ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ηλιακος θερμοσιφωνας

Ηλιακά συστήματα και υποβοήθηση θέρμανσης?
Δείξτε μας το πως εξοικονομεί κανείς με τον ήλιο
Krustalw
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Re: Ηλιακος θερμοσιφωνας

Postby Krustalw » 20 Feb 2015, 21:40

Είναι μια απαραίτητη και χρήσιμη επένδυση που πρέπει όλοι να κάνουμε!!!

mplou
Νέος και ωραίος
Has thanked: 2 times

Postby mplou » 20 Feb 2015, 22:14

Μπορεί να δώσει κάποιος οδηγίες για την σωστή συντήρηση ενός ηλιακού?

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Postby Χρηστος » 23 Jun 2016, 00:33

Στο σπιτι μου εχω εναν ηλιακο 160 λιτρα με 3τμ συλλεκτες.
Ειναι του Μαλτεζου και τοποθετηθηκε το 1995 οταν ημουν φανταρος...μιλαμε φυσικα για ανοξειδωτο καζανι.
Εχω να του βαλω αντιψυκτικο εδω και 10 χρονια περιπου... μια και ο ηλιακος εχει ζεστο νερο ακομη και τις ηλιολουστες μερες του Δεκεμβριου.
Ειναι συνδεδεμενος και με ρευμα... αν και πανω απο 10 φορες στα 21 χρονια... ζητημα να αναψε η αντισταση του.

Σημερα γυρισα νωρις απο την δουλεια και ειπα να τον ελεγξω, μια και το νερο χωρις να το μετρησω πλησιαζε τους 100 βαθμους.
Συντηρηση δεν του εκανα ποτε υποψην...
Κλεινω εισοδο - εξοδο νερου και αδειαζω απο το κρυο τα 160 λιτρα.
Αποσυνδεω ρευμα και βγαζω αντισταση - θερμοστατη...η φλαντζα της (ανοξειδωτης) αντιστασης κατεστραμμενη...εξαφανισμενη ειναι σωστοτερη λεξη μια και αυτο που βρηκα με μια πριονολαμα ξυθηκε και φανηκε το ινοξ.
Παιρνω φακο και τον βαζω μεσα :mrgreen: ...στον ηλιακο εννοω ρε παλιοπαιδα που πηγε το μυαλο σας;;; :D :D :D
Με μια πρωτη ματια ηταν φουλ στα αλατα και στο περιπου υπολογισα πανω απο εναν κουβα...
Παιρνω μια βεργα αλουμινιου που την εχω στραβωμενη στην ακρη της και αρχιζω να τον χτυπαω (μαλακα) ωστε να ξεκολλησουν ολα τα αλατα απο τα γυρω τοιχωματα και να πεσουν κατω.
Αφου καθαρισα τα τοιχωματα απο τα αλατα με την βεργα, αρχισα να τα τραβαω ολα προς την εξοδο της αντιστασης φτιαχνοντας ενα βουναλακι αλατων.

Το θεμα ειναι πως ολες οι τρυπες των αντιστασεων δεν ειναι ιδιες και αλλες ειναι μικροτερες και αλλες μεγαλυτερες...δυστυχως για μενα δεν χωραει το χερι μου στην τρυπα του Μαλτεζου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .....................ωστε να βγαλω τα αλατα...
Πρεπει να βρω μια λυση...ο γιος μου ειναι κατασκηνωση...η κορη μου ειναι στον πεθερο μου...επιστρατευω την γυναικα μου :lol: :lol: :lol:
Της εξηγω τι θελω και περιμενω με τα χερια στη μεση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Της γυναικας το χερι χωραει ανετα στην τρυπα του ηλιακου...πλεονεκτημα που δεν εχουμε εμεις οι αντρες.
Aφου καθαρισε εναν φουλ γεματο κουβα αλατα την διωχνω με τροπο :D :D :D και συνεχιζω...
Βαζω μια καινουργια ανοξειδωτη αντισταση με το λαστιχο και 8 καινουργιες βιδες - παξιμαδια... μια και οι παλιες ειχαν μια φθορα οσο να πεις 21 χρονια ειναι αυτα.
Συνδεω ρευμα και νερα...γεμιζω και ελεγχω με τον φακο πλεον μια και απο τις 6~30 που αρχισα επιασα 9~30.
Ολα καλα και μαζευω εργαλεια...συμπερασμα;;;

Οτι δινεις παιρνεις παιδια...ο μαλτεζος ηταν και ειναι απο τα καλυτερα ηλιακα της αγορας οχι μονο στην Ελλαδα...παγκοσμιως και δεν υπερβαλλω.
Το ανοξειδωτο καζανι, μετα το καθαρισμα των αλατων το επλυνα με το λαστιχο εσωτερικα και αστραψε κυριολεκτικα.
Δεν ειδα ιχνος παραμορφωσης - διαβρωσης σε κανενα κυριολεκτικα σημειο...σαν να βγηκε σημερα απο το εργοστασιο και δεν εχω λογο να υπερβαλλω πιστεψτε με.
Ακομη και οι παροχες ζεστου - κρυου ανοξειδωτες ειναι...αυτονοητο αυτο...οτιδηποτε σαπιζει απο κει και εξω απλα ξεβιδωνει και αλλαζει.
Η ποιοτητα πληρωνεται και αυτο δεν αλλαζει...ο ηλιακος μου σημερα (οπως και τοτε) εχει 1400 ευρω (160 ΙΝΟΞ με 3τμ συλλεκτες) ενω το Λεροι και το καθε Λεροι πουλαει ηλιακους 450 και 500 ευρω.
Οσοι θελετε αγοραστε τους φτηνους ομως μην ψαρωνετε...οσοι ειναι μυημενοι ας μετρησουν κιολας τον ηλιακο τους...
Ειναι οσα λιτρα λεει;;;
Οι συλλεκτες ανα ποσα εκατοστα εχουν καθετες σπειρες;;;
Το τζαμι ειναι safety η securiti;;;
Το υλικο του καζανιου ινοξ η σιδερενιο ειναι απο πρωτογενες μεταλλο η ανακυκλωσιμο;;;
Οσοι ξερουν απο μεταλλα γνωριζουν κι αλλες λεπτομερειες...δεν θελω να σας κουρασω αλλο ;)
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 60 times
Been thanked: 47 times

Postby stergiosbik » 23 Jun 2016, 12:14

Σωστος ο Χρησταρας.Οπως παντα αλλωστε!!!
Ομως...θεωρω οτι ακομα και αν δεν εχει καποιος τα 1400 ευρω,παλι αξιζει να να δωσει 600 ευρω και να παρει εναν ηλιακο.
Οι ηλιακοι ειναι τεραστιο κεφαλαιο για τα σπιτια.Αφθονο ζεστο νερο 24 ωρες την ημερα και κυριως ΤΖΑΜΠΑ!!!Θα πρεπε να ειναι υποχρεωτικο εδω και δεκαετιες να εχει καθε καινουριο σπιτι ηλιακο.
Αν οι ΜΑΛΑΚΕΣ οι πολιτικοι μας ειχαν εστω και το παραμικρο δειγμα αγαπης προς την πατριδα θα 'πρεπε αυτη την στιγμη η Ελλαδα να εχει ενα τεραστιο ποσοστο αυταρκειας ενεργειας μονο απο τον ηλιο μας και να ειμαστε απο τους πρωτους παγκοσμιως στην τεχνολογια φωτοβολτα'ι'κων.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 23 Jun 2016, 13:41

Χρηστο με κεφια βλεπω πρωι πρωι και ας εχει ζεστη.
Το πρωι πινουμε καφε και δεν πειραζουμε τους ηλιακους φιλε!!!!!

Σταλθηκε απο τα συνορα της Ελλαδας

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 23 Jun 2016, 15:34

Χρηστο το ιδιο ισχυει και για μενα στο πατρικο μου στη θεσσαλονικη με μια διαφορα....η τοποθετηση εγινε το 1985...service δεν εχει γινει ποτε

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 136 times
Been thanked: 87 times

Postby Vagelis » 24 Jun 2016, 16:37

πόσα ???? 20+ χρονια ???

Image

δειτε στα δυο χρονια, ενα μικρο δειγμα του εναλλακτη μεσα στον calpak μου.
το εσωτερικο, ηταν οπως το περιεγραψε ο Χρηστος, γεματο αλατα μεχρι πανω και εβαλα κονταρι με κουταλα
για να τα βγαλω εξω.

Image

αφορμη ηταν η καμμενη αντισταση (11.5€) περιπου αξιας, αλλα η μαγκια ειναι να την πληρωσεις 150€ και κατι ψιλα
αν θες να εχεις τριπλης ....
ναι.. τοσα παει η φλατζα τριπλης με εναλλακτη, αντισταση, ανοδιο και θερμοστατη.
βλεπετε η αντισταση ειναι fix πανω στη φλατζα και καθε φορα που θα καιγεται, εσυ θα σκας 150αρια.

Image

πηγα σε φιλο που εχει τα εργαλεια και ζητησα να μου κατεβασει τις παροχες του εναλλακτη, λιγακι χαμηλοτερα,
ωστε να μπορει να χωρεσει λιγο πιο πανω, στον κοκκινο κυκλο της φωτο, μια μουφα, για να βαλω βιδωτη αντισταση.

μου το εφτιαξε και χαιρετησα ''στρατιωτικα'' την calpak ... καλη - χρυση, αλλα ελεος.

συνολικα εξοδα, 11.5€ αντισταση + ανοδιο + εργασια συγκολλησης = 60€
Image

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 24 Jun 2016, 17:13

Βαγγελη εχε υποψην πως ο σχηματισμος των αλατων, ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερος χρησιμοποιωντας και αναβοντας την αντισταση.
Εγω στα 21 χρονια καμια 10αρια φορες να την αναψα.
Βεβαια εχει να κανει σαφως και με το νερο της καθε περιοχης...οσο σκληροτερο τοσο περισσοτερα αλατα.

Το επομενο σκελος της συντηρησης θα περιλαμβανει λυσιμο και καθαρισμο συλλεκτων και κλειστου κυκλωματος με λαστιχο.
Δεν ειναι διαδικασια για ολους...σε μενα ομως μετα απο 21 χρονια θεωρω πως πρεπει να γινει ωστε να μην βουλωσουν οι σπειρες σων συλλεκτων.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 136 times
Been thanked: 87 times

Postby Vagelis » 24 Jun 2016, 18:28

ναι Χρηστο , εχεις δικιο και το γνωριζω.
η συγκεκριμμενη αντισταση δουλεψε καμια 10ρια φορες σε δυο χρονια και μετα καηκε.

το ζητημα ομως ειναι η αναγκαστικη αντικατασταση ολης της φλαντζας, για μια αντισταση..
Image

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 24 Jun 2016, 18:52

Vagelis wrote:
το ζητημα ομως ειναι η αναγκαστικη αντικατασταση ολης της φλαντζας, για μια αντισταση..

Ειδες τι κουφαλες ειμαστε οι Ελληνες;;; :D

Παντως 150 ευρω σαν πολλα ρε συ Βαγγελη.
Τελευταια φορα που αλλαξα αντισταση τριπλης (με ενσωματωμενη σερπαντινα και παροχες 1/2) σε εναν stiebel therm την αγορασα 60 ευρω αν θυμαμαι χωρις ανοδιο και θερμοστατη.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Return to “Ηλιακά”