ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Πρόβλημα με κοχλία σε Grace NB-PA 13KW

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 141 times
Been thanked: 89 times
Status: Offline

Re: Πρόβλημα με κοχλία σε Grace NB-PA 13KW

Postby Vagelis » 06 Dec 2017, 15:52

δεν εχω δει αν αναφερθηκε, ομως αν η εισοδος αερα καυσης, ειναι διπλα ή στον ιδιο χωρο με το χωρο
αντλησης του αερα εξαερισμου ?.. τοτε δεν ειναι απλα συμπτωση, αλλα συνδεονται τα γεγονοτα.

ας ξεκαθαρισει ο φιλος το αν συνδεονται με καποιο τροπο οι δυο χωροι.
Image

sotos
Νέος και ωραίος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Postby sotos » 06 Dec 2017, 17:55

vega wrote:Καμμία σχέση μέσα έξω αέρας...απλά σύμπτωση.

Αυτό σκέφτηκα ότι καμία σχέση ο μέσα με τον έξω αλλά κόντεψε να με τρελάνει όλο το βράδυ.
Μάλλον ήταν σύμπτωση και έτυχε την πρώτη μέρα που πήρα τον αέρα από έξω.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου το έκανε ξανά.
Ευχαριστώ

sotos
Νέος και ωραίος

Postby sotos » 06 Dec 2017, 18:03

Vagelis wrote:δεν εχω δει αν αναφερθηκε, ομως αν η εισοδος αερα καυσης, ειναι διπλα ή στον ιδιο χωρο με το χωρο
αντλησης του αερα εξαερισμου ?.. τοτε δεν ειναι απλα συμπτωση, αλλα συνδεονται τα γεγονοτα.

ας ξεκαθαρισει ο φιλος το αν συνδεονται με καποιο τροπο οι δυο χωροι.

Όχι φίλε δεν συνδέονται.Την εισαγωγή την έβγαλα από τον δίπλα τοίχο από την εξαγωγή.(Οι δύο τοίχοι κάνουν γωνία)
Αν δεις και στην φωτό στον τοίχο που έχω την εισαγωγή δεν έχει το μπουρι του εξαερισμού.
Μάλλον σύμπτωση ήταν αλλά με τρέλανε γιατί το έκανε όταν άναβα εξαερισμό.
Ευχαριστώ πάντως

sotos
Νέος και ωραίος

Postby sotos » 08 Dec 2017, 20:48

Καλησπέρα σας.. Δημήτρη λογικά εσύ θα με βοηθήσεις που την ξέρεις την σόμπα.
Στις κρυφές ρυθμίσεις πατώντας το πάνω βελάκι σταθερά:
Το (Exhaust L temp) είναι στους πόσους βαθμούς καυσαερίων θα ξεκινήσει η ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ μετά την ΑΝΑΦΛΕΞΗ;
Το (Exhaust H temp) στους πόσους βαθμούς θα σβήσει;Δηλαδή θα τελειώσει την ψύξη της σόμπας.
Τα λέω καλα,τα λέω ανάποδα ή δεν είναι τίποτα από αυτά;
Σας ζαλίζω λίγο το κεφάλι γιατί δεν έχω το manual με τις κρυφές ρυθμίσεις.Το κανονικό το βρήκα στο internet.
Αν το έχει κάποιος και μπορεί να το στείλει....
Ευχαριστώ.

vega
Moderator
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times

Postby vega » 10 Dec 2017, 23:26

(Exhaust L temp) (Exhaust H temp) αυτά που αναφέρεις τα είδες να αναγράφονται στο display της σόμπας ?

Για να σε βοηθήσω πρέπει να μου πεις τι πρόβλημα έχει η σόμπα. Δεν λειτουργεί ? Βγάζει σφάλμα ε5 συνέχεια ?

Κρυφό μενού δεν υπάρχει. Ολα φανερά είναι.....απλά πες μου τις θέλεις να κάνεις.

Οταν οι σόμπες βγάζουν σφάλμα, αλαρμ, η σταματούν να δουλεύουν, δεν προσπαθήσουμε να τις φτιάξουμε σκαλίζοντας τις ρυθμίσεις.

Κάνουμε διάγνωση βλάβης παρατηρώντας την συμπεριφορά της καύσης πριν βγάλει το σφάλμα, η το alarm, η πριν σβήσει.

sotos
Νέος και ωραίος

Postby sotos » 11 Dec 2017, 10:55

Καλημέρα.Ειναι στις ρυθμίσεις πατώντας το πανω βελάκι και θέλει και κωδικο
Ρώτησα γιατί πολλές φορές αφού ξεκινήσει την αναφλεξη σβήνει και δεν προλαβαίνει να κάνει σταθεροποίηση.καίει τα πέλλετ και σβήνει.Βγαζει το Ε2.
Αν ανεβάσω την τροφοδοσια γεμίζει πολύ το ποτηράκι.
Ελεγα να κατεβάσω την θερμοκρασία καυσαερίων στην ανάφλεξη που είναι (50°) για να ξεκινήσει πιο γρήγορα η σταθεροποίηση, αλλά δεν μπορώ κάτω από τους 45°;;;
Δεν έχω κάποιο πρόβλημα πέρα από αυτό και ήθελα να μάθω λίγο την σομπα για αυτό ρώτησα
Ευχαριστώ

vega
Moderator

Postby vega » 12 Dec 2017, 11:38

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις τιμές των αισθητήρων, γιατί είναι η ασφάλεια της σόμπας.

Για την αρχική έναυση ρυθμίζεις εσύ την ποσότητα που θα πέσει στο μακγάλι, τόσο ώστε να μην μπουκώσει, η να το κάψει γρήγορα πριν περάσει στην σταθεροποιήση....μετά του 50ο βαθμούς.

Αυτό που σου ζητάει σαν κωδικό είναι το 0000 η το 1098 η περνάς κατευθείαν πατώντας ακόμα μια φορά το βελάκι....όταν σου ζητήσει κωδικό.

sotos
Νέος και ωραίος

Postby sotos » 12 Dec 2017, 14:46

vega wrote:Δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις τιμές των αισθητήρων, γιατί είναι η ασφάλεια της σόμπας.

Για την αρχική έναυση ρυθμίζεις εσύ την ποσότητα που θα πέσει στο μακγάλι, τόσο ώστε να μην μπουκώσει, η να το κάψει γρήγορα πριν περάσει στην σταθεροποιήση....μετά του 50ο βαθμούς.

Αυτό που σου ζητάει σαν κωδικό είναι το 0000 η το 1098 η περνάς κατευθείαν πατώντας ακόμα μια φορά το βελάκι....όταν σου ζητήσει κωδικό.

Ο κωδικός είναι 1098:
Τώρα το έχω στα 65 δευτερόλεπτα με μοτέρ 2 στροφών.γεμιζει πάνω από την μέση αλλά αφού κάνει σταθεροποίηση έχει αρκετό πέλλετ μέσα στο μαγκάλι.Σε πιο μικρή ρύθμιση ανάβει αλλά δεν προλαβαίνει να πιάσει 50 βαθμούς και σβήνει.(όχι πάντα).Αν είμαι εκεί πατάω την φλόγα σταθερά και κάνει σταθεροποίηση.Καποιες φορές την βάζω να ανάψει αυτόματα και δεν ανάβει πάντα.
Για αυτό ρώτησα αν μπορούμε να κατεβάσουμε τα καυσαέρια στην ανάφλεξη δηλαδή να ανάβει χωρίς να έχουμε πολύ πέλλετ στο μαγκάλι.
Οκ το αφήνω όπως είναι με λίγο παραπάνω πέλλετ.Σ ευχαριστώ

Mpempakos2017
Νέος και ωραίος

Postby Mpempakos2017 » 13 Dec 2017, 13:46

Καλημερα σε όλους τους φίλους του φόρουμ αυτού!!! Εχω μια σομπα πελλετ grace 11kw και σημερα το πρωι μου έβγαλε ενα μήνυμα Eso3 γνωρίζει κανεις τι μπορει να ειναι;την βγάζω απο την πρίζα αλλο το σφάλμα δεν φεύγει. Το θέμα ειναι οτι δεν με αφήνει να την ανάψω.

vega
Moderator

Postby vega » 13 Dec 2017, 18:42

Τέτοια ένδειξη δεν υπάρχει......ξαναδέστο. To eco είναι άλλο πράγμα δεν είναι σφάλμα.

Return to “Σόμπες pellet”