ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Καυστήρες ferroli SUN P 7

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 30 times
Status: Offline

Re: Καυστήρες ferroli SUN P 7

Postby xrysafis72 » 11 Nov 2017, 02:54

Πολυ απλα ανεβαζουμε την αναμονη ριψεις του πελλετ στον κοχλεια(t07)τοσο ωστε να μπορουμε να κρατησουμε τον σωληνα με το χερι τουλαχιστον 9δευτερολεπτα.και περνουμε ενα ρολογακι για την θερμοκρασια καυσαεριων
https://youtu.be/yh3spEOIP04
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

stelius45
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Re: Καυστήρες ferroli SUN P 7

Postby stelius45 » 11 Nov 2017, 11:12

Αγαπητέ xrysafis72 είσαι ....χρυσάφι όνομα και πράγμα.Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διάθεσή σου να μου απαντήσεις.Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τη λύση σου (αν και καταλαβαίνεις ότι ειμαι σχετικά νέος στο χώρο και άσχετος ακόμα με το αντικείμενο το παραδέχομαι) .Η απάντηση σου είναι η πιο λογική και απλή απ ότι φαίνεται .Οι περισσότεροι ΄΄τεχνικοί ΄΄ που ρώτησα ήταν της άποψης ΄΄πονάει χέρι κόψει χέρι΄΄ .Σίγουρα θα υπάρχουν και άνθρωποι τεχνίτες με γνώση πάνω στο αντικείμενο ,δυστυχώς όμως ,λόγω της έκτασης που εχει πάρει το φαινόμενο pellet τα τελευταία χρόνια ,κάθε λογής ειδικότητα έχει ανακατευτεί και ετσι δεν συνάντησα κάποιον που να μου παρέχει υποστήριξη σε διάφορα ζητήματα που προέκυπταν.Σήμερα τηλεφώνησα σε ακόμα έναν (τέταρτο ή πέμπτο κατά σειρά) και θα δούμε...αν θα ζεσταθούμε.
Για την ιστορία και μόνο ...πράγματι πέρισυ άλλαξα μπουκα και σκαφάκι που σημαίνει ότι το πρόβλημα είχε καιρό και δεν το είχα καταλάβει ,άλλαζα μόνο κατά καιρούς τον σωλήνα τροφοδοσίας ( μη γελάς ..αφού καιγόταν τι να έκανα).Ο σιδεράς που τα αλλαξε ,ο ίδιος είχε κάνει και την προσαρμογή στόν λέβητα ,το βρήκε ΄΄φυσική φθορά΄΄,κανα δυο καυστηρατζίδες και ηλεκτρολόγοι που ασχολήθηκαν σήκωσαν τα χέρια ψηλά ...μου πρότεινα ν αλλαξω καυστήρα κτλ.Οπως καταλαβαίνεις το βιντεάκι σου ήταν απόλυτα πετυχημένο και με περιγράφει αψογα :?
και πάλι σ ευχαριστω και ευχομαι να συνεχίσετε την καλή δουλειά ενημέρωσης
ΥΓ.Αν γνωρίζεις καποιον τεχνικο στην περιοχή της Καρδίτσας που μπορώ να βασιστώ πάνω του ,σε παρακαλώ ενημερωσέ με.
καλημέρα και καλό σαββατοκύριακο

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”