ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αναζητηση υδραυλικου τζακιου

Τα ενεργειακά τζάκια του φορουμ μας!
Γιατί το ξύλο έχει το γούστο του και μας ζεσταίνει!
Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Αναζητηση υδραυλικου τζακιου

Postby Φιλιππακόπουλος » 06 Dec 2017, 17:31

δεν το ψάχνεις λίγο καλύτερα ???!! :roll:

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης

Postby Φιλιππακόπουλος » 06 Dec 2017, 18:02

Στέργιο μη σου κάνει εντύπωση .όταν ο άλλος γυρνάει 9 το βράδυ και δεν εχει ανάψει όλη την μέρα δε θα μπορέσει με 15 Kw να ζεστάνει το σπίτι .

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 75 times
Been thanked: 57 times

Postby stergiosbik » 06 Dec 2017, 19:51

Ξερεις πολυ καλα οτι δεν αμφισβητω με τιποτα τις γνωσεις σου και το κριτηριο σου.
Ομως εδω κατι δε μου καθεται καλα.
Εδω μιλαμε για Κρητη και για μονωμενο σπιτι.
Θεωρω πολυ πιθανο το σπιτι να χρειαζεται γυρω στα 10 kw για συνεχομενη θερμανση.
Αν ο φιλος μιλαει για διακοπτομενη-δεν το διευκρινιζει-ειναι δυνατον να παμε τοσο επανω σε Kw;
Ειδικος δεν ειμαι και μπορει και να πεφτω εξω βεβαια.
Εγω στην θεση του θα εκανα μια μελετη σε μηχανολογο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης

Postby Φιλιππακόπουλος » 06 Dec 2017, 23:10

Στέργιο συμφωνώ μαζί σου στο 90 % .δε συμφωνώ μόνο στο ότι το σπίτι του είναι μονωμένο !Αν περάσει ενεργειακός επιθεωρητής απο το σπίτι του φίλου αν θα πιάσει Β να είναι και χαρούμενος .επίσης μιας και ανέφερες οτι είναι Κρήτη υπάρχει περίπτωση πρώτα να ρίξει χιόνι στην Κρήτη και μετά στο Χωρτιάτη .και για να σου δείξω ότι συμφωνώ μαζί σου αν ένα τζάκι νερού το καις στα Kw που έχει μετρηθεί π.χ 15 δηλαδή με 4 κιλά στεγνά ξύλα πέρα του ότι παίρνεις την μέγιστη απόδοση έχεις απο ελάχιστη έως καθόλου πίσσα .

billis_anti
Νέος και ωραίος
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Postby billis_anti » 10 Dec 2017, 15:24

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας,

Φιλε stergiosbik δεν θα ειναι παντα καποιος σπιτι να του βαζει ξυλα, οποτε δεν θα ειναι συνεχης η λειτουργια.
Τις περισσοτερες μερες θα αναβει απο το πρωι και για πολλες ωρες .
Θα το ψαξω περισσοτερο με τα τζακια και θα κοιταξω και το προγραμμα εξοικονομω κατ οικον.
Επανερχομαι με νεοτερα...

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 24 Dec 2017, 23:00

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!

Αποφασισαμε τελικα να προχωρησουμε στην αγορα του Η20ceano 23kw της Edilkamin, ανοικτου δοχειου διαστολης οποτε το θεμα μιας ποιοτικοτερης εστιας εληξε :)

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την υδραυλικη εγκατασταση της εστιας και πιο συγκεκριμενα για τα ετοιμα κιτ που βλεπω της Edilkamin.
Το κυκλωμα του τζακιου θα ειναι ξεχωριστο απο αυτο του πετρελαιου.

1) Αξιζουν τα χρηματα τους ή ειναι υπερτιμολογημενα ?

2 Τι διαφορα εχει ο κυκλοφορητης τζακιου με τον κυκλοφορητη του δικτυου? Αξιζει να εχεις και τους 2 ?

cosmic
Admin
Has thanked: 268 times
Been thanked: 199 times

Postby cosmic » 25 Dec 2017, 08:49

1)Αν μας πεις και τι ειναι τα ετοιμα κιτ και ποσο κοστιζουν?! Προσωπικα δεν εχω ιδεα το τι πανε να πουλησουν ως κιτ συνδεσης

2) Ο κυκλοφορητης ειναι κυκλοφορητης, καμια διαφορα δεν εχει περαν του ισως οτι θα ειναι ινβερτερ. Το αν χρειαζεται ή οχι θα στο πει ο ανθρωπος που θα το συνδεσει και θα ειναι υπευθυνος της εγκαταστασης!

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 25 Dec 2017, 19:03

Ωπ με συγχωρεις.
Νομιζα οτι ειναι αρκετα διαδεμενα τα ετοιμα κιτ συνδεσης.
εδω φαινονται καποια τετοια κιτ
https://www.multiclima.gr/?section=9508&language=el_GR

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 29 times
Been thanked: 135 times

Postby Χρηστος » 26 Dec 2017, 11:37

billis_anti wrote:Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!!

Αποφασισαμε τελικα να προχωρησουμε στην αγορα του Η20ceano 23kw της Edilkamin, ανοικτου δοχειου διαστολης οποτε το θεμα μιας ποιοτικοτερης εστιας εληξε :)

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την υδραυλικη εγκατασταση της εστιας και πιο συγκεκριμενα για τα ετοιμα κιτ που βλεπω της Edilkamin.
Το κυκλωμα του τζακιου θα ειναι ξεχωριστο απο αυτο του πετρελαιου.

1) Αξιζουν τα χρηματα τους ή ειναι υπερτιμολογημενα ?

2 Τι διαφορα εχει ο κυκλοφορητης τζακιου με τον κυκλοφορητη του δικτυου? Αξιζει να εχεις και τους 2 ?

billis-anti χρονια πολλα κατ αρχην και καλες γιορτες.

Τα ετοιμα κιτ αξιζουν τα λεφτα τους κατα τη γνωμη μου...θα σου εξηγησω το γιατι.

Χρειαζεσαι στην περιπτωση σου το κιτ L1 της palazzetti (αυτο δουλευω εγω)...εχει γυρω στα 550 ευρω.
http://www.ilprezzobasso.it/public/prod ... aulici.pdf

Εχει 2 κυκλοφορητες της WILO η GRUNDFOS και εναν πλακοειδη εναλλακτη 40kw...αυτα ειναι ετοιμα υδραυλικα, και συνδεμενα και ηλεκτρολογικα με το πανελ ελεγχου των κυκλοφορητων.
Το μονο που χρειαζεσαι ειναι να φερεις ενα σταθερο ρευμα...
Μεσα σε ολα αυτα υπαρχουν ετοιμα και 2 εξαεριστικα για απεγκλωβισμο του υπαρχων αερα.
Ολα αυτα βρισκονται σε μεταλλικο ερμαριο με διαστασεις 35 Χ 45cm, το οποιο μπορεις να εντοιχισεις σε οποια μερια του τζακιου θελεις.
Αυτο σου δινει προσβαση σε ολα τα παραπανω ανα πασα στιγμη, βλεποντας παραλληλα απο το πανελ τις θερμοκρασιες των νερων και των 2 κυκλωματων.

Στο αν αξιζει τωρα να το παρεις ετοιμο η οχι...
1. Μπορει ο υδραυλικος σου, ολα τα παραπανω να τα στησει και να τα συνδεσει σε ενα προσβασιμο χωρο 35 X 45cm;;;
Σκεψου οτι ολα αυτα χρειαζονται προσβαση σε καθε περιπτωση.
2. Μπορει και το σημαντικοτερο ειναι ξερει να τα συνδεσει;;;
3. Ολα αυτα θελουν και ηλεκτρολογο...μπορει και ξερει ενας ηλεκτρολογος πως να συνδεσει 2 κυκλοφορητες σε ενα πανελ ελεγχου νερων τζακιου;;;
Απλες ερωτησεις που θελουν και απλες απαντησεις.
Ας παμε και στο δια ταυτα...
4. Δυο ποιοτικοι κυκλοφορητες (οχι κινεζικοι) εχουν για πλακα 250 ευρω (και παραπανω)...ενας εναλλακτης γυρω στα 250 ευρω...το πανελ ελεγχου της palazzetti κατασκευασμενο ειδικα για αυτην την δουλεια (το καθε κιτ εχει και το αποκλειστικα δικο του πανελ) κανα 100ρικο...το μεταλλικο ερμαριο ετοιμο βαμμενο με την πορτα του δεν θα εχει κανα 20ρικο;;; Εκτος αυτου μπορεις να το φτιαξεις εσυ;;;
Τα εξαεριστικα βαλτα 10 ευρω...τα υδραυλικα ρακωρ για τον εναλλακτη...τους ετοιμους χαλκοσωληνες και τα καλωδια για τις συνδεσεις βαλτα κανα 30αρι... ο υδραυλικος σου αν τα φτιαξει μονος του δεν θα πληρωθει;;;

Ολα τα παραπανω οπως σου τα υπολογισα βγαινουν οχι ετοιμα 660 ευρω...

Εγω το τελευταιο κιτ L1 που εβαλα, το αγορασα λιγο πανω απο 550 ευρω...
Στην ερωτηση σου αν αξιζει καποιος να το φτιαξει μονος του...θα σου απαντησω ως αρμοδιος μια και ειμαι υδραυλικος.
Πες οτι αυτα για να τα στησω μονος μου... θελω (αναλογα το χωρο που θα μου δωσει καποιος) το λιγοτερο 150 ευρω εργατικα + τα υλικα των 660 ευρω που αναλυσαμε παραπανω αρα φτανεις 810 ευρω για να το φτιαξεις μονος σου.

Τι λες...αξιζει;;;

Στην δευτερη ερωτηση σου... εχουμε δυο κυκλοφορητες. Ο καθε ενας κανει συγκεκριμενη δουλεια.
Ο ενας παιρνει τα νερα απο το τζακι, τα γυρναει στον εναλλακτη και ξανα πισω στο τζακι...αυτο ειναι το πρωτευων κυκλωμα.
Ολο αυτο γινεται με μηδενικη σχεδον πιεση και ανοιχτο δοχειο διαστολης.
Το μεγεθος του ειναι συγκεκριμενο μια και δεν θελουμε μεγαλη παροχη - μανομετρικο.

Ο δευτερος στελνει τα νερα στα σωματα και συνηθως στο μποιλερ...σκεψου πχ να εχεις 8 σωματα και μποιλερ αρα μεγαλυτερη παροχη - μανομετρικο. Αυτο το κυκλωμα (δευτερευων) εχει πιεση ρυθμιζομενη με πληρωτη και δεν εχει καμια σχεση με το ανοιχτο δοχειο διαστολης.
Ολα αυτα ειναι ετοιμα με το κιτ και δεν ασχολεισαι με υπολογισμους.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 31 Dec 2017, 12:22

Ευχαριστω Χρηστο,
χρονια πολλα και σε σενα, καλες γιορτες :)
Να ρωτησω κατι αλλο τωρα. Κάνει κατι απο αυτα θορυβο (π.χ κυκλοφορητες) ?
Ο πατερας μου ειναι ηλεκτρολογος οτι συνδεσεις χρειαστουμε θα τις κανει αυτος.
Το ups σε αυτες τις περιπτωσεις (που ειναι ολα πανω στο τζακι )που μπαινει?
Ξερω οτι οι μπαταριες δεν θελουν ζεστη.

Return to “Ενεργειακά τζάκια”