ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 34 times
Been thanked: 158 times
Status: Offline

Re: Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Postby Χρηστος » 27 Apr 2016, 15:16

Τον Οκτωβριο του 2010 ξεκινησε ένα μεγαλο ταξιδι...ένα ταξιδι που συνεχιζεται μεχρι σημερα με ασφαλεια και επιτυχια.

Ας παρουμε την ιστορια αυτου του ταξιδιού από την αρχη.

Η αλλαγη της καυσιμης υλης ενός λεβητα, ηταν μια δυσκολη αποφαση μιας και η επιτυχια του πετρελαιου ως καυσιμου ηταν (και είναι) αδιαμφισβητητη.

Λογω επαγγέλματος γνωριζα ολες τις παραμέτρους οποιας αποφασης κι αν επαιρνα.

Όμως...

Βαζοντας καποιοι απατριδες, αυτό το κρατος τον Απριλιο του 2010 στον καταστροφικο οργανισμο του ΔΝΤ αρχισα να σκέφτομαι αυτονόητα πραγματα που αφορουν ολους τους Ελληνες αρα και την οικογενεια μου.

Ψάχνοντας μια δυο μερες στο διαδικτυο, ποιες μεθόδους λεηλασίας των κρατων χρησιμοποιει αυτος ο νεοταξικος οργανισμος του ΔΝΤ μπηκα στο πνευμα του τι μας περιμενει .

Αυτό συν το ότι διεθνως η ταση της τιμης του πετρελαιου ηταν ανοδικη με εκαναν να παρω την αποφαση μεσα σε μιση ωρα αφου το συζητησα με την γυναικα μου.

Τελος το πετρελαιο...και τωρα τι θα καψουμε;;;;

Όχι ελεγχομενα ορυκτα καυσιμα - πετρελαιο - φυσικο αεριο.

Όχι ξυλο γιατι δεν είναι ευκολο καυσιμο και σε κανει θερμαστή.

Όχι ρευμα γιατι εξαρτώμαι από τον έναν και μοναδικο παροχο...την Δεη...σημερα τοσο η κιλοβατωρα...αυριο ποσο;;;

Αρα με ελευθερια επιλογης καυσιμου και την λιγοτερο δυνατη χαμαλικα συν τους αυτοματισμούς του πετρελαιου μια ηταν η επιλογή...

Πελλετ.

Οι συγκυριες ευνοικες μιας και καποιος που μου χρωστουσε χρηματα ανοιξε μαγαζι με ξυλοπελλετολεβητες και του πηρα έναν για να πληρωθω τα χρωστουμενα.

Ετσι λοιπον τον Οκτωβριο του 2010 με το πετρελαιο στα 70 λεπτα ανα λιτρο.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=213121

όμως ζυγιζοντας όλα τα παραπανω εγκαθιστω τον λεβητα ξυλου πελλετ ferroli.

Για να είμαι ειλικρινης ουτε εγω ο ιδιος πιστευα ότι αυτό το πραγμα θα ζεστανει το σπιτι μου.

Η λογικη ελεγε πως θα το ζεστανει... όμως ενδόμυχα η μεγαλη επιτυχια των πετρελαιολεβητων επι 30 περιπου χρονια...ποια Αμστελ...εεεε πελλετ ηθελα να πω, μου εβαζε αμφιβολιες και δημιουργουσε αυτονόητες συγκρισεις πριν καν τον δοκιμασω.

Ετσι λοιπον αναψα τον λεβητα και ζεστανα ένα σπιτι 120τμ με ταρατσα και εκτεθειμενο από παντου.

Οι μονωσεις ηταν οι τυπικες μιας κατασκευης του 1980.

Εκεινη την εποχη που εβαλα τον λεβητα... ακομη το ΔΝΤ δεν ειχε προλαβει να καταστρεψει τους Ελληνες και εγω ειχα πολλη δουλεια ως υδραυλικος ολη την μερα.

Γυρνώντας όμως σπιτι, καθομουν κανα διωρο στο λεβητοστασιο και παρατηρουσα πως δουλευε ο λέβητας...μετρουσα τους χρονους που ανεβαζε θερμοκρασίες στα νερα κτλ.

Αυτά, συν τις παρατηρήσεις τις γυναικας μου που ηταν σπιτι και καταλαβαινε περισσοτερο την ποιοτητα της θερμανσης (την εκανα εξπερ) εφταναν.

Με 1 και κατι μηνα καυσης του λεβητα χωρις δοχειο αδρανειας το αποτέλεσμα ηταν αρνητικο.

Αν και stand by από την πρωτη μερα ο καυστηρας, εστελνε τα 30 λιτρα νερου στα 11 σωματα και μετα περιμενα αρκετο χρονο για να δω ζεστα σωματα.

Συνηθως ηταν χλιαρα και μετα από καμια ωρα καυσης ζεσταινοταν πανω από 60 βαθμούς.

Κι όλα αυτά τον Οκτωβριο...τον Ιανουαριο τι θα γινοταν;;;

Τα λιγα λιτρα νερου του λεβητα (30) σε συναρτηση με τον χαμηλο βαθμο αποδοσης του λεβητα γενικοτερα εκαναν αναγκαια την αγορα δοχείου αδρανειας.

Αναγκαια γιατι χωρις δοχειο αδρανειας και με τα λιγα νερα, επρεπε να δουλευω τον καυστηρα στο τερμα (34kw) και η θερμοκρασια καυσαερίων του λεβητα ηταν πανω από 300 βαθμούς.

Ετσι τον Νοεμβριο μπηκε το 500αρι δοχειο αδρανειας.

Η φιλοσοφια ηταν απλη...ο λέβητας παντα stand by στην θερμοκρασια που του οριζω...πχ 70 και το δοχειο αδρανειας στους 65 βαθμούς.

Εβαλα έναν ηλεκτρονικο διαφορικο θερμοστατη, και δινοντας διαφορικο πχ 6 βαθμους μολις πεφτει η θερμοκρασια 6 βαθμούς στο δοχειο αδρανειας τοτε ο μικρος κυκλοφορητης γυρναει νερα από τον λεβητα στο δοχειο αδρανειας.

Μονος του ανοιγει και ο καυστηρας μετα από λιγο αφου τα ζεστα νερα του τα μεταφερει ο κυκλοφορητης στο δοχειο αδρανειας.

Αυτό γινεται μεχρι το δοχειο να πιασει την θερμοκρασια που του οριζω...όταν πιασει τους 65 τοτε κοβει ο μικρος κυκλοφορητης.

Αναπόφευκτα και ο λέβητας ακολουθει και σβηνει.

Το σπιτι μεσω του θερμοστατη ανοιγει ηλεκτροβανα και κυκλοφορητή ταυτόχρονα και μεταφερει τα 500 λιτρα ηδη ζεστου νερου στα σωματα.

Εδώ ειχα τρομερη βελτιωση στην αποδοτικοτητα του συστηματος...αλιμονο.

Με 500 λιτρα νερων στους 65 βαθμούς ηδη...τα σωματα όλα σε 5 λεπτα περιπου ζεματάνε από πανω μεχρι κατω.

Μετα αλλαξα και θερμοστατη...εβαλα έναν φτηνο perry με 23 ευρω αν θυμαμαι...όμως το βασικο είναι πως εχει ρυθμιζομενο διαφορικο και εγω αυτό ηθελα.

Με 0,3 επιλογή διαφορικου, ο κυκλος του θερμοστατη χωρου (on - off) διαρκει από 10 εως 15 λεπτα αναλόγως της εξωτερικης θερμοκρασίας φυσικα.

Με αυτές τις επεμβάσεις...εφτασα με βεβαιοτητα μπορω να πω πως η ποιοτητα της θερμανσης είναι καλυτερη ακομη κι από το αποδοτικοτατο πετρελαιο.

Οσο γρηγορο κι αν είναι σαν καυσιμο δεν ζεσταινε σε 5 λεπτα 11 σωματα από πανω ως κατω...σε καμια περιπτωση.

Αρα το αποτέλεσμα, ηταν για μενα που είμαι λιγο μυστηριος και τελειομανης αψογο..

Όμως στην πορεια ηθελα να διορθωσω κι αλλα μικροπράγματα που δεν μου αρεσαν στην θερμανση μου.

Πρωτα αλλαξα τους κλασικους γωνιακους διακοπτες με θερμοστατικούς.

https://www.youtube.com/watch?v=MId8f8EJOkY

Στους δυο ψυχρότερους χωρους του σπιτιου όπως είναι φυσικο δεν αλλαχτηκαν.

Για οποιον ζητα τελειοτητα και ομοιομορφια θερμανσης είναι must.

Μετα πηγα ξανα στον χωρο του λεβητοστασιου...ο κυκλοφορητης μου ο wilo ηταν συμβατικος και ειχε σταθερες στροφες με καταναλωση στην μεγαλη ταχυτητα αν θυμαμαι 120 watt.

Φυσικα τον αλλαξα με inverter... που σε συναρτηση με το μεταβαλλομενο φορτιο των σωματων (λογω θερμοστατικών διακοπτων) ταιριαζει γαντι.

Καταναλωση από 8 εως 40watt περιπου.

http://www.panthermiki.gr/index.php/dab ... 0-1-6.html

Τελος για να μειωσω τον ελκυσμο της καμιναδας μου (10 μετρα υψος) εβαλα ένα κλαπε - ρυθμιστης ελκυσμου.

http://www.tigerholm.se/hvac/Draught-st ... igex25.htm

Όταν εξω υπηρχε τρελος αερας ειχα καποιες φορες αποκολληση φλογας και μπλοκαρισμα καυστηρα,,,λυθηκε μια και καλη και αυτό.

Επισης με αυτό τον τροπο μειωθηκε και η θερμοκρασια καυσαερίων...φυσικα και σε συναρτηση με την μειωση ισχυος του καυστηρα ελεω δοχείου αδρανειας φυσικα.

Τωρα εχω 200 βαθμούς και πιστεψτε με για τον ferroli είναι σουπερ...δεν παει πιο κατω.

Μετα από 6 χειμωνες καυσης πελλετ μπορω να πω πως δεν μετανιωσα στιγμη για την επιλογή μου.

Σαφως και το πελλετ δεν συγκρινεται με την τεμπελιά του πετρελαιου.

Γι αυτό και ο πετρελαιολεβητας παραμενει στη θεση του και μπορει να δουλεψει ανα πασα στιγμη.

Όμως με 1 καθαρισμα μονο σταχτη ανα 15 μερες (5 λεπτα)...1 γενικο καθαρισμα τον μηνα (25 λεπτα) δεν εχω πρόβλημα να καιω αυτό το καυσιμο και τα επομενα 15 χρονια, εφ οσον το πετρελαιο παραμενει πανω από 50 λεπτα ανα λιτρο.

Με την τιμη των max 200 ευρω ο τονος που αγοραζω... τα 50 λεπτα ανα λιτρο στο πετρελαιο είναι τιμη που αρχιζω και σκέφτομαι πλεον να το καψω.

Μια η άλλη ερχονται τα δυο καυσιμα με το πετρελαιο στα 40 λεπτα το λιτρο (6 τονοι πελλετ 200Χ6=1200 και 3 τονοι πετρελαιο 3Χ400=1200 ευρω).

Τα 2 τελευταια χρονια αγοραζω μαζι με τους γειτονες πληρη φορτιο από το εργοστασιο και το μοιραζόμαστε.

Το ιδιο πρωτα ο Θεος θα κανουμε και φετος.

Το ταξιδι συνεχιζεται...
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 41 times
Been thanked: 54 times

Postby fotisBasm » 27 Apr 2016, 17:10

Εύγε Χρήστο. Ωραιο !!!!!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

timkam
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Postby timkam » 27 Apr 2016, 21:06

Με την τιμη των max 200 ευρω ο τονος που αγοραζω... τα 50 λεπτα ανα λιτρο στο πετρελαιο είναι τιμη που αρχιζω και σκέφτομαι πλεον να το καψω.

Μια η άλλη ερχονται τα δυο καυσιμα με το πετρελαιο στα 40 λεπτα το λιτρο (6 τονοι πελλετ 200Χ6=1200 και 3 τονοι πετρελαιο 3Χ400=1200 ευρω).

Οράιο ταξίδι! Μόνο που το πετρέλαιο έχει 1200 λίτρα ο τόνος....3Χ1200= 3600 λίτρα Χ 0.40 = 1440. Το πετρέλαιο πρέπει να κατεβεί κάτω από τους 0.34 να είναι ποιο φτηνό από τα πέλλετ. Βέβαια εξαρτάται από τα πέλλετ, κάτι που δεν ισχει για το πετρέλαιο!

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 71 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 09 Jul 2016, 11:43

Χρηστο εξαιρετικη η αναλυση σου με την οποια μου εμαθες επιπλεον και καποια πραγματα που δεν ηξερα...στην πραξη ομως εχω 2-3 αποριες...αληθεια,αξιζει το δοχειο αδρανειας την περιοδο Οκτωβριου-Δεκεμβριου και μεσα Μαρτιου-Απριλιου οπου η θερμανση δεν ειναι συνεχομενη και θα πρεπει να ζεσταινεις εξτρα 500 λιτρα?Επισης γινεται να κανεις το ιδιο χωρις να εχεις διαφορικο θερμοστατη,εννοω με εναν απλο υδροστατη στον κυκλοφορητη Buffer-σωματων?

cosmic
Admin
Has thanked: 284 times
Been thanked: 212 times

Postby cosmic » 09 Jul 2016, 13:27

fenergy wrote:Χρηστο εξαιρετικη η αναλυση σου με την οποια μου εμαθες επιπλεον και καποια πραγματα που δεν ηξερα...στην πραξη ομως εχω 2-3 αποριες...αληθεια,αξιζει το δοχειο αδρανειας την περιοδο Οκτωβριου-Δεκεμβριου και μεσα Μαρτιου-Απριλιου οπου η θερμανση δεν ειναι συνεχομενη και θα πρεπει να ζεσταινεις εξτρα 500 λιτρα?Επισης γινεται να κανεις το ιδιο χωρις να εχεις διαφορικο θερμοστατη,εννοω με εναν απλο υδροστατη στον κυκλοφορητη Buffer-σωματων?

Θα απαντησω κι εγώ λόγω του ότι έχω την αναλογη εμπειρία με το μπαφερ - Προσωπικά ΑΝ και η καταναλωση δεν ειναι μεγάλη, καθώς μην ξεχνάς οτι η ενεργεια στο μπαφερ δεν χανεται, εμενα με προβληματιζει το οτι πρεπει να εχω τον λεβητα αναμμενο στους μηνες που περιγραφεις. Θεωρω οτι καποια παραπανω ενεργεια ναι χανεται! ΟΜΩΣ υπήρχε λύση, την οποία για λόγο οικονομίας τοτε στην εγκατασταση δεν ειπα τον Χρηστο να την κανουμε! Θα μπορουσαμε να βαλουμε by pass και οταν δεν θελω τα 500lt του δοχειου να τα απομονωνω.

Τωρα εγω δεν εχω καθολου θερμοστατη στο μπαφερ μου, καθώς ελενχεται απο πλακέτα αυτονομίας που μου εφτιαξε φίλος, σύμφωνα με το αν ζηταει καποιος οροφος θερμανση. Η θερμοκρασια στο μπαφερ στην πράξη κατεβαινει 5-6 βαθμούς πριν να μπει ο λεβητας και παλι σε λειτουργια.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 09 Jul 2016, 19:13

Θεοδωρε ευχαριστω για την απαντηση!Κι εγω το χα σκεφτει το ενδεχομενο του bypass...διορθωσε με οπου κανω λαθος:

Στην εισοδο του buffer απο το λεβητα βαζω βανα και πριν τη βανα κανω διακλαδωση την οποια οδηγω στην εξοδο του buffer προς τα σωματα μετα τον 2ο κυκλοφορητη...στην εξοδο του Buffer προς τα σωματα εννοειται κι αλλη βανα και μετα τον κυκλοφορητη ακομα μια!Υστερα απο αυτη την τελευταια βανα βαζω το ταφ της διακλαδωσης.Οταν δεν θελω λοιπον buffer,κλεινω τη βανα που ειναι στην εισοδο του μπαφερ απο το λεβητα και κλεινω και τη βανα που ειναι μετα τον 2ο κυκλοφορητη (buffer-σωματων).

Ε??

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 34 times
Been thanked: 158 times

Postby Χρηστος » 09 Jul 2016, 19:48

fenergy wrote:Χρηστο εξαιρετικη η αναλυση σου με την οποια μου εμαθες επιπλεον και καποια πραγματα που δεν ηξερα...στην πραξη ομως εχω 2-3 αποριες...αληθεια,αξιζει το δοχειο αδρανειας την περιοδο Οκτωβριου-Δεκεμβριου και μεσα Μαρτιου-Απριλιου οπου η θερμανση δεν ειναι συνεχομενη και θα πρεπει να ζεσταινεις εξτρα 500 λιτρα?Επισης γινεται να κανεις το ιδιο χωρις να εχεις διαφορικο θερμοστατη,εννοω με εναν απλο υδροστατη στον κυκλοφορητη Buffer-σωματων?

Οπως ειπα και πιο πανω φιλε fenergy το δοχειο αδρανειας το εβαλα λογω αδυναμιας του λεβητα μου...αλλο αν στην πορεια μου βγηκε σε καλο.
Ενας καλος πελλετολεβητας ομως δεν χρειαζεται δοχειο αδρανειας

Εγω προσωπικα δεν το μετανιωσα λεπτο, γιατι την θερμανση την ανοιγω με το πρωτο κρυο τον Οκτωβριο και την κλεινω τον Απριλιο.
Οι καταναλωσεις μου απαντουν ξεκαθαρα απο μονες τους αν αξιζει ολο αυτο που περιεγραψα η οχι.
Η συνεχομενη θερμανση απο Οκτωβριο εως Απριλιο με τον θερμοστατη χωρου 22,5 (ελαχιστο) 24 ωρες το 24ωρο λεει πολλα.
Οι 3 τονοι πετρελαιου με διακοπτομενη θερμανση την νυχτα... εγιναν 6 με 6,5 τονους πελλετ ετησιως και συνεχομενη θερμανση 24ωρου σε καθημερινη βαση.
Το ξανατονιζω...ολη η ουσια εδω ειναι

Τωρα οσον αφορα τον θερμοστατη σου απαντησε και ο Θοδωρης...ενας τροπος ειναι αυτος που σου περιεγραψε.
Εγω δεν συνιστω απλο εμβαπτιζομενο θερμοστατη...ειναι απλη η λειτουργια του και ειναι on - off απλα...καμια ακριβεια πιστεψε με.
Αν θελεις ακριβεια και ρυθμιζομενο διαφορικο βαζεις σαν το δικο μου με ρυθμιζομενο διαφορικο ως και 25 βαθμους...εχει πολλα τετοια η αγορα.
http://www.newark.com/autonics/tc4y-14r ... dp/22T3629
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 22 Jul 2016, 16:41

Καλησπερα σε ολους!

Χρειαζομαι καποιες πληροφοριες για οσους ξερουν και μπορουν να με βοηθησουν σε ενα συστημα που θελω να κανω.

Εχω παραγγειλει ενα λεβητακι πελλετ compact απο αυτα που εχουν πανω και κυκλοφορητη και δοχειο διαστολης για να το βαλω σε ενα σπιτι που εχει δισωληνιο με χαλκο.ΔΕΝ εχω σκοπο να βαλω θερμοστατη χωρου μιας και ολα τα σωματα εχουν πανω θερμοστατικες κεφαλες σε συνδυασμο με τον inverter κυκλοφορητη που φοραει το λεβητακι,οποτε ειχα σκοπο να ρυθμιζω μια θερμοκρασια νερων απο το controller και μολις κλεινανε ολες οι κεφαλες,το λεβητακι θα εμπαινει σε modulation.

Μετα ομως διαβασα ολα οσα περιγραφει παραπανω ο φιλος Χρηστος :D :D

Σκεφτομαι τωρα να βαλω ενα μικρο buffer λογω αδυναμιας χωρου στο λεβητοστασιο,περιπου 200-300 λιτρα.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

1)Αν βαλω το μικρο buffer,θα χρειαστω και 2ο κυκλοφορητη που θα μπει στην εξοδο του buffer προς τα σωματα?

2)Αν βαλω το μικρο buffer ,θα χρειαστει να μετακινησω τον πρωτο κυκλοφορητη που φοραει το λεβητακι?

3)Αν βαλω εναν διαφορικο θερμοστατη ετσι οπως λεει ο Χρηστος,πως ακριβως θα τον συνδεσω?Με τον πρωτο η με τον δευτερο κυκλοφορητη?

Ευχαριστω!

cosmic
Admin
Has thanked: 284 times
Been thanked: 212 times

Postby cosmic » 24 Jul 2016, 17:22

fenergy wrote:Καλησπερα σε ολους!

Μετα ομως διαβασα ολα οσα περιγραφει παραπανω ο φιλος Χρηστος :D :D

Σκεφτομαι τωρα να βαλω ενα μικρο buffer λογω αδυναμιας χωρου στο λεβητοστασιο,περιπου 200-300 λιτρα.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:

1)Αν βαλω το μικρο buffer,θα χρειαστω και 2ο κυκλοφορητη που θα μπει στην εξοδο του buffer προς τα σωματα?

2)Αν βαλω το μικρο buffer ,θα χρειαστει να μετακινησω τον πρωτο κυκλοφορητη που φοραει το λεβητακι?

3)Αν βαλω εναν διαφορικο θερμοστατη ετσι οπως λεει ο Χρηστος,πως ακριβως θα τον συνδεσω?Με τον πρωτο η με τον δευτερο κυκλοφορητη?

Ευχαριστω!

1) Ναι θα πρεπει να μπει και δευτερος κυκλοφορητης οπως το περιγραφεις
2) Οχι δεν θα χρειαστει μετακινηση
3) Με τον δευτερο εφοσον τον 1ο θα τον ελεγχεις με το κοντρολερ του λεβητα
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 24 Jul 2016, 20:23

Ευχαριστω πολυ Θεοδωρε!Μηπως μπορεις να μου δωσεις καποιες πληροφοριες παραπανω ως προς τη συνδεση,μιας και δεν εχω καθολου γνωσεις πανω σε τετοιου ειδους θερμοστατες...θελω να πω ποσα αισθητηρια εχει πανω?Θα βαλω ενα στο δοχειο αδρανειας και ενα στον 2ο κυκλοφορητη?

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”