ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Παρουσίαση κινέζικης αερόθερμης σόμπας HP22 12KW

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
stoikon
Νέος και ωραίος
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Παρουσίαση κινέζικης αερόθερμης σόμπας HP22 12KW

Postby stoikon » 21 Feb 2015, 01:17

Στις 15/7/2012 παρέλαβα την Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα ΗΡ 22 12KW από τον Μοσχάλη από το Βόλο. Άψογο εργαλείο. Την γέμισα με Alfa Wood παραγωγής 2/6/2012 και την έβαλα να κάψει στο φουλ για να ψηθούν τα χρώματα. Την έχω στην αυλή σε σκεπαστό πάρκιν χωρίς μπουριά. Αν και η λίγη μυρωδιά πού έβγαζε, μύριζε ξύλο από το πέλλετ γιατί δεν είχα μπουριά. Στο άναμμα (40-50 δεύτερα)λίγο καπνό μέχρι να δόση φλόγα. Το τζάμι πεντακάθαρο,η καύση πολύ καλή,μετά από καύση 10 ωρών το ποτηράκι είχε μόνο λίγη στάχτη. Το ίδιο και σήμερα. Οι ρυθμίσεις πολύ εύκολες, σε αυτό βοήθησε και η ενημέρωση κατά την αγορά από τον κ.Μοσχάλη. Το μενού είναι στα ελληνικά. Μου έδωσε και τις κρυφές ρυθμίσεις. Όταν την εγκαταστήσω μέσα στο σπίτι θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες και βίντεο.
Εκείνο που με προβλημάτισε ήταν τα πολλά μέτρα καμινάδας (5μ.)σχεδόν κάθετη. Βάζοντας όμως σωλήνα 12Φ (2) γωνίες 45 μοιρών και (1) 90 μοιρών το πρόβλημα λύθηκε

18/7/2012. Σήμερα έγινε το πρώτο άναμμα της ΗΡ22 12KW για να δούμε πως δουλεύει με τα μπουριά. Αν και με τόση ζέστα δεν είναι για σόμπα. Την δούλεψα 4 ώρες με ανοιχτά πορτες παραθυρα λόγου ζέστης Πρόβλημα κανένα.
20/2/2015.Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα

Τα δυνατά κριτήρια για μένα ήταν:
1.Πολύ μεγάλη και άμεση υποστήριξη από τον κ. Μοσχάλη
2.Ότι είχε όλα τα ανταλλακτικά στο κατάστημα του και μου έδωσε όλες τις ρυθμίσεις (κρυφές και φανερές).
3.Έχει πολύ μεγάλο χώρο στάχτης 4.Tο μενού είναι απλό και κατανοητό
4.Δεξιά και αριστερά βγαίνουν τα πίσω καπάκια και έχεις εύκολα πρόσβαση στα μηχανικά μέρη (για να βγουν τα καπάκια στον αποθηκευτικό χώρο του πέλλετ στο επάνω σημείο έχει δύο παξιμάδια πεταλούδας που ξεβιδώνουν εύκολα με το χέρι) πριν βγάλουμε τα καπάκια βγάζουμε το καλώδιο του ρεύματος από την πρίζα
5.Από τον εσωτερικό χώρο καύσεις μπορούμε να βγάλουμε τους βερμικουλίτες κατά χρονικά διαστήματα για να κάνουμε καλύτερο καθαρισμό της σόμπας και να μην φουσκώσουν και σπάσουν από την πίεση της σκόνης που μαζεύεται από πίσω
6.Εύκολος καθαρισμός των τούμπο με τον μοχλό της ξύστρας που έχει μπροστά

Image

Στον οδηγό χρήσεως δείχνει τον σύρτη(κλαπέτο) που ρυθμίζει την εισαγωγή αέρα στον χώρο καύσεως. Άμα βγάλεις το πίσω αριστερό καπάκι θα το βρεις κοιτώντας δεξιά κάτω στον σωλήνα εισαγωγής του αέρα εκεί που ενώνετε με τον χώρο καύσεις. Ξεβιδώνοντας λίγο την βίδα και πηγαίνοντας μέσα-έξω λίγο τον σύρτη(κλαπέτο) ρυθμίζουμε τον αέρα για να εξαλείψουμε το κλίνκερ.

Image
Διακόπτης ασφαλείας

Image
Βερμικουλίτης

Image
Ξύστρα για καθάρισμα των τούμπο

Image
Καπάκι για την σωλήνα του αέρα που προστατεύει από μεγάλα έντομα και τρωκτικά

http://www.youtube.com/watch?v=50CwAes5Ikc
Ο θόρυβος που ακούγετε στο βίντεο είναι υπόκωφος και δεν ενοχλεί. Αν προσέξετε (λόγου ότι η κάμερα λαμβάνει πολύ δυνατά τον ήχο)ακούγετε ο ήχος από το χερούλι της πόρτας όταν την ανοίγω και κάνετε την σύγκριση. Αν δείτε διάφορα βίντεο με σόμπες πέλλετ, όλες έχουν κάποιο σχετικό θόρυβο. Έχω δει και σόμπες με πολύ περισσότερο θόρυβο και εκεί πράγματι δεν μπορείς να σταθείς. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος.

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”