ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τζάκι Λέβητας NEF του Cerebrus

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
Cerebrus
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Re: Τζάκι Λέβητας του Cerebrus

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 12:06

cosmic wrote:θελω να σταθουμε λίγο στο οτι το σπιτι αρχιζει και ζεσταινεται στους 70 βαθμους και να μας απαντησεις σε μερικες ερωτησεις-κλειδια :
1) Με το πετρελαιο φανταζομαι το σπιτι ζεσταινοταν πριν ε? Δεν έχω πετρέλαιο. Για αυτό ίσως να μην σου αρέσει η συνδεσμολογία που μου είπες σε άλλο πόστ. Η θέρμανση στο σπιτι γίνεται είτε απο τα κλιματιστικά είτε από το τζάκι
2)Το τζάκι όταν εχεις τον κυκλοφορητη στους 55 να ανοιγει, ανεβαζει αλλο την θερμοκρασία στα νερα ή δεν μπορει να παει πιο ψηλα? Αν τα πηγαινει, καθυστερει πολυ? Υγρασια στα ξυλα φανταζομαι δεν εχεις μετρησει ετσι? τα ξύλα ποτε τα αγορασατε? ειναι σε ανοιχτο μερος, οπου τα χτυπα ηλιος και αερακι? Ναι στους 55 ανοίγει. Είναι ανάλογα τα ξύλα. Είχα στην αποθήκη κάποια στιγμή κάτι καδρόνια οικοδομής. Από οτι κατάλαβα ήταν έλατο. Οταν τα εβαλα μεσα στο τζακι η θεμοκρασία σε 5 λεπτά πηγε 84. Το θέμα είναι ότι αγόρασα ξύλα προχθες και τετοια εποχη δεν νομίζω να είναι εντελώς ξερα. :( .Τωρα τα έχω βάλει μεσα στο ισόγειο γιατι δεν μένει κανεις.
3)Εχεις δοκιμασει το τζακι με μπρικετα? αν ναι, είχες τα ίδια φαινομενα? Να μην ζεσταινεται φουλ το σπιτι εννοω? Είχα πάρει μπρικέτα αλλα και 5 να βάλω μέσα δεν νομίζω να παει και στους 80 πχ.εγω δει οτι δεν αξίζει τουλάχιστον σε εμενα
4)Περαν της εισαγωγης αέρα το τζάκι εχει τάμπερ στην καμιναδα? αν έχει, εκεινο περιοριζει καθολου την φλόγα - ελκυσμο? Το ταμπερ ειναι στην έξοδο της καμινάδας ? Αν ναι μου είπαν οτι ειναι αυτοματοματο με το ανοιξε κλεισε της πορτας του τζακιου
5) Σε τι θερμοκρασιες σας ανεβαζει τους χωρους? εχεις μετρησει? Μηπως εχει να κανει η αισθηση με την υγρασια στους χωρους και οχι με την θερμοκρασια αυτη καθ αυτην? Η αλήθεια ειναι οτι εχει πολύ υγρασία το σπίτι. Περίπου 47-57% εχω παρει κατι ψηφιακά θερμόμετρα για αυτο το ξερω. Σπάει την υγρασία και έχει αισθητή διαφορά στο μεσα εξω αλλα δεν ειναι αυτο που περίμενα

και θα σου πω τι μπορει να παιζει - οχι σχετικα με το τζακι και την αποδοση του, αλλα σχετικά με γενικές λεπτομεριες που κανουν την διαφορα :

- Αν παρατηρησεις στον λεβητα σου πετρελαιου θα δεις οτι η θερμοκρασια που ανεβαζε τα νερα ηταν πολυ πιο ψηλα απ ότι το 55, το πιο πιθανο ειναι να στο εχει ρυθμισμενο στους 75. Αυτό σημαινει οτι ο πετρελαιου εκανε να καινε τα σωματα, ενώ το τζακι οχι τοσο!
- Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι τα σωματα αποδίδουν τις θερμιδες που λεει ο κατασκευαστης αρκετα πιο ψηλα ακόμα και απο τους 75, οποτε οσο πιο χαμηλα κατεβαζεις την θερμοκρασια του νερου μεσα τους ουσιαστικα κατεβαζεις και την αποδοση τους! Σε εναν χωρο λοιπον που τα σωματα ΔΕΝ είναι υπερδιαστασιολογημενα και δουλευοντας τα σε χαμηλη θερμοκρασια τοτε αυτά δεν μπορουν να κερδισουν τις απωλειες του χωρου και να ανεβασουν αντιστοιχα κι αλλο την θερμοκρασια! Ένα λοιπον θέμα νομίζω ότι είναι αυτό. Βέβαια το τζακι θελει προσοχή και να το μαθεις, καθώς δεν έχεις ελεγχομενη καυση και θελει προσοχη παιζοντας ψηλα με θερμοκρασιες για αρχη!
- Επίσης σημείο προσοχής είναι αν δουλεύεις την θέρμανση συνεχομενα και αρκετες ωρες την μερα ή με διακοπες? Αν δηλαδη αναβεις το τζακι-θερμανση μονο το απογευμα, μην περιμενεις πολλα πολλα! Τα ξυλα δεν εχουν την ίδια δυναμη και αμεσοτητα με το πετρελαιο!

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 12:09

cosmic wrote:
Cerebrus wrote:
Φιλιππακόπουλος wrote:οι σωλήνες του νερού που πάνε στο ταβάνι πάνε στον ηλιακό ?? πόσα μέτρα καμινάδας έχεις ??

Ο θερμουδραυλικός που ήρθε και εκανε την εγκατασταση τράβηξε σωλήνα από τον ηλιακό που είναι στην ταράτσα ακριβώς επάνω από το σπίτι. περίπου η καμινάδα είναι 1,20

Ο ηλιακος να ξερεις ειναι μια μεγαλη μονιμη απωλεια προς το περιβαλλον! κακώς τον συνδεσατε με το τζακι!

δεν σου έδωσα εγω να καταλάβεις.ο υδραυλικός δεν το έχει συνδέσει με τον ηλιακό. ηθελε αλλη διαδικασία και του είπα άσε. Εχει βάλει ενα Τ στην είσοδο νερού του ηλιακού για να μπορεί να τραβήξει νερό το τζάκι. δλδ απλα παροχη νερου προς το τζακι εχει τραβήξει οχι συνδεση με τον ηλιακο για να εχω στο αναμα του ταυτόχρονα και ζεστό νερό.

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 12:12

Φιλιππακόπουλος wrote:Δε το συνέδεσε κακώς Τεο και εγώ τον έχω συνδεδεμένο 200 λίτρα και έχω μόνιμα ζεστό νερό !!
στη σελίδα του τζακιού δείχνει οτι έχει αυτόματο κλαπέτο (τουλάχιστον στα αερόθερμα ) που κλείνει με το κλείσιμο της πόρτας !!
Καταρχήν πάμε απο τα σοβαρά .το τζάκι είναι συνδεδεμένο με κλειστό δοχείο διαστολής που απαγορεύεται να συνδεθεί το συγκεκριμένο τζάκι γιατί δεν έχει σπιραλ ψύξης !το κλειστό δοχείο διαστολής που είναι ?????????????
Πάμε στα λιγότερο σοβαρά αλλά επίσης επικίνδυνα η καμινάδα είναι σπιραλ (ελπίζω ίνοξ) ελικοειδούς ραφής με αποτέλεσμα πάνω στην ραφή η πίσσα να κάνει κρούστα !αν δεν καις καταλύτες κάθε 15 μέρες πλέον κινδυνεύεις να βάλεις φωτιά στην καμινάδα (κάποιος πήγε να γλυτώσει χρήματα απο την τοποθέτηση και τώρα ο πελάτης θα τα πληρώνει σε καταλύτες )
το θέμα της απόδοσης θα το αναλύσουμε αργότερα αφου απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησε ο Τεο και μας πεις και ποιό μοντέλο ακριβώς αγόρασες !!

Νομίζω ανοικτό δοχείο έχει απο οτι μου είχε πει.πως το καταλαβαίνω εγω ομως ?
Οι καταλύτες τι ειναι ?

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Postby Φιλιππακόπουλος » 04 Jan 2015, 12:31

ενα δοχειο σαν καζανακι στην ταρατσα σου !!φίλε μου συγνώμη που θ στο πω αλλά το τζάκι θελει ξήλωμα μάλλον

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 12:39

Φιλιππακόπουλος wrote:ενα δοχειο σαν καζανακι στην ταρατσα σου !!φίλε μου συγνώμη που θ στο πω αλλά το τζάκι θελει ξήλωμα μάλλον

γιατι το λες αυτο ?

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 12:49

Αυτο πρεπει να ειναι το δοχειο ε ?
Image

εδω είναι 2 φωτο απο το τζακι

Image
Image

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Postby Φιλιππακόπουλος » 04 Jan 2015, 13:00

τώρα καλύτερα ........αρα οι σωλήνες δεν πάνε στον ηλιακό αλλά στο ανοικτό δοχείο !!αρα απο θέμα ασφάλειας το πάμε καλα. απάντησε και στα αλλα που σε ρωτησαμε

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 13:21

Φιλιππακόπουλος wrote:τώρα καλύτερα ........αρα οι σωλήνες δεν πάνε στον ηλιακό αλλά στο ανοικτό δοχείο !!αρα απο θέμα ασφάλειας το πάμε καλα. απάντησε και στα αλλα που σε ρωτησαμε

έχω απαντήσει. εκτος αν μου ξέφυγε κάτι αλλα τι ? τωρα πηγα και αγορασα μπριγκέτες και θα τραβήξω ένα βιντεο να το ανεβάσω μπας και κανω εγω κατι λαθος

cosmic
Admin
Has thanked: 277 times
Been thanked: 206 times

Postby cosmic » 04 Jan 2015, 13:26

Δημητρη και φιλε Cerebus η απαντηση και το μεγαλυτερο προβλημα εν μερει δωθηκε-βρεθηκε = Τα φρεσκα ξυλα!

Cerebus τα ξύλα τα προμηθευομαστε από ανοιξη -αρχες καλοκαιριού και τα αφηνουμε σε εξωτερικό χώρο που να τα χτυπαει ο ηλιος και το αερακι για να ξεραθουν!

Φυσικα και χωραει περαιτερω συζητηση ως προς το τζακι και τυχον βελτιωση σε σημεια (ελκυσμο, κατέβασμα φλόγας, λιγότερη καταναλωση) αλλά αυτά μαλλον θα πρεπει να σε βοηθησει ο Δημητρης.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 33 times
Been thanked: 149 times

Postby Χρηστος » 04 Jan 2015, 13:27

Οσον αφορα τις υδραυλικες συνδεσεις... μια χαρα φαινονται...
Ανοιχτο δοχειο υπαρχει...ασφαλεια με εκτονωση εκτος σπιτιου υπαρχει...
Κοντρολερ που ελεγχει ανοιγμα - κλεισιμο κυκλοφορητή υπαρχει...αρα υπαρχει οπτικη επαφη του χρηστη τζακιου, με τις θερμοκρασίες (νερου) λειτουργιας του τζακιου.
Προστασια από ηλεκτροληση υπαρχει...
Θεωρω πως είναι μια καλη κατασκευη... το μονο που θα μπορουσε να την κανει καλυτερη... είναι η τοποθετηση τριοδης στην επιστροφη και η τοποθετηση του κυκλοφορητή επισης στην επιστροφη.
Επισης δεν φαινεται ποσο μεγαλη είναι η θυριδα επισκευης...οσον αφορα αλλαγη κυκλοφορητή - βαλβιδας ασφαλειας - ελεγχου γενικοτερα.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”