ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Λέβητας Βιομάζας

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
meletis
Νέος και ωραίος
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Λέβητας Βιομάζας

Postby meletis » 16 Dec 2016, 14:58

Καλησπέρα, τα τελευταία 3 χρόνια εγκατέστησα λέβητα βιομάζας, μέχρι στιγμής το λειτουργώ μόνο ως ξυλολέβητα , δέν εχω αγοράσει τον υπόλοιπο εξοπλισμο.
Έχει γίνει παράλληλη σύνδεση με το λέβητα πετρελαίου (μάρκας Fyrogenis,)εάν θυμάμαι σωστά είναι 55.000 θερμίδες.
Είμαι σε ορεινή περιοχή με αρκετό κρύο(Ερυθρές Αττικής).
Ζεσταίνω συνολικά 180 τετραγωνικά μέτρα + 1 Boiler 220 Lt (μάρκα Fyrogenis)
Ετήσια κατανάλωση με το ξυλολέβητα έχω 6-7 τόνους ξύλα.(έχει τοποθετηθεί και δοχείο αδράνειας)
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι εφόσον η καμινάδα είναι 25χ25 , πληρεί τις προδιαγραφές για λέβητα στερερων καυσίμων (έτσι μου είχε πει ο υδραυλικός) , ο λέβητας την ώρα που τον τροφοδοτω βγάζει αρκετο καπνό, εννμοείται με κλειστό το βεντιλατέρ, κατι το οποίο με έχει κουράσει.
Γνωστοι με απλές ξυλόσομπες (συνδεδεμένες στο καλοριφέρ) τίς έχοιυν μέσα στο σπίτι και δέν βγάζουν καθόλου καπνό.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες:
LEBHTAS.JPG

ΞΥΛΟ.jpg

JYLO.jpg

cosmic
Admin
Has thanked: 267 times
Been thanked: 191 times

Re: Λέβητας Βιομάζας

Postby cosmic » 16 Dec 2016, 19:31

Μελέτη,

1)ποσα μέτρα είναι η καμινάδα σου? μπορείς να βγάλεις και απ εξω μια φωτο?
2)Φαντάζομαι δεν εχεις κανα ταμπερ - το οποιο να ειναι κλειστο ε?
3) Η καμινάδα καθαρίζεται τακτικά, ετσι?

Αν και οπως βλεπω ειναι καθαρά θέμα κατασκευής, καθώς αν ειχες 2η πορτα επανω στα τούμπο, η οποία να παραμένει κλειστή ή αν ηταν πιο μεσα τα τουμπο θα υπερνικουσε η καμιναδα και δεν θα ειχες καπνο στον χωρο
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

meletis
Νέος και ωραίος

Postby meletis » 16 Dec 2016, 22:02

cosmic wrote:Μελέτη,

1)ποσα μέτρα είναι η καμινάδα σου? μπορείς να βγάλεις και απ εξω μια φωτο?
HPIM2441_zps5315565e.jpg

Είναι ακριβώς 8 μέτρα, και προεξέχει και 1 μέτρο απο τη σκεπή.Έχει βγεί το καπέλο.Ειναι η υπάρχουσα που δούλευε και ο λέβητας πετρελαίου.
2)Φαντάζομαι δεν εχεις κανα ταμπερ - το οποιο να ειναι κλειστο ε?
Εννοείς τα τάμπερ στην έξοδου καπνοδόχου του λέβητα? Το έχω τελειώς ανοιχτό. Επιπλέον η έξοδος είναι Φ200 του λέβητα.
HPIM2430_zps08d442f0.jpg

3) Η καμινάδα καθαρίζεται τακτικά, ετσι?
Η καμινάδα καθαρίζεται κάθε χρόνο , την καθάρισα ο ίδιος επίσης και το καλοκαίρι.
Αν και οπως βλεπω ειναι καθαρά θέμα κατασκευής, καθώς αν ειχες 2η πορτα επανω στα τούμπο, η οποία να παραμένει κλειστή ή αν ηταν πιο μεσα τα τουμπο θα υπερνικουσε η καμιναδα και δεν θα ειχες καπνο στον χωρο

vega
Moderator
Been thanked: 36 times

Postby vega » 16 Dec 2016, 22:37

Σπιράλ αλουμινίου στον ξυλολέβητα ο υδραυλικός τον έβαλε ? :shock:

Μεγάλο λάθος, έχω δει τέτοια σπιράλ να γίνονται υγρό όταν ξεφύγει η θερμοκρασία.

Μεγάλη προσοχή φίλε μου.

meletis
Νέος και ωραίος

Postby meletis » 16 Dec 2016, 22:46

vega wrote:Σπιράλ αλουμινίου στον ξυλολέβητα ο υδραυλικός τον έβαλε ? :shock:

Μεγάλο λάθος, έχω δει τέτοια σπιράλ να γίνονται υγρό όταν ξεφύγει η θερμοκρασία.

Μεγάλη προσοχή φίλε μου.

Μου είπε για προσωρίνη λύση ο υδραυλικός. Το δούλεψα για 1 μήνα , και το πέταξα καθώς όπως έψαξα είναι ακαταλληλος για λέβητα στερεών καυσίμων (επειδή η θ.καυσαερίων ξεπερνάει και τους 180 βαθμούς),
Το έχω αντικαταστήσει με ανοξείδωτη καμινάδα εδω και και καρό, και καθαρίζω και τους σωλήνες , όταν καθαρίζω και την καμινάδα
απλώς η φωτογραφία είναι παλιά.

meletis
Νέος και ωραίος

Postby meletis » 21 Dec 2016, 22:44

Καλησπέρα,
ήθελα να μοιραστω το θέμα-πρόβλημα που έχω με τον παραπάνω λέβητα.
Το έχω συνδέσει στην υπάρχουσα καμινάδα που είναι φτιαγμένη απο τσιμεντόλιθους(25*25) και μέχρι να αντικατασταθει απο τον λέβητα πετρελαιου δέν είχα κανένα θέμα. Η καμινάδα έχει καθαριστεί . Ωστόσο βλέπω οτι το μηχάνημα βέβαια ανεβάζει θερμοκρασία (νερού) αλλά δέν τραβάει σωστά.
Έχω σκεφτεί να φτιάξω νεά εξωτερική καμινάδα Inox, αλλά έχω πρόβλημα γενικά με το χώρο που έχει εγκατασταθει και πιο πολύ με την κεντρικη καπνοδοχο.
Με το βεντιλατέρ που έχει ο ξυλολέβητας , βοηθάει τον καπνό και φεύγει αλλά δέν γίνεται σωστη κάυση και συνεχώς θέλει συμπλήρωμα απο θέμα ξύλου.
Επιπλέον στο βεντιλατέρ υπάρχει δυνατότητα να μειώσω την ταχύτητα περιστοφής του,Δουλεύει συνέχως μονο με μια ταχύτητα
Βλέπω σε συγγενεις ( έχουν απλές υδραυλικες ξυλόσομπες -χωρίς βεντιλατέρ) και δέν έχοιυν προβλήματα ελκυσμου και γενικά δέν έχουν τόσο αυξημένη ημερήσια κατανάλωση σε ξύλα. Το νερό τους το φτάνει στους 65 βαθμούς και η θερμοκράσια στο χώρο κυμαινεται στους 22 βαθμούς.

meletis
Νέος και ωραίος

Postby meletis » 06 Jan 2017, 22:18

Καλησπέρα Με την τοποθέτηση τριoδης θερμοστατικής βάνας μπορώ να πετύχω οικονομία , καθώς και να αποφύγω τύχον υγροποιήσεις στο λέβητα? Απο οτι έψαξα υπάρχουν 2 είδους ( αυτές που ανοίγουν στους 55 βαθμούς και στούς 65) Ο κυκλοφορητής έχει ρυθμιστεί να ανοίγει στους 45 βαθμούς. Ευχαριστώ

cosmic
Admin

Postby cosmic » 07 Jan 2017, 10:49

meletis wrote:Καλησπέρα Με την τοποθέτηση τριoδης θερμοστατικής βάνας μπορώ να πετύχω οικονομία , καθώς και να αποφύγω τύχον υγροποιήσεις στο λέβητα? Απο οτι έψαξα υπάρχουν 2 είδους ( αυτές που ανοίγουν στους 55 βαθμούς και στούς 65) Ο κυκλοφορητής έχει ρυθμιστεί να ανοίγει στους 45 βαθμούς. Ευχαριστώ

Καλημέρα! Η τριοδη ναι θα βοηθησει στις υγροποιησεις, αλλά και θα προφυλαξει τον λεβητα απο το θερμικο σοκ (την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας των νερων επιστροφης με προσαγωγης).

Θα πάρεις μια τριοδη 60 βαθμων ESBE και θα την συνδεσεις με τρελα ρακορ και πριν απ αυτα βανες και θερμομετρα. Ετσι στην οποια περιπτωση θα μπορεις και να την βγαλεις ευκολα και χωρις να αδειαζεις τα νερα σου! Με τα θερμομετρα θα ξερεις ανα πασα στιγμη τις θερμοκρασιες του νερου και στις 3 πλευρες

Yγ. Αν δεν βρισκεις 60 βαθμων παρε 55 βαθμων.
Υγ2. Ανεβασε να ανοιγει ο κυκλοφορητης παραπανω!

meletis
Νέος και ωραίος

Postby meletis » 07 Jan 2017, 14:17

cosmic wrote:
meletis wrote:Καλησπέρα Με την τοποθέτηση τριoδης θερμοστατικής βάνας μπορώ να πετύχω οικονομία , καθώς και να αποφύγω τύχον υγροποιήσεις στο λέβητα? Απο οτι έψαξα υπάρχουν 2 είδους ( αυτές που ανοίγουν στους 55 βαθμούς και στούς 65) Ο κυκλοφορητής έχει ρυθμιστεί να ανοίγει στους 45 βαθμούς. Ευχαριστώ

Καλημέρα! Η τριοδη ναι θα βοηθησει στις υγροποιησεις, αλλά και θα προφυλαξει τον λεβητα απο το θερμικο σοκ (την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας των νερων επιστροφης με προσαγωγης).

Θα πάρεις μια τριοδη 60 βαθμων ESBE και θα την συνδεσεις με τρελα ρακορ και πριν απ αυτα βανες και θερμομετρα. Ετσι στην οποια περιπτωση θα μπορεις και να την βγαλεις ευκολα και χωρις να αδειαζεις τα νερα σου! Με τα θερμομετρα θα ξερεις ανα πασα στιγμη τις θερμοκρασιες του νερου και στις 3 πλευρες

Yγ. Αν δεν βρισκεις 60 βαθμων παρε 55 βαθμων.
Υγ2. Ανεβασε να ανοιγει ο κυκλοφορητης παραπανω!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Τον κυκλοφορητή αυτή τη στιγμή όπως έγραψα είναι ρυθμισμένος στους 45 βαθμούς , να το αυξήσω στους 50 και το βεντιλατέρ το έχω ρυθμισμένο να σταματάει στους 70 βαθμούς.
Θα συννενοηθώ και με τον υδραυλικό που έκανε την εγκατάσταση , ώστε να του τα περάσω τα παραπάνω.
Είχα απογοητευτεί με το θέμα της θέρμανσης , γιατί βλέπω άλλους χρήστες και πιο λίγη κατανάλωση έχουν σε ξύλα και ζεστό σπίτι, με μία απλή ξυλόσομπα συνδεδεμένη με το καλοριφέρ.
Τα ξύλα είναι ξερά(ελιά-δρύς) , και η την θερμοκρασία του νερού τη πηγαίνει στους 75-80 βαθμούς αλλά βλέπω οτι κάνω συχνά ανεφοδιασμό(ανα 2.5 ώρες).

cosmic
Admin

Postby cosmic » 07 Jan 2017, 15:32

Μπορεις να βελτιωσεις την λειτουργια του λεβητα και να μειωσεις και την καταναλωση αλλαζοντας το κοντρολερ του με ενα PID πχ

http://www.techsterowniki.pl/eng/tech-st28zpid-produkty

Tην παραπανω εταιρια την ειχα δουλεψει στον δικο μου λεβητα οσο τον ειχα με ξυλα, με παρα πολυ θετικες εντυπωσεις!

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”