ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Tρόποι και υλικά καθαρισμού καμινάδας

Εδώ μιλάμε για υλικά σύνδεσης λέβητα- σόμπας
Υδραυλικά-καμινάδες και ότι άλλο χρειαζόμαστε!
KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Tρόποι και υλικά καθαρισμού καμινάδας

Postby KOSTAS VESTA » 25 Nov 2014, 00:05

Πως θα καθαρίσουμε την καμινάδα?

cosmic
Admin
Has thanked: 280 times
Been thanked: 207 times

Re: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΙΝΟΧ ΠΕΛΛΕΤ Φ80 ΙΣΙΑ

Postby cosmic » 25 Nov 2014, 03:36

ο πιο ωραίος τρόπος - που έχω κάνει κι εγώ- είναι με πράσινη σωλήνα δικτύου όπου θα βάλεις με θερμοκοληση στα άκρα μουφες αρσενικες και αντιστοιχα θηλυκες, έτσι θα έχεις στελέχη των 1,5 ή 2 μ που θα ενωνεται το ενα με το αλλο! Στο τέρμα επάνω μπορείς να κολήσεις ένα Ταφ, έτσι ώστε να δένεις με ενα σύρμα ένα πανί (αν δεν θες να αγοράσεις βούρτσα!)

Το συνολικό κόστος είναι πολύ κάτω των 50 Ε και θα το έχεις για μια ζωή!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times

Postby vega » 25 Nov 2014, 20:21

Μια βούρτσα συρμάτινη για καπνοδόχους διαφόρων διαστάσεων [διαμέτρο] κοστίζει 25 ευρώ μαζί με πτυσσόμενο κοντάρι 6 μ.

cosmic
Admin
Has thanked: 280 times
Been thanked: 207 times

Postby cosmic » 25 Nov 2014, 20:24

έχει τοσο λίγο Δημητρη? εδω πουλούσαν μονο σκετες τις βούρτσες ενα 10αρικο.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times

Postby KOSTAS VESTA » 25 Nov 2014, 22:52

Λοιπον έκανα το εξής : Είναι 11μ Φ80/130 μονωμένη ίσια. Αν και ψαράς πήρα ένα από τα βαρίδια μου 1 κιλό περίπου (για καλαδούρι για παραγαδια) έδεσα σκοινί και στο 1μ πιο πάνω έκανα κόμπο και έβαλα πανιά συνεργείου βαμβακερα. Έβγαλα το καπέλο και έριξα το σκοινι από το πάνω μέρος και η γυναίκα μου ήταν κάτω. 4-5 φορές πάνω κάτω και έγινε κούκλα. Δεν είχε πολύ πράμα μέσα αν και δουλεύω το πελλετ 3ο χρόνο φέτος. :D :D :D :D :D :D

meletis
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 4 times

Re: Tρόποι και υλικά καθαρισμού καμινάδας

Postby meletis » 17 Dec 2016, 01:02

Αρχικά το καλοκαίρι που την καθάρισα μόνος μου, είχα σκοπό να πάρω βούρτσα καθαρισμού.
Μόνο τις επεκτάσεις -σωλήνες εδω στήν επαρχία τής ήθελαν 10 ευρώ/τμχ του 1μ και 15 ευρώ η βούρτσα.
Η καμινάδα μου έχει ύψος 9 μέτρα, έχει εύκολη πρόσβαση.
Θεώρησα πολλά τα χρήματα (100 ευρώ) στίς μέρες μάς για τη συγκεκριμένη εργασία. :shock:
Έκοψα κλαδιά απο πουρνάρι-δρύς(φτιάχτηκαν σε σχήμα βούρτσας) , χρισημοποιήσα 1 βαρίδι, και σχοινί, δανείστηκα και μια σκούπα στάχτης για μήν λερωθεί ο τόπος και περάστηκε η κάμινάδα 4 φορές.

meletis
Πελλετοκαύστης

Postby meletis » 17 Dec 2016, 01:06

cosmic wrote:ο πιο ωραίος τρόπος - που έχω κάνει κι εγώ- είναι με πράσινη σωλήνα δικτύου όπου θα βάλεις με θερμοκοληση στα άκρα μουφες αρσενικες και αντιστοιχα θηλυκες, έτσι θα έχεις στελέχη των 1,5 ή 2 μ που θα ενωνεται το ενα με το αλλο! Στο τέρμα επάνω μπορείς να κολήσεις ένα Ταφ, έτσι ώστε να δένεις με ενα σύρμα ένα πανί (αν δεν θες να αγοράσεις βούρτσα!)

Το συνολικό κόστος είναι πολύ κάτω των 50 Ε και θα το έχεις για μια ζωή!

Ωραία ιδέα , θα ασχοληθω οταν φτάσει ο καιρός να γίνει ξανά καθαρισμός της καμινάδας.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 41 times
Been thanked: 54 times

Postby fotisBasm » 18 Dec 2016, 12:33

Παντος 2 χρονια ειχα να καθαρισω καμιναδα και ειχα καψει 2 χρονια 6τονους πελλετ .η σταχτη που εβγαλα ηταν μισο κιλο σε καμιναδα 9μετρα δηλαδη τιποτα . Φέτος το καλοκαιρι δεν προκειτε να την καθαρισω
Eco-Heating .....everything about energy & heating

vega
Moderator
Been thanked: 43 times

Postby vega » 13 Jan 2017, 00:33

Αλλο πράγμα οι καμινάδες των πέλλετ, και άλλο των Τζακιών και Ξυλολέβητες.

Η παρούσα κατάσταση με τόσες φωτιές φέτος μας δείχνει ότι ένα απλό βούρτσισμα της καμινάδας δεν σε γλυτώνει απο την φωτιά εάν αυτή έχει πιάσει στα τοιχώματα της πίσσα.
Ο μόνος τρόπος καθαρισμού είναι να την βάλεις φωτιά ελεγχόμενα, να φουσκώσουν οι πίσσες και καθώς καίγονται να πέσουν κάτω, ότι απομείνει να φύγει με την βούρτσα.

Αυτήν την εβδομάδα 2 σπίτια φίλων πήραν φωτιά, το ένα κάηκε ολοσχερώς, το άλλο η στέγη και έμεινε μόνο η πλάκα.

Στην Αλβανία οι φίλοι μου λένε ότι βάζουν στουπιά με βενζίνη μέσα στην καμινάδα και την μπουρλοτιάζουν, [στις αρχές του χειμώνα] ενώ ένας είναι επάνω στην στέγη και μόλις γίνει η δουλειά βουλώνει από επάνω την καμινάδα και έτσι την σβήνουν.....στην συνέχεια ο γνωστός καθαρισμός.

Εδω εμείς έχουμε μόνο τον γνωστό τρόπο...απλός καθαρισμός...και κοιμόμαστε ήσυχοι

meletis
Πελλετοκαύστης

Postby meletis » 13 Jan 2017, 00:48

vega wrote:Αλλο πράγμα οι καμινάδες των πέλλετ, και άλλο των Τζακιών και Ξυλολέβητες.

Η παρούσα κατάσταση με τόσες φωτιές φέτος μας δείχνει ότι ένα απλό βούρτσισμα της καμινάδας δεν σε γλυτώνει απο την φωτιά εάν αυτή έχει πιάσει στα τοιχώματα της πίσσα.
Ο μόνος τρόπος καθαρισμού είναι να την βάλεις φωτιά ελεγχόμενα, να φουσκώσουν οι πίσσες και καθώς καίγονται να πέσουν κάτω, ότι απομείνει να φύγει με την βούρτσα.

Αυτήν την εβδομάδα 2 σπίτια φίλων πήραν φωτιά, το ένα κάηκε ολοσχερώς, το άλλο η στέγη και έμεινε μόνο η πλάκα.

Στην Αλβανία οι φίλοι μου λένε ότι βάζουν στουπιά με βενζίνη μέσα στην καμινάδα και την μπουρλοτιάζουν, [στις αρχές του χειμώνα] ενώ ένας είναι επάνω στην στέγη και μόλις γίνει η δουλειά βουλώνει από επάνω την καμινάδα και έτσι την σβήνουν.....στην συνέχεια ο γνωστός καθαρισμός.

Εδω εμείς έχουμε μόνο τον γνωστό τρόπο...απλός καθαρισμός...και κοιμόμαστε ήσυχοι

Συμφωνω απόλυτα, το εχω ακούσει για το στουπί, δέν το έχω δοκιμάσει ποτε.
Βέβαια και με τη βούρτσα δεν φεύγει αρκετή πίσσα -επικαθήσεις?, δέν ξέρω και σίγουρα.Αλλά πιστεύω οτι με το στουπί και μετά με την βούρτσα θα έχεις 100% καθαρή καπνοδόχο.

Return to “Υλικά σύνδεσης”