ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αγορα Σομπας Πελλετ - Βοηθεια

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
Menelaos_73
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Αγορα Σομπας Πελλετ - Βοηθεια

Postby Menelaos_73 » 16 Oct 2017, 17:01

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογη σομπας πελλετ. Το σπιτι μου αποτελειται απο εναν ενιαιο χωρο (Σαλονι +Κουζινα) περιπου 80 τμ και στη συνεχεια υπαρχει ενας διαδρομος που ενωνει τα 3 υπνοδοματια και τα 2 WC. Μεχρι και την περσινη χρονια χρησιμοποιουσα το καλοριφερ αλλα εχει γινει ιδιαιτερα ασυμφορο διοτι ο καυστηρας ειναι 110.000 θερμιδες και τον χρησιμοποιω πλεον μονο εγω. Το κτηριο Βρισκεται στα βορειο-δυτικα προαστια με καλη μονωση περιμετρικα αλλα με θεματα στη ταρατσα λογω ατελους κατασκευης κεραμοσκεπης. Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

Ποσα KW χρειαζομαι ? Με ενδιαφερει κυριως η καλυψη του ενιαιου χωρου
Εχετε να μου προτεινετε καποια εταιρεια στην περιοχη της Αττικης που θα μπορεσω να παω και να δω απο κοντα καποιες καλες μαρκες?

Το budget που μπορω να διαθεσω αυτη τη στιγμη θα ηθελα να μην ξεπερναει τα 1200 Ευρω,

Ευχαριστω,

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 136 times
Been thanked: 87 times

Re: Αγορα Σομπας Πελλετ - Βοηθεια

Postby Vagelis » 16 Oct 2017, 19:32

δεν εχω τη δυνατοτητα να σου απαντησω σε ολα τα ερωτηματα σου, θελω ομως να πω συμπληρωματικα
καποια ακομη στοιχεια που πρεπει να εξετασεις:
1. εχεις τη δυνατοτητα να αξιοποιησεις αποκλειστικά εσυ, το κυκλωμα σωληνωσεων του καλοριφερ ? (πιθανη τοποθετηση υδραυλικης σομπας)
2. εχεις τη δυνατοτητα να αποθηκευσεις πελλετ ? (τουλαχιστον 1,20mx1,00m)
3. το συγκροτημα οπου μενεις, υποκειται σε κανονισμους ?.. δλδ, πρεπει να δεις αν εχεις - και με ποιο τροπο - δικαιωμα
να τοποθετησεις σομπα πελλετ.
4. τα χρηματα (1200€) ειναι μαλλον λιγα.
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Postby cosmic » 17 Oct 2017, 09:13

Καλημέρα και απο μένα!
Αρχικα να πω οτι η εκτιμηση των Kw Που θα χρειαστεις δεν γινεται μεσω του πληκτρολογιου, αλλά μετα απο μελέτη Μηχανικού! Ας υποθεσουμε ομως οτι πράγματι το σπιτι ειναι μονωμένο και μόνο η ταράτσα σου ειναι αμονωτη ή ελλιπής οπως λες - απο το ταβάνι να ξέρεις οτι υπολογιζουμε το 20-30% των απωλειων μας! Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις οτι υπολογίζουμε την ενέργεια και την συσκευή που αγοράζουμε αλλιώς οταν έχουμ διακοπτομενη θέρμανση πχ Εγω σχολάω απο την δουλειά και πάω και ανάβω την συσκευή και περιμενω να ζεσταθω και αλλιώς την συνεχόμενη θέρμανση πχ η συσκευή συνεχίζει να δουλευει κι οταν εγώ είμαι στην δουλειά! Στην δεύτερη περίπτωση η θέρμανση του σπιτιού μπορεί να γίνει με λιγότερα Kw (μικρότερη ισχύς), καθώς η συσκευή δουλευει για να καλυψει μονο τις απώλειες του σπιτιου! Στην πρώτη περίπτωση η συσκευή προσπαθεί να ανεβάσει θερμοκρασία στον χώρο, αλλά και να καλύψει και τις απώλειες! ΑΡΑ στην περιπτωση της διακοπτομενης θελουμε και περισσότερα Kw συσκευή!
Προσεξε οτι λεω συσκευή - γιατι αυτο ισχύει σε οποιοδηποτε καύσιμο και τρόπο θέρμανσης!

Αν λοιπον υπολογισουμε οτι το σπιτι ειναι μονωμενο οπως παραπανω... τοτε για λογους ασφαλειας, αλλά και για την λειτουργία με διακοπες θα ελεγα οτι θα χρειαστείς μια μεγάλη αεροθερμη σομπα 10Kw και ακόμα καλύτερα 12Kw. ΕΠΙΣΗΣ προσοχή η 12Kw μπορεί να δουλέψει και ως 6Kw, αλλά όχι το αντιθετο!
Τωρα σε οτι αφορά το budget σου και πρόταση για σόμπες... Δυστυχώς τα 1200 Ε ειναι λίγα για να προχωρήσεις σε Ιταλική ή κατασκευή Β. Ευρώπης, οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για καποια οικονομική (ειτε Κινεζικη ή Βουλγάρικη κτλ)

Ετσ πρόχειρα να σου δώσω καποια μοντέλα σε τυχαία σειρά :
https://www.skroutz.gr/s/3698636/Sunsys ... -Plus.html
https://www.skroutz.gr/s/4024944/Wersta ... -ZS12.html
https://www.skroutz.gr/s/5340173/Thermi ... ro-12.html
https://www.skroutz.gr/s/9292553/Eco-Gr ... -10kW.html

Οποια σομπα κι αν επιλέξεις, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η τεχνική κάλυψη της τοσο σε τεχνικούς όσο και σε ανταλλακτικά! Για ρυθμισεις κτλ θα μπορέσουμε να σε βοηθησουμε κι εμεις οσο μπορούμε! Στα υπόλοιπα σου απάντησε και ο Βαγγέλης στο ποστ του!
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 17 Oct 2017, 09:40

Vagelis wrote:δεν εχω τη δυνατοτητα να σου απαντησω σε ολα τα ερωτηματα σου, θελω ομως να πω συμπληρωματικα
καποια ακομη στοιχεια που πρεπει να εξετασεις:
1. εχεις τη δυνατοτητα να αξιοποιησεις αποκλειστικά εσυ, το κυκλωμα σωληνωσεων του καλοριφερ ? (πιθανη τοποθετηση υδραυλικης σομπας)
2. εχεις τη δυνατοτητα να αποθηκευσεις πελλετ ? (τουλαχιστον 1,20mx1,00m)
3. το συγκροτημα οπου μενεις, υποκειται σε κανονισμους ?.. δλδ, πρεπει να δεις αν εχεις - και με ποιο τροπο - δικαιωμα
να τοποθετησεις σομπα πελλετ.
4. τα χρηματα (1200€) ειναι μαλλον λιγα.

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.Το κτιριο ειναι ιδιοκτητο και στο ισογειο μενει ο αδελφος της συζυγου μου οποτε δεν εχω θεματα με την τοποθετηση αλλα και ουτε με την αποθηκευση πελλετ. Υπαρχει μεγαλος αιθριος χωρος. Ναι, θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το κυκλωμα σωληνωσεων αλλα νομιζω οτι εκει το κοστος ξεφευγει πολυ.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 60 times
Been thanked: 47 times

Postby stergiosbik » 17 Oct 2017, 09:45

Nα πω κι εγω την γνωμη μου;
Επειδη το σπιτι σου δεν ειναι μικρο,μια αεροθερμη σομπα ΔΕΝ θα μπορεσει να καλυψει σωστα το σπιτι σου.
Οχι γιατι δεν θα μπορει αλλα γιατι δεν μιλαμε για εναν ενιαιο χωρο αλλα για περισσοτερους και δυστυχως η ζεστη δεν παει οπου θελουμε εμεις.
Οπως σωστα σου ειπαν,θα πρεπει να μαθεις ποσες αναγκες εχει το σπιτι σου για θερμανση.
Αυτο μονο ενας ανεξαρτητος μηχανολογος μπορει να στο πει και κανενας εμπορος.Ακομα και μηχανολογος να ειναι ο εμπορος να μην τον εμπιστευτεις.
Καταλαβαινεις φανταζομαι τον λογο.
Με βαση αυτα που μας εγραψες θεωρω οτι βελτιστη λυση ειναι μια υδραυλικη σομπα πελλετ.
Δυστυχως εδω το κοστος ανεβαινει απο λιγο εως πολυ.
Περαν του κοστους αγορας παιζει ρολο και αν μπορει να τοποθετηθει-αναλογα που βρισκεται ο συλλεκτης-και τι εργασιες θ'απαιτηθουν.
Μεγαλυτερο ρολο απο την ιδια την αγορα της σομπας,παιζει το να ειναι ενα δοκιμασμενο μοντελο με υποστηριξη απο το μαγαζι και επαρκεια ανταλλακτικων.
Επισης αν εισαι ανθρωπος που τα χερια του δεν πιανουν ουτε κατσαβιδι τοτε μην ασχοληθεις καθολου με το πελλετ.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 17 Oct 2017, 10:42

stergiosbik wrote:Nα πω κι εγω την γνωμη μου;
Επειδη το σπιτι σου δεν ειναι μικρο,μια αεροθερμη σομπα ΔΕΝ θα μπορεσει να καλυψει σωστα το σπιτι σου.
Οχι γιατι δεν θα μπορει αλλα γιατι δεν μιλαμε για εναν ενιαιο χωρο αλλα για περισσοτερους και δυστυχως η ζεστη δεν παει οπου θελουμε εμεις.
Οπως σωστα σου ειπαν,θα πρεπει να μαθεις ποσες αναγκες εχει το σπιτι σου για θερμανση.
Αυτο μονο ενας ανεξαρτητος μηχανολογος μπορει να στο πει και κανενας εμπορος.Ακομα και μηχανολογος να ειναι ο εμπορος να μην τον εμπιστευτεις.
Καταλαβαινεις φανταζομαι τον λογο.
Με βαση αυτα που μας εγραψες θεωρω οτι βελτιστη λυση ειναι μια υδραυλικη σομπα πελλετ.
Δυστυχως εδω το κοστος ανεβαινει απο λιγο εως πολυ.
Περαν του κοστους αγορας παιζει ρολο και αν μπορει να τοποθετηθει-αναλογα που βρισκεται ο συλλεκτης-και τι εργασιες θ'απαιτηθουν.
Μεγαλυτερο ρολο απο την ιδια την αγορα της σομπας,παιζει το να ειναι ενα δοκιμασμενο μοντελο με υποστηριξη απο το μαγαζι και επαρκεια ανταλλακτικων.
Επισης αν εισαι ανθρωπος που τα χερια του δεν πιανουν ουτε κατσαβιδι τοτε μην ασχοληθεις καθολου με το πελλετ.

Σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου. Η αληθεια ειναι πως σιγουρα απο σομπες γενικοτερα δεν εχω ιδεα. ΕΙμαι μηχανικος Η/Υ οποτε καποια σχεση με κατσαβιδια την εχω παντως. Συμφωνω οτι η καλυτερη λυση θα ηταν η υδραυλικη σομπα πελλετ, βεβαια το κοστος ανεβαινει και θα πρεπει να ρωτησω και τι εργασιες θα χρειαστουν.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 17 Oct 2017, 13:11

cosmic wrote:Καλημέρα και απο μένα!
Αρχικα να πω οτι η εκτιμηση των Kw Που θα χρειαστεις δεν γινεται μεσω του πληκτρολογιου, αλλά μετα απο μελέτη Μηχανικού! Ας υποθεσουμε ομως οτι πράγματι το σπιτι ειναι μονωμένο και μόνο η ταράτσα σου ειναι αμονωτη ή ελλιπής οπως λες - απο το ταβάνι να ξέρεις οτι υπολογιζουμε το 20-30% των απωλειων μας! Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις οτι υπολογίζουμε την ενέργεια και την συσκευή που αγοράζουμε αλλιώς οταν έχουμ διακοπτομενη θέρμανση πχ Εγω σχολάω απο την δουλειά και πάω και ανάβω την συσκευή και περιμενω να ζεσταθω και αλλιώς την συνεχόμενη θέρμανση πχ η συσκευή συνεχίζει να δουλευει κι οταν εγώ είμαι στην δουλειά! Στην δεύτερη περίπτωση η θέρμανση του σπιτιού μπορεί να γίνει με λιγότερα Kw (μικρότερη ισχύς), καθώς η συσκευή δουλευει για να καλυψει μονο τις απώλειες του σπιτιου! Στην πρώτη περίπτωση η συσκευή προσπαθεί να ανεβάσει θερμοκρασία στον χώρο, αλλά και να καλύψει και τις απώλειες! ΑΡΑ στην περιπτωση της διακοπτομενης θελουμε και περισσότερα Kw συσκευή!
Προσεξε οτι λεω συσκευή - γιατι αυτο ισχύει σε οποιοδηποτε καύσιμο και τρόπο θέρμανσης!

Αν λοιπον υπολογισουμε οτι το σπιτι ειναι μονωμενο οπως παραπανω... τοτε για λογους ασφαλειας, αλλά και για την λειτουργία με διακοπες θα ελεγα οτι θα χρειαστείς μια μεγάλη αεροθερμη σομπα 10Kw και ακόμα καλύτερα 12Kw. ΕΠΙΣΗΣ προσοχή η 12Kw μπορεί να δουλέψει και ως 6Kw, αλλά όχι το αντιθετο!
Τωρα σε οτι αφορά το budget σου και πρόταση για σόμπες... Δυστυχώς τα 1200 Ε ειναι λίγα για να προχωρήσεις σε Ιταλική ή κατασκευή Β. Ευρώπης, οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις για καποια οικονομική (ειτε Κινεζικη ή Βουλγάρικη κτλ)

Ετσ πρόχειρα να σου δώσω καποια μοντέλα σε τυχαία σειρά :
https://www.skroutz.gr/s/3698636/Sunsys ... -Plus.html
https://www.skroutz.gr/s/4024944/Wersta ... -ZS12.html
https://www.skroutz.gr/s/5340173/Thermi ... ro-12.html
https://www.skroutz.gr/s/9292553/Eco-Gr ... -10kW.html

Οποια σομπα κι αν επιλέξεις, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η τεχνική κάλυψη της τοσο σε τεχνικούς όσο και σε ανταλλακτικά! Για ρυθμισεις κτλ θα μπορέσουμε να σε βοηθησουμε κι εμεις οσο μπορούμε! Στα υπόλοιπα σου απάντησε και ο Βαγγέλης στο ποστ του!

Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σου. Αντιλαμβανομαι οτι δεν ειναι δυνατο να εχω σαφη εικονα δινοντας μια απλη περιγραφη απο ενα e-mail.
Η χρηση που κανω ειναι διακοπτομενη και ηδη προσανατολιζομαι στα 12ΚW. Exω κοιταξει για την Wertshal που βλεπω οτι εχει και 5 χρονια εγγυηση και απο οτι μου ειπαν τηλεφωνικα δεν υπαρχει θεμα με τα ανταλλακτικα. Αν γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενο μοντελο θα με βοηθουσε πολυ. Επισυναπτω και μια κατοψη που εφτιαξα ο ιδιος (στο περιπου) & μια δικη μου προταση για τη θεση της σομπας. Υπαρχει περιπτωση η θερμοτητα να μεταφερεται και προς τον διαδρομο οπου βρισκονται τα δωματια??? Ευχαριστω και παλι.

home.jpg

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 17 Oct 2017, 13:31

Κατα πασα πιθανοτητα ναι θα παει.Χλωμο ομως να τα ζεστανει.
Με διακοπτομενη θερμανση ομως σιγουρα δεν θα κανεις δουλεια.Στα δωματια θα εχεις θεμα.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 17 Oct 2017, 15:41

stergiosbik wrote:Κατα πασα πιθανοτητα ναι θα παει.Χλωμο ομως να τα ζεστανει.
Με διακοπτομενη θερμανση ομως σιγουρα δεν θα κανεις δουλεια.Στα δωματια θα εχεις θεμα.

Να κανω αλλη μια ερωτηση? Μπορω τις ωρες που λειπουμε απο το σπιτι να την αφηνω ανοιχτη σε καποια θερμοκρασια? Υπαρχει καποιος κινδυνος?
Και παλι ευχαριστω

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 17 Oct 2017, 16:50

Oχι δεν υπαρχει κινδυνος.
Και διακοπη ρευματος να γινει τοτε θα σταματησει να ριχνει πελλετ ο κοχλιας και θα σβησει μονη της λογω ελλειψης καυσιμου.Μπορεις πριν φυγεις απο το σπιτι να την βαζεις στην 1η σκαλα και να την αφησεις να καιει.
Η συνεχομενη θερμανση ειναι προτιμοτερη και πιο οικονομικη απο την διακοπτομενη.
Μονο αν λειπεις τις περισσοτερες ωρες δεν συμφερει η διακοπτομενη.
Μονο ομως οταν εχεις συστημα που μπορει να ανεβασει γρηγορα την θερμοκρασια στον χωρο και ομοιομορφα.

Return to “Σόμπες pellet”