ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

ΑΓΟΡΑ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ΜΕΣΩ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
fotisBasm
Moderator
Has thanked: 41 times
Been thanked: 54 times
Status: Offline

Re: ΑΓΟΡΑ ΛΕΒΗΤΑ ΠΕΛΛΕΤ ΜΕΣΩ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ

Postby fotisBasm » 16 Mar 2018, 22:17

stergiosbik wrote:Εχει ακουσει κανεις γι αυτους εδω;
Περιμενω σχολια ιδιως απο εσας τους Θεσ/νικεις μιας και η εταιρεια ειναι απο 'κει!

https://store.axinar.com/%CE%BB%CE%AD%C ... uct_id=115

http://www.axinar.com/el/%CE%BB%CE%AD%C ... E%B5%CF%84

https://store.axinar.com/%CE%BA%CE%B1%C ... uct_id=118

απο την στιγμη που υπαρχει ο starfire και ο opop ποιος ο λογος να αρσχοληθεις με πειραματα , και τα 2 που προτεινω ειναι καραβελτιωμενα με πολυ καλη υποστιριξη (βασικο) .
Eco-Heating .....everything about energy & heating

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times

Postby stergiosbik » 17 Mar 2018, 12:10

Φωτη εχεις δικιο.
Ελα ομως που γενικα θα προτιμουσα ενα ελληνικο προιον αν ηταν αξιοπιστο χωρις ομως να ειναι αυτο το κυριο κριτηριο.
Ακου τι εγινε προχθες.
Περνώντας εξω απο αυτη την εταιρεια http://www.synergonenergy.gr/ ειπα "Δεν μπαινω να κανω κι εδω καμμια ερωτηση";
Παλιοτερα δουλευε αρκετες εταιρειες,μεταξυ αυτων και οι OPOP.
Μπαινω λοιπον και ο ανθρωπος που ηταν εκει-ηλεκτρολογος μηχανολογος-μου προτεινε μεταξυ αλλων και τον ΑΧΙΝΑR ως εξαιρετικο λεβητα.
Θυμασαι που ειχα γραψει οτι ο Σαββαΐδης μου ειχε πει οτι δεν εχει αντιπροσωπο στη Λαρισα;
Ε αυτος στη Synergon μου ειπε οτι ειναι ο αντιπροσωπος του στη Λαρισα! :mrgreen:
Μυλος!!!
Μου προτεινε τον Βiopel premium V9 30KW στα 3.300 ευρω.
Ειχε καποιες ομως ενστασεις για την αξιοπιστια του πανελ αφης που ειχε ο λεβητας οπως και για την πολυπλοκοτητα του χειρισμου.
Επισης και τον Biodom μου προτεινε στα 2900.
Σταθηκε ομως κυριως στον AXINAR 35kw -2500 ευρω-γιατι ειναι οπως ειπε με βαση την πειρα του ακομη καλυτερος.
Bεβαια αυτος ο τυπος ειναι εντελως αντιθετος με οσα θεωρουμε σωστα εμεις για την λειτουργια του λεβητα.
Θεωρει εντελως λαθος το να δουλευει ο λεβητας σε λειτουργια stand by γιατι εδω στη Λαρισα δεν εχουμε τοσο κρυο οπως οι Β.χωρες και ετσι καταναλωνει περισσοτερο πελλετ.
Ειναι καλυτερα να δουλευει διακοπτομενα και μαλιστα ο θερμοστατης δεν πρεπει να εχει διαφορικο κατω απο 0,5 βαθμους για να γλιτωνουμε τις πολλες εναυσεις της αντιστασης.
Βεβαια εγω κατι προσπαθησα να πω αλλα οταν μου ειπε οτι αυτα που λεει συμφωνουν και με την θεωρια του πανεπιστημιου αλλα και με οσα εχει διαπιστωσει στην πραξη τοτε απλα σταματησα.
Γενικα κατι δεν μου κολλαει.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 33 times
Been thanked: 153 times

Postby Χρηστος » 17 Mar 2018, 15:11

Η SynErgon ιδρύθηκε το 2003 με έδρα τη Λάρισα από τους Α. Εμμανουήλ – Οικονομολόγο, Κ. Παντάζο –Διπλ Ηλεκτρολόγο Μηχανικό & Αντώνιο Κυρίτση – Διπλ. Μηχανολόγο Μηχανικό.

Η SynErgon δραστηριοποιήθηκε για μια δεκαετία ως τεχνικός σύμβουλος σε επιχειρήσεις και οργανισμούς όλων των κλάδων προσφέροντας μεγάλο εύρος υπηρεσιών σε θέματα βιομηχανικής οργάνωσης, περιβαλλοντικής & ενεργειακής διαχείρισης, υγιεινής & ασφάλειας και διαχείρισης έργων. Το 2004 η εταιρία δραστηριοποιήθηκε με νέο κατάστημα στη Λάρισα με αντικείμενο την κατασκευή και εμπόριο ηλιακών ενεργειακών συστημάτων & θερμικών συλλεκτών, τον σχεδιασμό & εγκατάσταση φωτοβολταικων συστημάτων και το εμπόριο boilers. Στο χρονικό διάστημα λειτουργίας της, η επιχείρηση ανέπτυξε και εξειδίκευσε τις τεχνικές υπηρεσίες που παρέχει, επέκτεινε το πελατολόγιό της και ανέπτυξε συνεργασίες χονδρικής και λιανικής πώλησης ενεργειακού εξοπλισμού όλη την Ελλάδα.

Το 2009, η εταιρία μεταφέρθηκε σε νέες ιδιόκτητες, πλήρως εξοπλισμένες εγκαταστάσεις (γραφεία, αποθήκη, κατάστημα λιανικής) επί της οδού Παλαμιωτη 15 στη Λάρισα. Από το 2010 η επιχείρηση εξειδικεύεται στις ενεργειακές εφαρμογές βιομάζας και στα συστήματα θέρμανσης με στερεά καύσιμα.

Τον Αύγουστο του 2012 η Synergon Energy εγκαινιάζει το δεύτερο κατάστημα της, επι την οδού Βόλου 74 στη Λάρισα. Το νέο κατάστημα συνολικής επιφάνειας 330 τμ αποτελεί την μεγαλύτερη εξειδικευμένη έκθεση εξοπλισμού θέρμανσης με βιομάζα στην ευρύτερη περιοχή, με την πληρέστερη γκάμα προϊόντων.

Ολα τα παραπανω τα λεει η ιδια η εταιρια για τον εαυτο της...
Ξαφνικα απο το 2010 εξειδικευεται στα συστηματα θερμανσης με στερεα καυσιμα.

Με βαση την πειρα του ο ΑΧΙΝΑΡ ειναι ο καλυτερος...ωραιο επιχειρημα :mrgreen:
Ποια πειρα ομως...απο το 2012 και μετα;;;

Ο Biodom που κατασκευαζεται απο το 2000 απο Σλοβενους τι εχει...απειρια;;; :D
Ο Οποπ που εχει Δανεζικο καυστηρα (NIBE) καπου εκει κι αυτος γυρω στο 2000 περιπου και μετα τι εχει;;; απειρια;;; :mrgreen:

Η δικη του θεωρια του πανεπιστημιου εχει σχεση πραγματι με την θερμανση...οχι ομως με το πελλετ.
Θερμανση ειναι αυτη με πετρελαιο...οπως και αυτη με αεριο...
Αν βαλουμε τα στερεα καυσιμα στον ιδιο κουβα... εε τοτε η θεωρια του πανεπιστημιου ειναι συμφωνη.
Αραγε η θερμογονο δυναμη του πελλετ...που ειναι ελαχιστη σε σχεση με τα ορυκτα καυσιμα του λεει κατι;;;

Οσο για τον θερμοστατη και το διαφορικο του, αδυνατω να καταλαβω το σκεπτικο του...το μικρο διαφορικο εχει να κανει με την αισθηση της ανεσης του χρηστη και οχι με την λειτουργια του λεβητα.

Καπου τα εχει μπερδεψει ο φιλος και αν θελει εδω ειμαστε να μας εξηγησει οτι δεν ξερουμε.

Στην Ελλαδα εισαι οτι πεις...ειμαι εγω ο περιεργος;;;

ΥΓ. Πριν απο 3 χρονια περιπου στην εκθεση energy tech καποιος πωλητης μου ειπε το θεικο...
Λεβητας που πωλουσε 40kw καιει max 4 κιλα πελλετ την ωρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Του λεω εγω...
1 κιλο πελλετ δινει max 5 kw...αρα τα 4 δινουν 20 kw την ωρα.
Πως προκυπτει οτι ο λεβητας ειναι 40 kw;;;
Λολα να ενα μηλο :roll: :roll: :roll:
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 17 Mar 2018, 19:14

Χρηστος wrote:
Ολα τα παραπανω τα λεει η ιδια η εταιρια για τον εαυτο της...
Ξαφνικα απο το 2010 εξειδικευεται στα συστηματα θερμανσης με στερεα καυσιμα.

Με βαση την πειρα του ο ΑΧΙΝΑΡ ειναι ο καλυτερος...ωραιο επιχειρημα :mrgreen:
Ποια πειρα ομως...απο το 2012 και μετα;;;

Ο Biodom που κατασκευαζεται απο το 2000 απο Σλοβενους τι εχει...απειρια;;; :D
Ο Οποπ που εχει Δανεζικο καυστηρα (NIBE) καπου εκει κι αυτος γυρω στο 2000 περιπου και μετα τι εχει;;; απειρια;;; :mrgreen:
Οι OPOP φορανε τωρα καυστηρες δικης της κατασκευης(Τσεχικης κατασκευης) και οχι τους Δανεζικους.

Η δικη του θεωρια του πανεπιστημιου εχει σχεση πραγματι με την θερμανση...οχι ομως με το πελλετ.
Θερμανση ειναι αυτη με πετρελαιο...οπως και αυτη με αεριο...
Αν βαλουμε τα στερεα καυσιμα στον ιδιο κουβα... εε τοτε η θεωρια του πανεπιστημιου ειναι συμφωνη.
Αραγε η θερμογονο δυναμη του πελλετ...που ειναι ελαχιστη σε σχεση με τα ορυκτα καυσιμα του λεει κατι;;;

Οσο για τον θερμοστατη και το διαφορικο του, αδυνατω να καταλαβω το σκεπτικο του...το μικρο διαφορικο εχει να κανει με την αισθηση της ανεσης του χρηστη και οχι με την λειτουργια του λεβητα.
Απο οσο καταλαβα αυτος πιστευει οτι ο θερμοστατης θα δινει εντολη στον λεβητα ποτε θ' αναψει οποτε λογικο το να θελει μεγαλο διαφορικο.Με αποκλιση συνολικα 1 βαθμου θα αργει περισσοτερο ο λεβητας να παρει μπροστα.Μαλιστα μου ειπε χαρακτηριστικα οτι αν π.χ. χρειαστει να δουλεψει ο λεβητας μετα απο 2 ωρες,γιατι δεν εχουμε μεγαλες παγωνιες,ποιος ο λογος να κρατα ζεστα τα νερα ολη αυτη την ωρα,αρα να καταναλωνει ασκοπα;
Ειναι υπερμαχος επισης των μεγαλων επιφανειων εναλλαγης στον λεβητα και οχι στο να εχει μεγαλο καζανι με αρκετα λιτρα.

Καπου τα εχει μπερδεψει ο φιλος και αν θελει εδω ειμαστε να μας εξηγησει οτι δεν ξερουμε.
Σιγα μην καταδεχτει να γραψει.Καμμια φορα αυτοι οι μηχανικοι εχουν μια ψευδαισθηση οτι τα ξερουν ολα οποτε....

Στην Ελλαδα εισαι οτι πεις...ειμαι εγω ο περιεργος;;;

Εστειλα mail στην AXINAR για παραπανω πληροφοριες οπως χιλιοστα λαμαρινας,διαμετρος καμιναδας κλπ αλλα μαλλον το περιστερι δεν εφτασε ακομη και δεν απαντησαν! :lol:

ΥΓ. Πριν απο 3 χρονια περιπου στην εκθεση energy tech καποιος πωλητης μου ειπε το θεικο...
Λεβητας που πωλουσε 40kw καιει max 4 κιλα πελλετ την ωρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Του λεω εγω...
1 κιλο πελλετ δινει max 5 kw...αρα τα 4 δινουν 20 kw την ωρα.
Πως προκυπτει οτι ο λεβητας ειναι 40 kw;;;
Λολα να ενα μηλο :roll: :roll: :roll:

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 17 Mar 2018, 19:58

Λοιπον Στεργιο, αν και τα εχουμε πει εκατο φορες ας τα πουμε αλλη μια.
Ο θερμοστατης μπαινει και λειτουργει με οποιο τροπο θελουμε εμεις...
Ζητουμενο απο το θερμοστατη ειναι ενα... η αισθηση της ανεσης του χρηστη και να μην νοιωθει οτι κρυωνει ποτε

Αυτο το υπογραμιζω γιατι ειναι ο οδηγος που καθοριζει την χρησιμοτητα του.

Καποιοι επειδη ετσι τους βολευει, προσπαθουν να αλλαξουν την χρησιμοτητα του και τον λογο υπαρξης του.

Οσο πιο χαμηλο το διαφορικο... τοσο περισσοτερους και μικροτερους κυκλους θερμανσης εχουμε...εγω προτεινω 0,3 + 0,3 = 0,6 βαθμους για μια τυπικη εγκατασταση με σωματα (οχι επιδαπεδια γιατι εχουμε μεγαλη αδρανεια)

Αυτο σημαινει πως ο χρηστης δεν νοιωθει την αισθηση του κρυου στα κενα διαστηματα του θερμοστατη γιατι αυτα ειναι μικρα.
Αν βαλει καποιος θερμοστατη με διαφορικο 0,5 + 0,5 = 1 βαθμο θα νοιωθει εντονα την αισθηση του κρυου στα κενα διαστηματα γιατι αυτα θα ειναι μεγαλα.
Πιο απλα δεν μπορω να το πω...θα σβηνει η θερμανση και θα αναβει μετα απο δυο και βαλε ωρες...εσυ στην μια ωρα θα νοιωθεις κρυο το σπιτι.
Το διαφορικο ομως θα σου λεει περιμενε εχουμε ακομη πχ μισο βαθμο ακομη μεχρι να αναψω.

Τωρα πως απο τα παραπανω, καποιοι κανουν αλματα στην θερμανση και αλλαζουν βασικους κανονες λειτουργιας κατα πως τους βολευει δεν το καταλαβαινω.
Με το σκεπτικο του μηχανολογου που μιλησες Στεργιο, προεχει η ανεση λειτουργιας του λεβητα και τα λιγοτερα on - off του λεβητα :shock:
Σε βαρος παντα του χρηστη του σπιτιου που δεν πα να κρυωνει... στα φρυδια μας...ο λεβητας να ναι καλα :shock:

Αν με το λαθος (κατ εμε) σκεπτικο του λαβουμε υποψη πως προτεινει και on - off οπως ο λεβητας πετρελαιου και οχι stand by γ@μησε τα.
Στην καθυστερηση που ανεφερα παραπανω βαλε και την καθυστερηση του πελλετ σαν καυσιμου που ξαναλεω δεν εχει καμια σχεση με την αμεσοτητα του πετρελαιου.
Μεχρι να αναψει, να ανεβασει θερμοκρασιες...να στειλει νερα και να αρχισει να ζεσταινεται το σπιτι...

Καλα κρασια...η ποιοτητα της θερμανσης και η ανεση του χρηστη πανε περιπατο...εις υγειαν του λεβητα.

ΥΓ1. Οσο για το αν κρατα ζεστα νερα επι ωρες ενας λεβητας και τι εγινε;;;
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
Υπαρχουν καποιοι λεβητες που τους πιανεις και δεν καταλαβαινεις οτι εχουν νερα μεσα 75 βαθμους...υπαρχουν και μονωσεις ;)

ΥΓ2. Καθρεφτης καθε λεβητα ειναι η θερμοκρασια καυσαεριων...σε φουλ ισχυ μετρα την και μετα κρινεις τον λεβητα.
Αυτο σαν απαντηση για τις μεγαλες επιφανειες εναλλαγης θερμοτητας που ανεφερες.

ΥΓ3. Ο Φωτης μπορει να σου πει την γνωμη του για τον θερμοστατη γιατι ειχε θεμα με το μεγαλο διαφορικο.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 17 Mar 2018, 20:21

Ωπα Χρηστο μισο....
Δεν τα ισχυριζομαι εγω αυτα.
Αυτος που ειναι μηχανολογος τα ισχυριζεται.
Ολα αυτα που εγραψες εγω τα εχω εμπεδωσει πια υστερα απο τοσα μαθηματα δικα σου αλλα και καποιων αλλων με γνωση στην πραξη.
Ομως εγω δεν μπορουσα να αντικρουσω στην πραξη τα λεγομενα του.
Ουτε την δικη του θεωρητικη καταρτιση εχω αλλα ουτε και ειμαι και υδραυλικος να του πω "Ξερεις μεγαλε καλα τα λες αλλα μπορω να σου αποδειξω στην πραξη οτι λες βλακειες"!
Προσεξε ομως που ειναι το προβλημα.
Πες οτι οντως αυτος ειναι αντιπροσωπος του Σαββαιδη και καποιος τον εμπιστευεται και αγοραζει απο αυτον.
Ο συγκεκριμενος τυπος δεν δεχεται να συνδεθει ο λεβητας με αλλον τροπο εκτος απο αυτον που λεει αυτος.
Το ξερω γιατι μου το τονισε ξεκαθαρα οτι μονο ετσι αναλαμβανει την ευθυνη αυτος και οτι μονο ετσι ισχυει η εγγυηση!
Τι γινεται τοτε οεο;
Το εχει ή δεν το εχει το προβλημα ο πελατης που δεν μπορει να αγορασει το προιον που θελει;
Αν συνδεσει τον λεβητα οπως προτεινεις εσυ και αν μια στο εκατομμυριο συμβει κατι τοτε με ποιον να βγαλει ακρη;

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 17 Mar 2018, 20:31

Στεργιο αυτα ειναι μ@λ@κιες...
Ολοι οι λεβητες απο την starfire που εβαλα συνδεθηκαν me stand by οπως ακριβως προτεινει και η ιδια εταιρια που τους εισαγει...αρα εγγυηση θα εχεις σε καθε περιπτωση απο τον εισαγωγεα.
Το 90% των οποπ μπηκαν και συνδεθηκαν επισης με stand by οπως προτεινει και ο Σαββαιδης...αρα εγγυηση εχεις απο τον ιδιο.
Για τον ΑΧΙΝΑΡ δεν ξερω να σου πω...
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 17 Mar 2018, 20:43

Χρηστος wrote:Στεργιο αυτα ειναι μ@λ@κιες...
Ολοι οι λεβητες απο την starfire που εβαλα συνδεθηκαν me stand by οπως ακριβως προτεινει και η ιδια εταιρια που τους εισαγει...αρα εγγυηση θα εχεις σε καθε περιπτωση απο τον εισαγωγεα.
Το 90% των οποπ μπηκαν και συνδεθηκαν επισης με stand by οπως προτεινει και ο Σαββαιδης...αρα εγγυηση εχεις απο τον ιδιο.
Για τον ΑΧΙΝΑΡ δεν ξερω να σου πω...

Κι ομως φιλαρακι.Ξερεις αλλα δεν θυμασαι! :mrgreen:
Εγω σε βρηκα εδω http://energ.gr/index.php?option=com_ku ... &Itemid=74 στο παλιο φορουμ που του την ειπες! :lol:

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 41 times
Been thanked: 54 times

Postby fotisBasm » 17 Mar 2018, 23:38

Συμφωνω με οσα ειπε ο Χρηστος , ειλικρινα ο ανθρωπος ειναι ασχετος και παρακαλω μην πεις τιποτα αλλο σε αυτα που σου ειπε , θα μας πεσουν τα μαλλια, να σταθω στον opop μιας και τους γνωριζω (ειμουν και στα σεμιναρια που εκανε ο Σαββαιδης) ειδικα ο premium v9 δεν υπαρχει ποιο "γκαυλα" να στο πω στα λαικα , μηχανιμα , ειναι η συνεχεια του biopel που αφησε πραγματικα για μενα ιστορια (ειναι 8ετων μοντελο) και εδειξε την αντοχη του και την αξιοπιστια του , οσο για το touch , ειμουν απο τους πρωτους που ειχα την οθονη αφης ειναι η 6 χρονια που την εχω και δουλευει αριστα , και παλι ειλικρινα μην πεις τιποτα αλλο που σου ειπε ο "μηχανικος" γιατι ειναι για μπατσες :lol: :lol:
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”