ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Θερμοστάτης! Γιατί να αλλάξω τον παλιό μου?!

Εδώ μιλάμε για υλικά σύνδεσης λέβητα- σόμπας
Υδραυλικά-καμινάδες και ότι άλλο χρειαζόμαστε!
cosmic
Admin
Has thanked: 283 times
Been thanked: 212 times
Status: Offline

Θερμοστάτης! Γιατί να αλλάξω τον παλιό μου?!

Postby cosmic » 03 Jan 2016, 00:41

Ένα αρκετά σημαντικό κομμάτι της ελεγχόμενης θέρμανσης, που όμως οι περίσσότεροι δεν δίνουν ιδιαίτερη βάση και σημασία είναι ο θερμοστάτης!

Αλλά ας δούμε με απλά λόγια τι είναι ο θερμοστατης...

Η λειτουργία ενός απλού θερμοστάτη χώρου είναι να μετρά τη θερμοκρασία του χώρου και όταν αυτή γίνει ίση με την επιθυμητή θερμοκρασία που έχουμε ρυθμίσει, τότε να δίνει σήμα στον πίνακα του λεβητοστασίου ή απευθείας στην ηλεκτροβάνα αυτονομίας και να την κλείνει. Όταν η θερμοκρασία του χώρου μειωθεί, τότε τίθεται πάλι σε λειτουργία αυτόματα και δίνει εντολή στον πίνακα ή ανοίγει και πάλι την ηλεκτροβάνα.

Τα είδη που κυκλοφορούν στην αγορά είναι :

1) Οι παλιοί κλασικοί θερμοστάτες (Διμεταλλικοί)

Image

Στον θερμοστάτη αυτόν ουσιαστικά δεν έχουμε έλεγχο λειτουργίας, καθώς αν θεωρητικά τον κλείσουμε στους 22 βαθμούς τοτε υπαρχουν 3 ενδεχόμενα, να κλείσει σε λιγότερο από 22 βαθμούς, να κλείσει στους 22, να κλείσει σε περισσότερους από 22. Κατά αυτή την εννοια κρίνονται απαράδεκτοι για να χρησιμοποιούνται εν έτη 2016 και δεν θα αναφερθώ περισσότερο σε αυτούς

2) Οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες

Image

Οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες πραγματοποιούν τον έλεγχο της θερμοκρασίας του χώρου αλλά και μπορούν να προγραμματιστούν ώστε να λειτουργούν συγκεκριμένες ώρες και ημέρες της εβδομάδας και μας δείχνουν με ψηφιακό τρόπο την ένδειξη των θερμοκρασιών.

Σε αυτή την κατηγορία περιλαμβάνονται και οι θερμοστάτες που μπορεί ο χρήστης να αλλάξει το διαφορικό τους (0.1 βαθμοί συνήθως), δηλαδή θερμοστάτες που μπορεί κανείς να επιλέξει σε ποια θερμοκρασιακή διαφοροποίηση θα ανοίγουν και θα κλείνουν αντίστοιχα την ηλεκτροβάνα πχ Αν θέλουμε στον χώρος μας 22 βαθμούς τότε η θέρμανση να συνεχίζει μέχρι τους 22,2 και να ανοιγει ξανά όταν η θερμοκρασία πέσει στους 21,8 (αντίστοιχα το προς τα επάνω και προς τα κάτω μπορεί να αλλάζει με βάση το πως το αντιλαμβανόμαστε εμείς). Με αυτό τον τρόπο μπορεί το ανθρώπινο σώμα να μην αντιληφθεί την θερμοκρασιακή διαφορά και να νοιώθει άνετα στον χώρο (Θερμική άνεση ο όρος)!
Αλήθεια, δεν έχετε νοιώσει ποτέ (ειδικά με τους παλιούς διμεταλλικούς) την μία στιγμή να ζεσταίνεστε και μετα από λίγη ώρα στον ίδιο χώρο να κρυώνεται?
Φυσικά πέραν της Θερμικής άνεσης σε σχέση με τους παλιούς διμεταλλικούς αλλά και τους απλούς ηλεκτρονικούς επιτυγχάνουμε και σημαντική εξοικονόμηση!

και

3) Οι ψηφιακοί θερμοστάτες

Image

Οι ψηφιακοί θερμοστάτες είναι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες που ΟΜΩΣ έχουν την δυνατότητα μέσω μικροεπεξεργαστών και λογισμικού να
μετρούν και το ρυθμό μεταβολής της θερμοκρασίας του χώρου μας. Με βάση τα δυο μεγέθη, θερμοκρασία και ρυθμό μεταβολής δηλαδη, υπολογίζει πόσο νωρίτερα πρέπει να διακόψει την θέρμανση, ώστε να φτάσει ακριβώς στη θερμοκρασία που θέλουμε και αντίστοιχα πότε να ξανανοιξει!

Εδώ λοιπόν όπως μπορεί να αντιληφθεί κανείς είναι και το ουσιαστικό όφελος εξοικονόμηση που μπορεί να έχουμε - κάποιοι κατασκευαστές υπόσχονται μέχρι και 20% οικονομία!!!

Επίσης μία ακόμα λειτουργία που έχουν καποιοι ηλεκτρονικοί αλλά και ψηφιακοί ειναι ο προγραμματισμός!!! Συμβάλει σημαντικά στην εξοικονόμηση οταν για παράδειγμα απουσιάζουμε από το σπίτι ή κατά την διάρκεια του ύπνου! Ειναι λάθος να κλείνουμε θερμοστάτες όταν απουσιάζουμε, καθως η ενέργεια και ο χρόνος που θα χρειαστεί ο χώρος για να επανέρθει όταν θελήσουμε θα είναι πολλαπλά αυξημένα, απ ότι αν τον είχαμε προγραμματισει να ρίξει για παράδειγμα 1,5 βαθμό την θερμοκρασία στον χώρο!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 73 times

Postby erimitis » 03 Jan 2016, 11:12

Καταρχην θα σε μαλωσω γιατι βαζεις μονο siemens ενω ελληνικες εταιριες οπως η olympian εχουν φοβερα προιοντα.
Τωρα θελω προταση για αλλαγη θερμοστατη.
Υποψην ο κιτουραμι στελνει εντολες στην αυτονομια και ειναι 12 βολτ θα σου δειξω λιγο

erimitis

Postby erimitis » 03 Jan 2016, 11:13

erimitis

Postby erimitis » 03 Jan 2016, 11:14

Για δες και πες

cosmic
Admin

Re: Θερμοστάτης! Γιατί να αλλάξω τον παλιό μου?!

Postby cosmic » 03 Jan 2016, 12:17

ο Ολυμπια ειναι καλός και αναλόγως το υπο-μοντέλο τα κάνει όλα και συμφέρει! ;)

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 174 times
Been thanked: 98 times

Postby Vagelis » 03 Jan 2016, 12:26

ενα μπραβο για το οδηγο, ελπιζω να τον εμπλουτισουμε με τις εμπειριες μας.

μια ερευνα, μου εδειξε οτι τα δικα μου κριτηρια, τα ικανοποιει μονο η εταιρια perry.
συγκεκριμενα ζηταω:
- χαμηλη τιμη, καθως οι δυο ζιμενς που εχω αγγιξαν τα 240€ και δε ρυθμιζουν διαφορικο
- μεγαλη οθονη, με φωτισμο, ενδειξη και των δυο θερμοκρασιων ταυτοχρονα (επιθυμητη-πραγματικη)
- ρυθμιση διαφορικου

δεν ξερω τι εχουν παθει και σχεδιαζουν ασχημους θερμοστατες οι περισσοτερες εταιριες, αλλα η perry βγαζει ομορφα εργαλεια.
απο αποδοση.. μια δοκιμη θα μας πεισει. :D
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 03 Jan 2016, 12:46

Vagelis wrote:ενα μπραβο για το οδηγο, ελπιζω να τον εμπλουτισουμε με τις εμπειριες μας.

μια ερευνα, μου εδειξε οτι τα δικα μου κριτηρια, τα ικανοποιει μονο η εταιρια perry.
συγκεκριμενα ζηταω:
- χαμηλη τιμη, καθως οι δυο ζιμενς που εχω αγγιξαν τα 240€ και δε ρυθμιζουν διαφορικο
- μεγαλη οθονη, με φωτισμο, ενδειξη και των δυο θερμοκρασιων ταυτοχρονα (επιθυμητη-πραγματικη)
- ρυθμιση διαφορικου

δεν ξερω τι εχουν παθει και σχεδιαζουν ασχημους θερμοστατες οι περισσοτερες εταιριες, αλλα η perry βγαζει ομορφα εργαλεια.
απο αποδοση.. μια δοκιμη θα μας πεισει. :D

σου είπα κι εγώ perry εχω, ΑΛΛΑ ψηνόμουν γι αυτον : http://www.techsterowniki.pl/eng/tech-st280-produkty (αλλά αρκετά τα λεφτα! - ποιο λιγα βεβαίως από της siemens)

και ρε Βαγγελη μιας και το εχεις με τα ηλεκτρονικά, δεν φτιαχνουμε τους δικούς μας? πχ https://www.youtube.com/watch?v=dI2Xw7Zze_A

erimitis

Postby erimitis » 03 Jan 2016, 13:08

Teo σταματα να με αντιγραφεις.
Εχω απο το πρωι που ψαχνω και βλεπω οτι με ετοιμα module adruino απο το ebay αν καποιος το εχει μπορουμε να κανουμε τον δικο μας.
Θελω να παρω εναν και να εχει δυνατοτητα συνδεσης wifi.
Δεν το κατεχω αλλα με μπριζωσατε και θα το ψαξω.
Βαγγελη για κοιτα και την olympian electronics φιλε ειναι ελληνικη πολυ αξιολογη εταιρια
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

erimitis

Postby erimitis » 03 Jan 2016, 13:10

Παρτε και το λινκ να μπριζωθειτε και εσεις

http://iot-playground.com/2-uncategoris ... thermostat
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 34 times
Been thanked: 158 times

Re:

Postby Χρηστος » 03 Jan 2016, 14:09

erimitis wrote:Καταρχην θα σε μαλωσω γιατι βαζεις μονο siemens ενω ελληνικες εταιριες οπως η olympian εχουν φοβερα προιοντα.
Τωρα θελω προταση για αλλαγη θερμοστατη.
Υποψην ο κιτουραμι στελνει εντολες στην αυτονομια και ειναι 12 βολτ θα σου δειξω λιγο

Δημητρη αφορα ολους μας αυτό...βαζω και τον εαυτο μου μεσα.
Δεν είναι υποκριτικο να λεμε παρε αυτό επειδή είναι Ελληνικο...την ιδια στιγμη...
που εχουμε Γερμανικο αυτοκινητο (η γιαπωνεζικο)...Κορεατικη τηλαοραση...samsung κινητο...Κορεατικο η Ιταλικο λεβητα...παπούτσια εισαγωγης...φαγητο εισαγωγης (κρεατα κτλ) και και και αναρίθμητα αλλα παραδείγματα.
Σωτηρια και επιστροφη δεν υπαρχει και το ξερουμε ολοι μας.
Ας ελπισουμε ολοι εστω η ψυχη μας να παραμεινει Ελληνικη κι αν χρειαστεί καποτε, να δωσουμε το αιμα μας γι αυτην την πατριδα να θυμηθούμε ποιοι ειμαστε και να το κανουμε.

ΥΓ. Μην το παρεις προσωπικα...συμφωνα με τα λεγομενα σου (εγω διαφωνω) όμως (σοβαρη εταιρια με μαστορα 24ωρες επι 365μερες...
Δεν μπορουν να λυσουν το πρόβλημα σου με έναν αξιοπιστο θερμοστατη στα 12 βολτ;;; :oops:
1 βαθμο διαφορικο στον θερμοστατη δειχνει πως εχουν ελλειψη γνωσης και είμαι υπερβολικα επιεικης στις λεξεις που χρησιμοποιω.
Η αναζητηση σου στα φορουμ (χωρις να είναι κατι κακο) μαρτυρα το αντιθετο σχετικα με την αξιοπιστια τους... οσο κι αν δε σου αρεσει.
Καλη χρονια.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Return to “Υλικά σύνδεσης”