ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τζάκι Λέβητας NEF του Cerebrus

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
Cerebrus
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Τζάκι Λέβητας NEF του Cerebrus

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 01:14

Θα ήθελα και εγω με την σειρά μου να σας παρουσιάσω τον τρόπο θέρμανσης της κατοικίας μου.

Θα ήθελα να προσθέσω πρώτα τις φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας και μετά θα αναφερθώ σε κάποια προβλήματα που έχω.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 284 times
Been thanked: 212 times

Re: Τζάκι Λέβητας

Postby cosmic » 04 Jan 2015, 01:20

το τζάκι ποιας εταιρίας ειναι? Ωραία σαν κατασκευή οι γυψοσανιδες σου!

Εχω μερικα σχολια βλεποντας τις φωτο, αλλά ας δούμε αρχικα ποια ειναι τα προβληματα που εχεις?
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 01:28

cosmic wrote:το τζάκι ποιας εταιρίας ειναι? Ωραία σαν κατασκευή οι γυψοσανιδες σου!

Εχω μερικα σχολια βλεποντας τις φωτο, αλλά ας δούμε αρχικα ποια ειναι τα προβληματα που εχεις?

Είναι της http://www.nef.com.gr/ .Ακομα δεν μπορω να πω αν είμαι ευχαριστημένος ή όχι. Για πες τα σχόλια γιατί εγώ εχω πολλα να γράψω και δεν νομιζω να το κανω συντομα :D

Υ.Γ δεν ξερω και πολλα πραγματα απο υδραυλικα κτλ.ιδιωτης ειμαι :D

cosmic
Admin

Postby cosmic » 04 Jan 2015, 01:40

καταρχας να πω οτι και εγω ιδιωτης ειμαι οπως και οι περισσοτεροι που διαβαζουν-γραφουν. Τα πρωτα μου σχολια εχουν να κανουν:
1)με τον θερμοθαλαμο του τζακιου, οπου ο μαστορας δεν αφησε καθολου περσιδες. Οι γυψοσανιδες λογικα οταν το δουλευεις το τζακι πρεπει να ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια. Αν λοιπον ειχε κανει κατω μια περσιδα οπου θα εμπαινε ο κρυος αερας και αντιστοιχα μια μεγάλη ή δύο επανω που θα εβγαινε ζεστος, θα ειχες μια φυσικη ροη και θα επαιρνες ζεστη στον χωρο σου και θα αναπνεε και το τζακι-κατασκευη.
2)Βλεπω τεραστια διαμετρος καμιναδας! ποσα μετρα καμιναδας εχεις? λογικα πρεπει να εχεις υπερβολικο ελκυσμο! Το τζακι χαμηλωνει την φλογα του ή μονιμος καιει φουλ?
3) Σε ότι αφορά τα υδραυλικά, κατι με δεν με αρεσει στην συνδεσμολογια...αλλα αυτό αστο να το ξαναδουμε κι αυριο με καθαρο μυαλο ή να μας πει και κανενας με περισσοτερη εμπειρια!

Γενικα πόσα κιλά ξυλα καις την μερα? και ποσα μετρα ειναι το σπιτι και σε ποια πολη? Σας ζεσταινει το τζακι? και δωσε πληροφοριες για το πως το δουλευεις! σε τι θερμοκρασια ανοιγει ο κυκλοφορητης?

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 01:57

cosmic wrote:καταρχας να πω οτι και εγω ιδιωτης ειμαι οπως και οι περισσοτεροι που διαβαζουν-γραφουν. Τα πρωτα μου σχολια εχουν να κανουν:
1)με τον θερμοθαλαμο του τζακιου, οπου ο μαστορας δεν αφησε καθολου περσιδες. Οι γυψοσανιδες λογικα οταν το δουλευεις το τζακι πρεπει να ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια. Αν λοιπον ειχε κανει κατω μια περσιδα οπου θα εμπαινε ο κρυος αερας και αντιστοιχα μια μεγάλη ή δύο επανω που θα εβγαινε ζεστος, θα ειχες μια φυσικη ροη και θα επαιρνες ζεστη στον χωρο σου και θα αναπνεε και το τζακι-κατασκευη. Έχει περσίδες. 2. Η μία στα αριστερά και η άλλη στα δεξιά. Και πάνω και κάτω απλά οι φωτογραφίες μου δεν βοηθάνε.
2)Βλεπω τεραστια διαμετρος καμιναδας! ποσα μετρα καμιναδας εχεις? λογικα πρεπει να εχεις υπερβολικο ελκυσμο! Το τζακι χαμηλωνει την φλογα του ή μονιμος καιει φουλ? Έχει διακόπτη κάτω αριστερά που ρυθμίζεις την ροή του αέρα. Μετά από συζητήσεις με 1-2 κατόχους παρόμοιων τζακιών καταλήξαμε ότι ο αέρας δεν μπορεί να κοπεί. Πάντα μπαίνει αέρας είτε από την πόρτα είτε από την καμινάδα.θα βάλω σύντομα ένα βιντεάκι.
3) Σε ότι αφορά τα υδραυλικά, κατι με δεν με αρεσει στην συνδεσμολογια...αλλα αυτό αστο να το ξαναδουμε κι αυριο με καθαρο μυαλο ή να μας πει και κανενας με περισσοτερη εμπειρια!

Γενικα πόσα κιλά ξυλα καις την μερα? και ποσα μετρα ειναι το σπιτι και σε ποια πολη? Σας ζεσταινει το τζακι? και δωσε πληροφοριες για το πως το δουλευεις! σε τι θερμοκρασια ανοιγει ο κυκλοφορητης? Επειδή φέτος το έβαλα και μου έδωσε ο πεθερός μου κάτι ξύλα που είχε στην αυλή συν καποια που αγόρασα εγώ ( δρυς και οξιά ) δεν μπορω να πω με σιγουριά. Παίζει μεγάλο ρόλο οπως και εσυ ξερεις αν ειναι ξερο ή αν εχει υγρασία κτλ κτλ.πανω κατω καμια 15 αρια ξύλα στο 4ωρο ισως λεω και λίγα.το θεμα ειναι οτι μολις κλείνω λίγο τον αερα πχ στην μεση αρχίζει και πέφτει η θερμοκρασία με αποτέλεσμα να ανοίξω ξανα τον αερα στο full.οποτε καταλαβαίνεις αυξάνει και την κατανάλωση.Σε γενικές γραμμές δεν ειναι αυτο που περίμενα.εγω νομιζα οτι θα ειμαστε με το εσωρουχο που λεει ο λογος μεσα στο σπιτι αλλα δεν. Στο σαλόνι βέβαια είναι το κάτι αλλο αλλα στα αλλα δωματια και κυριος στην κρεβατοκάμαρα δυσκολεύετε να ανεβάσει πολυ θερμοκρασία αλλα και γρηγορα.Ο κυκλοφορητής στους 55 βαθμους ξεκινάει.Μου ειχαν πει πως επιθυμητή θερμοκρασία νερού ειναι 55-60 βαθμούς. Αλλα εγω βλέπω οτι το σπιτι αρχιζει και ανεβάζει θερμοκρασία στους 70-80. :(

Θα το ψάξω με μηχανικό γιατί το σπίτι επειδή ειναι παλιο ισως θελει θερμοπρόσοψη.Στην ταρατσα εχει γινει μόνωση 15 πόντους. Στην περιοχη ομως που μένω , Άγιος Ιωαννης Ρεντης , έχει πολύ υγρασία. Πέρσι οι τοίχοι είχαν κάνει στάμπες. Οπότε ίσως να μην φταίει το τζάκι που δεν αποδίδει έτσι οπως ηθελα. Τέλος αλλο ενα αρνητικό είναι οτι ειναι ψιλοτάβανο 3,30 και ειναι λογικό να έχει και εκεί απώλειες,

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Τζάκι Λέβητας του Cerebrus

Postby Φιλιππακόπουλος » 04 Jan 2015, 10:58

οι σωλήνες του νερού που πάνε στο ταβάνι πάνε στον ηλιακό ?? πόσα μέτρα καμινάδας έχεις ??

Cerebrus
Νέος και ωραίος

Postby Cerebrus » 04 Jan 2015, 11:20

Φιλιππακόπουλος wrote:οι σωλήνες του νερού που πάνε στο ταβάνι πάνε στον ηλιακό ?? πόσα μέτρα καμινάδας έχεις ??

Ο θερμουδραυλικός που ήρθε και εκανε την εγκατασταση τράβηξε σωλήνα από τον ηλιακό που είναι στην ταράτσα ακριβώς επάνω από το σπίτι. περίπου η καμινάδα είναι 1,20

cosmic
Admin

Postby cosmic » 04 Jan 2015, 11:39

θελω να σταθουμε λίγο στο οτι το σπιτι αρχιζει και ζεσταινεται στους 70 βαθμους και να μας απαντησεις σε μερικες ερωτησεις-κλειδια :
1) Με το πετρελαιο φανταζομαι το σπιτι ζεσταινοταν πριν ε?
2)Το τζάκι όταν εχεις τον κυκλοφορητη στους 55 να ανοιγει, ανεβαζει αλλο την θερμοκρασία στα νερα ή δεν μπορει να παει πιο ψηλα? Αν τα πηγαινει, καθυστερει πολυ? Υγρασια στα ξυλα φανταζομαι δεν εχεις μετρησει ετσι? τα ξύλα ποτε τα αγορασατε? ειναι σε ανοιχτο μερος, οπου τα χτυπα ηλιος και αερακι?
3)Εχεις δοκιμασει το τζακι με μπρικετα? αν ναι, είχες τα ίδια φαινομενα? Να μην ζεσταινεται φουλ το σπιτι εννοω?
4)Περαν της εισαγωγης αέρα το τζάκι εχει τάμπερ στην καμιναδα? αν έχει, εκεινο περιοριζει καθολου την φλόγα - ελκυσμο?
5) Σε τι θερμοκρασιες σας ανεβαζει τους χωρους? εχεις μετρησει? Μηπως εχει να κανει η αισθηση με την υγρασια στους χωρους και οχι με την θερμοκρασια αυτη καθ αυτην?

και θα σου πω τι μπορει να παιζει - οχι σχετικα με το τζακι και την αποδοση του, αλλα σχετικά με γενικές λεπτομεριες που κανουν την διαφορα :

- Αν παρατηρησεις στον λεβητα σου πετρελαιου θα δεις οτι η θερμοκρασια που ανεβαζε τα νερα ηταν πολυ πιο ψηλα απ ότι το 55, το πιο πιθανο ειναι να στο εχει ρυθμισμενο στους 75. Αυτό σημαινει οτι ο πετρελαιου εκανε να καινε τα σωματα, ενώ το τζακι οχι τοσο!
- Επισης θα πρεπει να ξερεις οτι τα σωματα αποδίδουν τις θερμιδες που λεει ο κατασκευαστης αρκετα πιο ψηλα ακόμα και απο τους 75, οποτε οσο πιο χαμηλα κατεβαζεις την θερμοκρασια του νερου μεσα τους ουσιαστικα κατεβαζεις και την αποδοση τους! Σε εναν χωρο λοιπον που τα σωματα ΔΕΝ είναι υπερδιαστασιολογημενα και δουλευοντας τα σε χαμηλη θερμοκρασια τοτε αυτά δεν μπορουν να κερδισουν τις απωλειες του χωρου και να ανεβασουν αντιστοιχα κι αλλο την θερμοκρασια! Ένα λοιπον θέμα νομίζω ότι είναι αυτό. Βέβαια το τζακι θελει προσοχή και να το μαθεις, καθώς δεν έχεις ελεγχομενη καυση και θελει προσοχη παιζοντας ψηλα με θερμοκρασιες για αρχη!
- Επίσης σημείο προσοχής είναι αν δουλεύεις την θέρμανση συνεχομενα και αρκετες ωρες την μερα ή με διακοπες? Αν δηλαδη αναβεις το τζακι-θερμανση μονο το απογευμα, μην περιμενεις πολλα πολλα! Τα ξυλα δεν εχουν την ίδια δυναμη και αμεσοτητα με το πετρελαιο!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 04 Jan 2015, 11:40

Cerebrus wrote:
Φιλιππακόπουλος wrote:οι σωλήνες του νερού που πάνε στο ταβάνι πάνε στον ηλιακό ?? πόσα μέτρα καμινάδας έχεις ??

Ο θερμουδραυλικός που ήρθε και εκανε την εγκατασταση τράβηξε σωλήνα από τον ηλιακό που είναι στην ταράτσα ακριβώς επάνω από το σπίτι. περίπου η καμινάδα είναι 1,20

Ο ηλιακος να ξερεις ειναι μια μεγαλη μονιμη απωλεια προς το περιβαλλον! κακώς τον συνδεσατε με το τζακι!

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Postby Φιλιππακόπουλος » 04 Jan 2015, 11:53

Δε το συνέδεσε κακώς Τεο και εγώ τον έχω συνδεδεμένο 200 λίτρα και έχω μόνιμα ζεστό νερό !!
στη σελίδα του τζακιού δείχνει οτι έχει αυτόματο κλαπέτο (τουλάχιστον στα αερόθερμα ) που κλείνει με το κλείσιμο της πόρτας !!
Καταρχήν πάμε απο τα σοβαρά .το τζάκι είναι συνδεδεμένο με κλειστό δοχείο διαστολής που απαγορεύεται να συνδεθεί το συγκεκριμένο τζάκι γιατί δεν έχει σπιραλ ψύξης !το κλειστό δοχείο διαστολής που είναι ?????????????
Πάμε στα λιγότερο σοβαρά αλλά επίσης επικίνδυνα η καμινάδα είναι σπιραλ (ελπίζω ίνοξ) ελικοειδούς ραφής με αποτέλεσμα πάνω στην ραφή η πίσσα να κάνει κρούστα !αν δεν καις καταλύτες κάθε 15 μέρες πλέον κινδυνεύεις να βάλεις φωτιά στην καμινάδα (κάποιος πήγε να γλυτώσει χρήματα απο την τοποθέτηση και τώρα ο πελάτης θα τα πληρώνει σε καταλύτες )
το θέμα της απόδοσης θα το αναλύσουμε αργότερα αφου απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησε ο Τεο και μας πεις και ποιό μοντέλο ακριβώς αγόρασες !!

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”