ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Λέβητες OPOP

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
koulio156
Νέος και ωραίος
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Λέβητες OPOP

Postby koulio156 » 05 Jan 2018, 21:56

δηλαδη φωτη οταν ειναι να το ρυθμισω μονο το ζυγι να ρυθμισω;ο δικος μου ειναι με το ποιον παλιο υπολογιστη η 4ης η 5ης γενιας αν δεν κανω λαθος.

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 06 Jan 2018, 14:04

Με μπέρδεψες με τον Φώτη αλλά δεν πειράζει. Εφόσον δεν έχεις τον ίδιο λέβητα με τον δικό μου, δε μπορώ να σε κατευθύνω.
Αυτός είναι παλιός και καίει κάρβουνο :lol:
Αρμόδιος είναι ο γκουρού των OPOP, Φώτης.

koulio156
Νέος και ωραίος

Postby koulio156 » 07 Jan 2018, 11:29

Να σε καλα Νικολα.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 42 times
Been thanked: 62 times

Postby fotisBasm » 08 Jan 2018, 14:09

koulio156 wrote:δηλαδη φωτη οταν ειναι να το ρυθμισω μονο το ζυγι να ρυθμισω;ο δικος μου ειναι με το ποιον παλιο υπολογιστη η 4ης η 5ης γενιας αν δεν κανω λαθος.

Βαλε το ζυγι στο χειροκινητο και βαλτο στα 1200g μετα παιξε στο 10% power τοσο ωστε να εχει φλογα που το φωτοκιταρο να ειναι 100% .

εαν ραγισε η σχαρα 2 σεναρια
α) ακαταληλο πελλετ (χημικα)
β) αρκετη υγρασια στο χωρο του λεβητα
Eco-Heating .....everything about energy & heating

koulio156
Νέος και ωραίος

Postby koulio156 » 10 Jan 2018, 21:12

Ευχαριστω πολυ φωτη, απο οτι φαινεται τους κατεχεις πολυ τους λεβητες opop.

SpyrosP
Νέος και ωραίος
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Postby SpyrosP » 17 Dec 2018, 17:05

Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας πω κι εγώ το πρόβλημα μου μήπως κ μπορέσετε να μου προτείνετε κάποια λύση. Αρχικά ο λέβητας μου είναι biopel opop v8 60kW. Γενικά είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος. Η εγκατάσταση έγινε πριν 3 χρόνια, τόσο του λέβητα όσο και των σωμάτων, σωλήνων κλπ. Πρόκειται για ένα σπίτι περίπου 75τμ σε ένα ορεινό χωριό. Παλιότερα η θέρμανση γινόταν μόνο με τζάκι κ σόμπα. Για να μην πολυλογώ το πρόβλημα είναι ότι τα σώματα δεν είναι αρκετά ζεστα. Δηλαδή άνετα μπορώ να πιάνω για 30 δευτερόλεπτα. Αυτό συνέβαινε από πάντα, αλλά παλιότερα, επειδή απλά το σπίτι χρησιμοποιούνταν για λίγες μέρες το χειμώνα δεν δώσαμε πολύ σημασία. Πλέον μένω μόνιμα οπότε μιας κ έχει αρκετό κρύο αποφάσισα να το ψάξω περισσότερο κ να το διορθώσω.

Γενικά παρατήρησα ότι η θερμοκρασία του νερού στο μπόιλερ δεν ανέβαινε πάνω από τους 53 βαθμούς. Είδα ότι η επιθυμητή θερμοκρασία του νερού ήταν 70 βαθμοί και η ισχύς 40 kW. Αύξησα την επιθυμητή θερμοκρασία για το νερό στο μπόιλερ στους 80 (που είναι το μέγιστο) και την ισχύ στα 60 kW κ παρατήτησα ότι πλέον η θερμοκρασία του νερού φτάνει μέχρι 58 βαθμούς Κελσίου. Όμως κ πάλι τα σώματα δεν μου φαίνονται τόσο ζεστά όπως σε σπίτια γνωστών μου που έχουν είτε λέβητα ξύλου, είτε φυσικό αέριο ή ακόμα κ πετρέλαιο. Φταίει κάποια ρύθμιση στο λέβητα μου; Μπορώ να το ρυθμίσω μόνος μου;

Γενικά είμα πολύ απογοητεμένος και από αυτόν που αγόρασα τον λέβητα. Αν και πρόθυμος να βοηθήσει, δεν γνωρίζει καθόλου το αντικείμενο απ ότι έχω καταλάβει. Επιπλεόν, ο υπάλληλος του που μου έκανε την εγκατάσταση μου έχει φανεί αρκετά άσχετος. Πέραν του ότι η ηλεκτρολογική εγκατάση που έκανε είναι ότι χειρότερο έχω δει (αναγκάστηκα να την κάνω από την αρχή), δεν μας είχε πει τπτ για τον καθαρισμό, μόνο να πετάμε τη στάχτη όταν γεμίζει. Πρώτη φορά καθάρισα τον λέβητα φέτος αφού διάβασα στο manual κάθε πότε προτείνει ο κατασκευαστής ότι πρέπει να καθαρίζεται το κάθε μερος. Δυο χρόνια δλδ δεν είχε καθαριστεί καθόλου, αλλά ευτυχώς δεν είχε ανάψει πάνω από 30-45 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω!

Σπύρος

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 39 times
Been thanked: 169 times

Postby Χρηστος » 17 Dec 2018, 18:34

Σπυρο καλησπερα.
Ο λεβητας εισαι σιγουρος πως ειναι 60kw;;;
Με 75τμ σπιτι αποκλειεται να εχεις 60αρη λεβητα.
Οσον αφορα τα σωματα σου κατι βασικο που δεν μας ειπες ειναι ο τυπος του διακοπτη των σωματων σου.
Ειναι απλοι γωνιακοι διακοπτες;;; ειναι διακοπτες μονοσωληνιου;;; ειναι διακοπτες εξωτερικου βρογχου για δισωληνιο;;;
Βγαλε μια φωτογραφια αν μπορεις...
Επισης βασικο ειναι να εχεις ελαχιστο υψος καμιναδας 4 μετρα με τον απαραιτητο ελκυσμο.
Αν απαντησεις σε αυτα ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 119 times
Been thanked: 85 times

Postby stergiosbik » 17 Dec 2018, 18:35

Καλως τον φιλο μας.
Περιεργα ολα αυτα που μας λες γιατι οι ΟPOP θεωρουνται,και ειναι,απο τους εξαιρετικους λεβητες.
Καταρχην τα 60kw για τα 75 τμ ειναι υπερβολικα πολλα!
Απορω πιο τζιμάνι σου πουλησε τοσο μεγαλο λεβητα.
Ασχετα με το αν τα σωματα καινε,το σπιτι εχει ζεστη;
Πιανει την θερμοκρασια που θελεις;
Ο Φωτης ειναι ειδικος στους ΟPOP και μολις δει το μηνυμα σου θα σου δωσει λυση αν εχει να κανει με καποια ρυθμιση.
Παντως μου φαινεται πολυ παραξενο να μην μπορει να ανεβασει πανω απο 58 βαθμους.
Δε νομιζω παντως να ειναι προβλημα του λεβητα.
'Ή καποια ρυθμιση ή κατι στην εγκατασταση φταιει.
Σε ποιο μερος εισαι;

SpyrosP
Νέος και ωραίος

Postby SpyrosP » 17 Dec 2018, 19:06

Υποθέτω πως είναι ο 60ρης γιατί μου δίνει την επιλογή το κοντρόλ να επιλέξω τα 60kW και επίσης όταν δουλεύει γράφει πάνω στο κοντρόλ PID: 60kW+0%. Αν θυμάμαι καλά ήταν να μας δώσει αρχικά 30αρη κ κάτι έγινε τότε και μας έδωσε μεγαλύτερο. Δεν είχα ασχοληθεί κ πολύ τότε, τα είχαν κανονίσει ο γονείς μου γιατί ήταν γνωστός τους αυτός πήραμε το λέβητα.

Το σπίτι ζεσταίνεται μετά από αρκετή ώρα, αλλά δν πιάνει κ τρελές θερμοκρασίες. Δλδ με 0 βαθμούς έξω αν δν ανάψω τζάκι, θέλει να ανάβω πάρα πολλές ώρες για να πάει πάνω από 22-23 βαθμούς. Και όταν ανάβω το τζάκι τα δωμάτια και το μπάνιο είναι αρκετά κρύα. Βέβαια είναι κ το σπίτι παλιό χωρίς μονώσεις κ με ξύλινα παράθυρα, αλλά κ πάλι αν τα σώματα ήταν πιο ζεστά, θ ήταν πιο ζεστοί κ οι χώροι φαντάζομαι.

Το σπίτι είναι σε ένα χωριό έξω από τη Βέροια, Μικρή Σάντα λέγεται. Τις προάλλες με θερμοκρασίες από 1-2 το βράδυ κ 7-8 τη μέρα ο λέβητας δούλευε 8-12 ώρες και η θερμοκρασία στο χωλ που είναι ο θερμοστάτης δεν πήγε πάνω από 22 βαθμούς. Στο σαλόνι που άναβα τζάκι κάποιες ώρες ήταν γύρω στους 24.

Όσον αφορά τα σώματα, επειδή είμαι αρκετά άσχετος από υδραυλικά, δν ξέρω τον τύπο του διακόπτη, αλλά αύριο το απόγευμα που θ βρίσκομαι στο σπίτι θ μπορω να σας στείλω φωτογραφία. Η καμινάδα είναι 5 μέτρα νομίζω.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καθάρισμα; Απο τις προάλλες που καθάρισα το μέρος που γίνεται η καύση του πέλλετ δν τον έχω ξανάψει έλλειπα. Επίσης δεν έχω καθαρίσει ποτέ το φωτοκύτταρο για τη φλόγα κ διάβασα ότι χρειάζεται και αυτό καθάρισμα που και που.

Edit: Όσον αφορά τους διακόπτες των σωμάτων, από μια γρήγορη αναζήτηση στο google, νομίζω πως έχω τους απλούς.

SpyrosP
Νέος και ωραίος

Postby SpyrosP » 17 Dec 2018, 19:50

Μια διευκρίνηση ακόμα για το αν ζεσταίνεται το σπίτι ή όχι. Επειδή μέχρι τώρα πήγαινα μερικές μέρες στις γιορτές (Χριστούγεννα-Πάσχα), η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι ήταν περίπου 5 βαθμοί. Πήγαινα το πρωί, άναβα και ξαναπήγαινα το βράδυ. Μέσα σε 10-12 ώρες η θερμοκρασία ανέβαινε καμιά 10αρια βαθμούς. Γενικά μου φαίνεται ότι η δυσκολία είναι να ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι μετά τους 20 βαθμούς. Μέχρι τους 20 δν έχω παράπονο, τα καταφέρνει. Αλλά μετα από κάποιο σημείο το σπίτι ζεσταίνεται με πολύ πιο αργό ρυθμό. Και οπως είπα και στο πρώτο ποστ μπορώ άνετα να πιάνω για αρκετή ώρα τα σώματα χωρίς να καίγεται το χέρι μου.

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”