ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ερωτηση για κεντρικες στηλες

Εδώ μιλάμε για υλικά σύνδεσης λέβητα- σόμπας
Υδραυλικά-καμινάδες και ότι άλλο χρειαζόμαστε!
fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 71 times
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Ερωτηση για κεντρικες στηλες

Postby fenergy » 06 Aug 2015, 17:17

Καλησπερα σε ολα τα παλικαρια του forum!

Θα θελα να κανω μια ερωτηση τεχνικης φυσεως για οσους γνωριζουν...σε εναν λεβητα ισχυος 25 kw,αν θελω να κανω δισωληνιο κλασσικο συστημα χωρις συλλεκτη,τι μεγεθος χαλκοσωληνα θα πρεπει να χρησιμοποιησω και γενικα γνωριζει καποιος ποιο ειναι το σωστο μεγεθος χαλκοσωληνα για συγκεκριμενες θερμιδες/ωρα?Δηλαδη εννοω εχω πχ 4 σωματα με 1500,3000,6000 και 8000 kcal αντιστοιχα...τι μεγεθος χαλκοσωληνα θα χρησιμοποιησω στο καθενα?

Ευχαριστω!

cosmic
Admin
Has thanked: 283 times
Been thanked: 212 times

Re: Ερωτηση για κεντρικες στηλες

Postby cosmic » 06 Aug 2015, 18:21

Τωρα λογικα θα σε καταμπερδέψω, αλλά για αρχη θα δεις :

1) http://www.pressure-drop.com/Online-Cal ... index.html

και θα δεις και τα επισυναπτόμενα αρχεία !

υγ. Αντε σου εβαλα αρκετό homework :D

14.PTOSH-PIESHS .pdf
(1.39 MiB) Downloaded 43 times

M_1.pdf
(377.28 KiB) Downloaded 37 times
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 07 Aug 2015, 12:12

Γεια σου ρε Θεοδωρε σ ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου απλα ξερεις τι γινεται?Ενα απο αυτα τα συνημμενα που μου στειλες ειναι απο ενα βιβλιο με τιτλο ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΘΕΡΜΑΝΣΕΙΣ το οποιο εγω το χω αγορασει και το χω διαβασει καμια 10αρια φορες και μπορω να πω οτι σε θεωρητικο επιπεδο εχω καλυφθει αρκετα.Ελα ομως που σε 3 υδραυλικες εγκαταστασεις θερμανσης που ημουν παρων οι υδραυλικοι (κακως βεβαια) δεν εκαναν τιποτα απο ολα αυτα που ελεγε στο βιβλιο για πτωση πιεσης κτλ και εκαναν τη δουλεια εντελως εμπειρικα,πραγμα που ισως να σημαινει οτι υπαρχει καποιος εμπειρικος κανονας που λεει πχ μεχρι 4000 kcal βαζουμε φ15....μεχρι 10000 kcal φ18 κοκ...αυτο ηθελα να ρωτησω στην ουσια.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 34 times
Been thanked: 158 times

Postby Χρηστος » 09 Aug 2015, 15:48

Ολες οι εγκαταστασεις θερμανσης, σημερα κατασκευαζονται με κλειστο δοχειο διαστολης...
Οι κυκλοφορητες σημερα, που πλεον χρησιμοποιούνται είναι οι ινβερτερ...
Αν η εγκατασταση σου εχει σωματα... που στο συνολο τους δεν ξεπερνουν τις 18 με 20000 kcal τοτε χρησιμοποιείς χαλκοσωληνα φ22 ως κεντρικη και την μειωνεις σε διαμετρο όταν πρεπει, αναλογα με τον αριθμο θερμιδων στα σωματα που υπολείπονται.
Το φορτιο θερμανσης που μπορει να κουβαλησει μια 15αρα χαλκοσωληνα είναι 6000 kcal...μια 18αρα 12000 kcal...μια 22αρα 20000 kcal...μια 28αρα 28 - 30000 kcal κτλ.
Όλα τα παραπανω νουμερα εχουν ανοχη, η οποια επηρεάζεται αμεσα από το μέγεθος του κυκλοφορητή.
Τι θελω να πω...αν βαλεις μεγαλυτερο κυκλοφορητή από αυτόν που χρειαζεσαι, ναι μεν δημιουργεις θορυβους στην εγκατασταση...όμως μπορεις να ανεβασεις το φορτιο θερμανσης που μπορει να κουβαλησει μια χαλκοσωληνα.
Σε κάθε περιπτωση χρειαζεται εμπειρια - γνωση - εξοικειωση με τον τροπο που λειτουργει μια εγκατασταση θερμανσης.
Δεν ξερω τι θελεις να μαθεις σε θεωρητικο επιπεδο...μηχανολογοι του πανεπιστημιου και διαφωνουν σε καποια θεματα με εμας τους υδραυλικούς που εχουμε τελειωσει ΟΑΕΔ κτλ.
Παντως από ένα πληκτρολογιο μην ζητας περισσοτερα...
Σαν αρχη ισχυουν τα παραπανω...
Ακολουθουν ως στοιχεια ο τυπος της εγκαταστασης που μας τον εδωσες...
Ο τυπος του κυκλοφορητή που θα χρησιμοποιησεις...inverter κυκλοφορητης + θερμοστατικοι διακοπτες είναι ιδανικος συνδιασμος ώστε να μην κανουν ασκοπες βολτες τα νερα.
Το υψος της εγκαταστασης...
Η αποσταση από τον λεβητα εως τα σωματα...
Ο τυπος των διακοπτων που θα χρησιμοποιησεις...κλασικοι γωνιακοι...θερμοστατικοι...εξωτερικου βρογχου κτλ.
Ελπιζω να σε βοηθησα...
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 09 Aug 2015, 19:02

Χρηστο με καλυψες πληρως σε παραπανω απο οσα ζηταω και σ ευχαριστω παρα πολυ για την πολυ πολυτιμη βοηθεια σου,δε θα θελα να μαθω κατι περισσοτερο,αυτα που μου ειπες ειναι αρκετα,ισως μονο αν μου ανεφερες και το ποσο του φορτιου που μπορει να μεταφερει μια χαλκοσωληνα φ12 για να δω αν θα μπορω να χρησιμοποιησω καποια τετοια διασταση σε καποια μικρο ισως σωμα καλοριφερ.Το υψος της εγκαταστασης δεν θα ξεπερναει τα 7 μετρα και ναι,θα χρησιμοποιησω κλειστο δοχειο διαστολης.Και παλι ευχαριστω πολυ!

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 10 Aug 2015, 21:14

Χρήστο μία απλή , για σένα, ερώτηση: σε ηλιακό 120 λίτρων με συλλέκτη, κλειστό κύκλωμα με κυκλοφορητή και διαφορικό θερμοστάτη, τι μέγεθος ( λίτρα )δοχείο διαστολής χρειάζεται ; υπάρχει ήδη ένα 50 λίτρων από παλαιότερη εγκατάσταση αλλά ανεβάζει την πίεση μόλις ζεσταθεί στις 5 ατμόσφαιρες.
Μήπως έχει τρυπήσει και δεν λειτουργεί σωστά?
Ευχαριστώ.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 10 Aug 2015, 23:25

@ fenergy
Λεβεντη μου ασε την φ12 και βαλε φ15...αν τυχον βουλωσει (πολύ στενη) θα τραβας τα .....σου... με τα νερα που εχουμε στην Ελλαδα θελει φιλτρα γραμμης εντος λεβητοστασιου στην επιστροφη κτλ...παντως τις 3000 kcal τις εχει ανετα...εγω δεν την χρησιμοποιω που είμαι 22 χρονια υδραυλικος.

@ NIKOLAS66

Καταρχήν μιλαμε για ηλιακο τριπλης;;;
Η για μποιλερ 120 λεβητοστασιου με συλλεκτη και βεβιασμενη κυκλοφορια;;;
Αν μιλαμε για το πρωτο, δοχειο διαστολης δεν χρειαζεται...αυτό της θερμανσης φτανει αρκει να εχει αερα μεσα (1,5bar), η να μην είναι τρυπιο.
Αν μιλαμε για το δευτερο ένα δοχειο 12 λιτρων είναι αρκετο...προσεξε όμως...
Αλλα τα κοκκινα δοχεία της θερμανσης καταλληλα για ζεστα νερα (1,5 bar) και αλλα τα μπλε η λευκα της υδρευσης για κρυα νερα (10 bar)...

http://www.multiclima.gr/?section=1793& ... tail1634=1

http://racor.gr/για-μπόιλερ/683-δοχεία- ... .html#2405

Διαστασιολογηση δοχείου διαστολης ελαφρως μεγαλυτερη παντα είναι επιθυμητη...μικροτερη όχι...
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 12 Aug 2015, 17:51

Χρήστο, ευχαριστώ για την απάντηση και διευκρινίζω ότι είμαι στην 2η περίπτωση με κόκκινο δοχείο διαστολής.
Οπότε να βάλω κόκκινο και πάλι, 12 λίτρων, που προφανώς σαν καινούριο να μην ανεβάζει πίεση.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 12 Aug 2015, 19:54

NIKOLAS66 wrote:Χρήστο, ευχαριστώ για την απάντηση και διευκρινίζω ότι είμαι στην 2η περίπτωση με κόκκινο δοχείο διαστολής.
Οπότε να βάλω κόκκινο και πάλι, 12 λίτρων, που προφανώς σαν καινούριο να μην ανεβάζει πίεση.

Νικο δεν καταλαβες καλα...εγω φταιω όμως γιατι ξεχασα στην προηγουμενη απαντηση μου μια λεξη...διορθωνω...

και αλλα τα μπλε η λευκα της υδρευσης για κρυα και ζεστα νερα (10 bar)...

Τα μποιλερ και η βεβιασμενη κυκλοφορια στους συλλεκτες χρειαζεται μπλε η λευκο δοχειο...όχι κοκκινο.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 13 Aug 2015, 22:57

Και πάλι ευχαριστώ Χρήστο για την διευκρίνιση.

Return to “Υλικά σύνδεσης”