο ξύλο και να έχει που το φορτώνεις.
Το άλλο πρόβλημα μου είναι με το καπνό στο χώρο του λέβητα.
Όταν βάζω ξύλα σταματάω το βεντιλατέρ πρώτα ,ανοίγεις τη πόρτα και καπνίζει.
Εννοείται το λέβητα το καθαρίζω κάθε εβδομάδα και τις εξόδους καυσαερίων
Μου τον εχει βρωμίσει το χώρο αρκετά!!!
Η κεντρική καπνοδόχος είναι πεντακάθαρη (τη καθάρισα με βούρτσα) , απο τη κεντρική καπνοδόχο μέχρι το ξυλολέβητα υπάρχει σκέτο ατσαλοσπιράλ (Φ200). Το οποίο δέν το εχω τυλίξει με τίποτα όλα αυτά τα χρόνια, και ούτε κάποιος μου έχει πει τίποτα.
Μέχρι να συνδεθεί στο κεντρική καπνοδόχο είναι οριζόντιο 1.5 μετρο και κάνει μια στροφή 35 μοιρών.
Ο λέβητας ξύλου απο ασφάλειες έχει:
Bαλβίδα ασφαλείας ξυλολέβητα
Βαλβίδα ασφαλείας πίεσης & θερμοκρασίας
Ανόδιο μαγνησίου στο ξυλόλεβητα
Τριόδη θερμοστατική δεν εχει βάλει εξ αρχής.
Αυτόματο πλήρωσης δέν εχω βαρέως τυπου, αυτός που υπήρχε
Το λέβητα πετρελαίου δεν το δουλεύω.
Το ιδιο λέβητα το έχουν και άλλοι στο χωριο με βιομάζα όμως σε κατοικίες του 1980 -1990 και πάς μέσα και κάθεσαι με το φανελάκι, Δέν έχουν ουτε μονώσεις ουτε διπλά τζάμια.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 33 times
Been thanked: 153 times

Postby Χρηστος » 13 Feb 2018, 13:21

meletis wrote:
Το κύριο πρόβλημα μου είναι στο επάνω όροφο εχω ζέστη (με θερμομετρο που το εχω μετρησει στους 19-20 βαθμους) αλλά εάν ανάβω και το κάτω όροφο (γραφείο) , ο λέβητας δεν μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία νερού >62 βαθμούς. Όσο ξύλο και να έχει που το φορτώνεις.

Το ιδιο λέβητα το έχουν και άλλοι στο χωριο με βιομάζα όμως σε κατοικίες του 1980 -1990 και πάς μέσα και κάθεσαι με το φανελάκι, Δέν έχουν ουτε μονώσεις ουτε διπλά τζάμια.

Απομονωσα τα παραπανω μια και νομιζω ειναι το ζουμι των ερωτηματων σου φιλε meletis.

1. Αν θελεις να μην καπνιζει ο λεβητας κατα το ανοιγμα, πρεπει να βαλεις ενα απλο μοτερ στην εξοδο των καυσαεριων του λεβητα.
Με εξαναγκασμενο ελκυσμο ο καπνος δεν παει οπου θελει αλλα οπου πρεπει...στην καμιναδα δηλαδη.
Ολοι οι σοβαροι λεβητες ξυλου ετσι δουλευουν και μπορεις να το φτιαξεις κι εσυ μονος σου.
Το ποτε θα ανοιγει το καθοριζεις εσυ με ενα απλο διακοπτη στο λεβητα σου η στον χωρο που εχεις συγκεντρωμενα τα ρευματα.

2.Το οτι τον ιδιο λεβητα τον εχουν κι αλλοι και ζεσταινονται δεν μου λεει απολυτως τιποτα.
Δωσε πληροφοριες για τα μεγεθη των σωματων σου...τον τυπο του διακοπτη των σωματων σου...και τελος τα kw και την μαρκα του λεβητα που εχεις.
Ετσι σκετα που ρωτας ειναι σαν να λες εχω ενα ford focus και μου εχει βγαλει πολλα προβληματα.
Χιλιαδες αλλοι ομως δεν εχουν... και εχουν το ιδιο αυτοκινητο με μενα...τι ειναι αυτο που φταιει;;;
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

meletis
Πελλετοκαύστης

Postby meletis » 13 Feb 2018, 14:08

Χρηστος wrote:
meletis wrote:

Απομονωσα τα παραπανω μια και νομιζω ειναι το ζουμι των ερωτηματων σου φιλε meletis.

1. Αν θελεις να μην καπνιζει ο λεβητας κατα το ανοιγμα, πρεπει να βαλεις ενα απλο μοτερ στην εξοδο των καυσαεριων του λεβητα.
Με εξαναγκασμενο ελκυσμο ο καπνος δεν παει οπου θελει αλλα οπου πρεπει...στην καμιναδα δηλαδη.
Ολοι οι σοβαροι λεβητες ξυλου ετσι δουλευουν και μπορεις να το φτιαξεις κι εσυ μονος σου.
Το ποτε θα ανοιγει το καθοριζεις εσυ με ενα απλο διακοπτη στο λεβητα σου η στον χωρο που εχεις συγκεντρωμενα τα ρευματα.

2.Το οτι τον ιδιο λεβητα τον εχουν κι αλλοι και ζεσταινονται δεν μου λεει απολυτως τιποτα.
Δωσε πληροφοριες για τα μεγεθη των σωματων σου...τον τυπο του διακοπτη των σωματων σου...και τελος τα kw και την μαρκα του λεβητα που εχεις.
Ετσι σκετα που ρωτας ειναι σαν να λες εχω ενα ford focus και μου εχει βγαλει πολλα προβληματα.
Χιλιαδες αλλοι ομως δεν εχουν... και εχουν το ιδιο αυτοκινητο με μενα...τι ειναι αυτο που φταιει;;;

Για το μοτέρ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες.
Θα ρωτησω για τα σωματα , τυπο διακόπτη, θα δω και τη μελέτη μηχανολογου στην άδεια και θα ρωτήσω τον πατέρα μου (πολ.μηχανικος)
Ο Λέβητας δέν είναι μάρκα τον αγοράσαμε όλοι μαζι απο μηαχνουργειο της περιοχής.

cosmic
Admin
Has thanked: 280 times
Been thanked: 207 times

Postby cosmic » 13 Feb 2018, 20:32

3 τιπς που θα βελτιωσουν την λειτουργια και θα δεις οτι θα ζεστανουν τον χωρο καλύτερα :

1) Βαλε τον εναν θερμοστατη κανονικα να ανοιγοκλεινει και ασε τον αλλον στο 25 αν θες για λογους ασφαλειας (προφανως γι αυτο τους αφηνεις συνεχεια ανοιχτους ε?)
2) Βαλε τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 60 και οχι στους 47!

3) Πετα τους παλιους θερμοστατες!!!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

meletis
Πελλετοκαύστης

Re: RE: Re: Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Postby meletis » 13 Feb 2018, 23:14

cosmic wrote:3 τιπς που θα βελτιωσουν την λειτουργια και θα δεις οτι θα ζεστανουν τον χωρο καλύτερα :

1) Βαλε τον εναν θερμοστατη κανονικα να ανοιγοκλεινει και ασε τον αλλον στο 25 αν θες για λογους ασφαλειας (προφανως γι αυτο τους αφηνεις συνεχεια ανοιχτους ε?)

Θα μαθω περισσοτερες λεπτομερειες και ποσο KW ειναι ο λεβητας ξυλου.
Εαν βαλω το κυκλοφορητη να ανοιγει στους 60 το βεντιλατερ αερα να το αφησω στους 75 που το εχω τωρα;
Τους παλιους θερμοστατες , θα τους αλλαξω με 2 olympus σε λιγο καιρο.
Ναι για λογους ασφαλειας τους αφηνω.
Εαν βοηθαει ο λεβητας πετρελαιου ειναι 64KW ή 55.000kcal

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Feb 2018, 06:30

τι εννοεις το βεντιλατερ το εχεις στους 75 βαθμους? να κλεινει στους 75?

Λοιπον Μελετη τα εχουμε ξαναπει αυτα, παρ ολα αυτα δεν εχεις δοκιμασει τιποτα προφανως...Μην απορρεις λοιπον γιατι οι αλλοι ειναι με φανελακι και εσεις δεν! Εχεις παει να δεις πως δουλευουν οι αλλοι τους λεβητες τους? τι ρυθμισεις εχουν?

meletis
Πελλετοκαύστης

Re: RE: Re: Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Postby meletis » 14 Feb 2018, 06:46

cosmic wrote:τι εννοεις το βεντιλατερ το εχεις στους 75 βαθμους? να κλεινει στους 75?

Λοιπον Μελετη τα εχουμε ξαναπει αυτα, παρ ολα αυτα δεν εχεις δοκιμασει τιποτα προφανως...Μην απορρεις λοιπον γιατι οι αλλοι ειναι με φανελακι και εσεις δεν! Εχεις παει να δεις πως δουλευουν οι αλλοι τους λεβητες τους? τι ρυθμισεις εχουν?

Οσοι ειναι εδω στη γειτονια εχουν λεβητα βιομαζας δεν καταναλωνουν καθολου ξυλο , οπως εγω
Εχω παει σε συγγενη εβαλε μια σομπα απλη υδραυλικη - ελληνικη (ουτε βεντιλατερ) μονο τα απαραιτητα , του ριχνει ξυλα και τελειωνει.
Το σπιτι εχει 21 βαθμους και θερμοκρασια νερου 55
Στους υπολοιπους λεβητες ο πινακας ελεγχου ειναι ηλεκτρονικος.
Στο δικο το βεντιλατερ αερα το εχω να κλεινει στους 75.
Θα τα δω και θα επανελθω.
Κατα πασα πιθανοτητα ηταν λαθος επιλογη για εμενα ο λεβητας ξυλου.
Επρεπε να ειχε αγοραστει καποιος επωνυμος ελληνικος εξ αρχης με πελλετ.
Τελος παντων , σε ευχαριστω

meletis
Πελλετοκαύστης

Postby meletis » 14 Feb 2018, 09:21

cosmic wrote:3 τιπς που θα βελτιωσουν την λειτουργια και θα δεις οτι θα ζεστανουν τον χωρο καλύτερα :

Και βεβαία τα έχω δοκιμάσει ότι έχουμε συζητήσει και δέν είδα αποτέλεσμα. Εγω δέν μένω μόνιμα στο χωριό. Σπουδάζω.
Άλλωστε εάν είχα δεί θετικό αποτέλεσμα , δέν θα ξανα έγραφα για το πρόβλημα.
Να μου πείς για τους θερμοστάτες οτι δέν τους εχω αλλάξει, θα συμφωνήσω.
Έδωσα 2200 ευρω μαζί και η σύνδεση και ζέστη όσο πρέπει δέν έχω.

meletis
Πελλετοκαύστης

Postby meletis » 15 Feb 2018, 13:48

Τελικα ειχες δικιο.Καθησα 2 ημερες τωρα και το παρακολουθησα.
Το κυκλοφορητη το εβαλα να ανοιγει στους 55.
Το βεντιλατερ στους 75 βαθμους.
Μολις ετριψα λιγο τα πλαινα τοιχωματα εφυγε η πισσα.
Εσεις εχετε φτιαξει σπατουλα;
Υπαρχει στο εμποριο ή να παω σιδερα;
Τα ξυλα ειναι στεγνα.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 15 Feb 2018, 20:45

ναι εγω εχω φτιαξει λαμα με στυλιαρι σαν σπατουλα στην δουλεια και με αυτο ξυνω τα τοιχωματα απο τις σταχτες - εγω δεν εχω πισσες καθως εχω 3οδη και πελλετ αντι για ξυλο!

Return to “Υλικά σύνδεσης”